8. ledna 2023

Elegance, funkcionalita a kontrast v jednom – to jsou nové bratislavské kanceláře investiční společnosti IPM Group

Elegance, funkcionalita a kontrast v jednom – to jsou nové bratislavské kanceláře investiční společnosti IPM Group

Britská společnost IPM Group se věnuje finančnímu poradenství a investicím do technologií či infrastruktury. Spravuje aktiva v hodnotě více jak miliardy dolarů a má pobočky ve světových metropolích jako Londýn, Hong Kong či San Francisco. Bylo tak jasné, že i na své nové kanceláře v hlavním městě Slovenska bude mít nemalé nároky.

Návrh nového zázemí pro bratislavskou odnož IPM Group dostalo na starost architektonické studio Perspektiv. To na rozloze 770 m² vytvořilo elegantní kanceláře, ze kterých sálá profesionalita, elegance i umělecká hra s tvary. Skvělým příkladem propojujícím všechny tyto prvky dohromady mohou být atypické spirálové schody propojující dvě podlaží, na nichž se kanceláře rozkládají.

Atmosféra světové metropole v srdci Bratislavy

Nové útočiště IPM Group se nachází ve výškové budově v centru Bratislavy obklopené národními institucemi s výhledem na neoklasicistní Redutu. Primárními barvami kanceláří jsou bílá, černá a modrá doplněné o dřevěné tóny hnědé. Tato kombinace dává prostředí jasný nádech elegance a skvěle charakterizuje povahu společnosti.

První poschodí kanceláře je určené primárně pro zaměstnance, takže je vybaveno převážně různorodými pracovními místy pro odlišné druhy činností nebo odpočinkovým prostorem s atypickou knihovnou. Do druhého patra se lze dostat po již zmíněných vlnitých schodech, které plynule navazují na prostor recepce zakončený dynamickým zvlněním, které odkazuje na proud řeky Dunaj protékající Bratislavou.

Vstupní zónu pak osvětluje na míru složená instalace 64 trojúhelníků přinášející vizuální identitu investiční skupiny Avanea. Vrchní poschodí je dále ideálním reprezentativním prostorem pro setkávání s klienty. Zaměstnanci na něm najdou ale také zasedací místnosti, privátní worklounge nebo komunitní zónu s multifunkčním kuchyňským barem, který lze v rychlosti přetransformovat na pódium či jógové studio.

Kvalitní vybavení od lokálních výrobců

Napříč celou kanceláří Perspektiv nakombinoval přírodní prvky, jako je vysoce kvalitní a odolné dubové dřevo, s industriálním stylem v podobě betonových zdí či otevřených stropů a přiznaných technologií. 

Nešetřilo se ani na vybavení prostor. Nechybí zde tak nábytek od lokálních výrobců vytvořený pomocí tradičních řemeslných postupů doplněný o kusy renomovaných skandinávských či holandských firem. V projektu ale lze najít i českou stopu zastoupenou designovými svítidly..

Ukotvit design v místě jeho vzniku prostřednictvím lokální tvorby nám přijde smysluplné. Proto jsme při výběru nábytku sáhli po tradičním slovenském výrobci a také jsme oslovili textilní designérku, která stojí za značkou Puojd. Jsou to malé kroky, které ale jasně ukazují, že slovenská tvorba se mezi tou zahraniční rozhodně neztratí,“ říká architektka Barbora S. Babocká.

Stručné informace

  • Rok realizace: 2021
  • Architekt: Perspektiv
  • Rozloha: 770 m²
  • Foto: Studio Flusser
  • Autorský kolektiv: Ing. arch. Ján Antal, Ing. Ing. arch. Barbora S. Babocká
  • Spolupráce: Ing. arch. Jakub Budaj, Ing. arch. David Chaľ

 

Autor: Petr Hejčl