1. ledna 2023

České studio Perspektiv navrhuje rozlehlé kanceláře v centru Berlína

České studio Perspektiv navrhuje rozlehlé kanceláře v centru Berlína

Architektonické studio Perspektiv míří za hranice České republiky. V srdci Berlína totiž připravuje nové sídlo pro mezinárodního online prodejce nábytku Home24. Kanceláře se budou rozprostírat na šesti patrech o celkové ploše 12 tisíc m² a mají za úkol vyzdvihnout principy diverzity, udržitelnosti, komunity a spolupráce.

Novým domovem Home24 se stane multifunkční projekt DSTRCT.Berlin developerské firmy HB Reavis. Právě ta Perspektiv s poptávkou na realizaci kanceláří pro jednu z největších světových online platforem ve své oblasti oslovila. S hloubkovou analýzou projektu pak pomáhala poradenská a designérská společnost v oblasti pracovních interiérů Origameo.

Jóga, dětský koutek i rooftop bar

V berlínské centrále Home24 aktuálně pracuje více než 500 zaměstnanců různých kultur i národností. Hlavním zadáním proto bylo, aby se v kancelářích každý z nich cítil co nejlépe. Motivem projektu se tak stal slogan Home, away from home (jako doma, i když pryč od domova). Architektům šlo tedy hlavně o to zkombinovat pracovní prostředí s místem setkávání a navazování vztahů.

Celý prostor je proto rozdělen na jednotlivé zóny. Ve dvou snížených podlažích se nachází Urban Jungle zastupující komunitní část. Díky vnitřní vestavbě a flexibilnímu členění je místo určeno jak pro běžná setkávání, tak pro soustředěnou práci. Navíc zde lze uspořádat akci s kapacitou až 500 osob. Pro rodiče, respektive jejich ratolesti, je tu připraveno i pracoviště s hracím koutkem.

V přízemí můžeme najít také interní kavárnu, tělocvičnu nebo místnost pro cvičení jógy. Ve vstupní zóně se pak nachází důmyslně navržený showroom i rozsáhlý prostor se zasedacími místnostmi. Z jednání s klientem se tak lze rychle přesunout do vzorkovny i předváděčky. Každé z pěti pater má ale svůj autentický styl i unikátní komunitní zónu. V nejvyšším podlaží pak nechybí rooftop bar v typickém berlínském stylu s panoramatickým výhledem na německou metropoli.

Důraz na produktivitu a image společnosti

Hlavním účelem kanceláří je ale přece jen plnění zaměstnaneckých povinností, ne odpočinek. Proto si architekti vyhráli i s pracovními místy. Ta ale fungují, vzhledem ke stále oblíbenějšímu hybridnímu modelu práce, na bázi hot desk. To znamená, že nejsou nikomu dedikovaná, ale každý zaměstnanec si může vždy po příchodu do práce vybrat takové místo, které mu zrovna vyhovuje.

Jádrem podnikání Home24 je nábytek. Proto architekti při návrhu kanceláří mysleli i na něj. Celý projekt je koncipován tak, aby designový tým společnosti mohl prostor kdykoliv obměňovat novým nábytkem v návaznosti na aktuální trendy a vlastní ideje. 

Významnou roli v projektu hraje pak i udržitelnost. Samotný areál DSTRCT.Berlin se totiž nachází v areálu bývalých jatečních závodů, kterým vdechuje nový život. Byl přitom navržen s důrazem na certifikace WELL Gold, DGNB Gold nebo WiredScore Platinum. V budoucnu má být v komplexu umístěna také největší garáž pro jízdní kola v Berlíně a chybět zde nebudou ani dobíjecí stanice.

Stručné informace

  • Plocha: 12 000 m²
  • Rok: 2022
  • Autorský tým: Ing.arch. Ján Antal, Ing. arch. Barbora S. Babocká, Ing. arch. Markéta Michálková
  • Spolupráce: Ing. arch. Petra Malovaná, Ing. arch. Jakub Budaj, Ing. arch. Monika Škardová
  • Vizualizace: Willbe Studio
Autor: Petr Hejčl