12. října 2022

Co je to cloud office a jak může zjednodušit práci v týmu?

Co je to cloud office a jak může zjednodušit práci v týmu?

Cloud znamená v angličtině mrak. V oboru informačních technologií má ale tento pojem mnohem širší význam. Označuje aplikace, které nejsou uloženy na uživatelově zařízení, nýbrž ve vzdáleném a sdíleném úložišti. Skvělými příklady cloudových řešení jsou třeba Google G Suite nebo Microsoft Office 365. Jak se ale dají využít při práci?

Slovo cloud se v oboru technologií nejčastěji spojuje se vzdálenými úložišti typu DropBox, Google Drive atd. Dnes už však cloudy neslouží pouze k ukládání souborů na externí disky, nýbrž i k lehčí kooperaci v týmech a celkovému usnadnění práce. Přesněji řečeno nám k tomu pomáhají cloudová řešení, jako je třeba Google G Suite nebo Microsoft Office 365

Tyto služby nenabízejí pouze vzdálené úložiště pro ukládání souborů, ale i celou řadu online aplikací uložených na nich, které můžete používat bez jakékoliv instalace do svého zařízení. Díky tomu můžete pracovat kdykoliv a odkudkoliv. Pojďme se podívat na to, jak konkrétně vám cloudová řešení dokážou ulehčit život.

Mnoho funkcí v jednom balení

Vzhledem ke stále větší oblibě práce na dálku sahá spousta firem k nejrůznějším aplikacím pro týmovou práci – od Slacku přes Zoom až po Trello. Všechny tyto programy jsou skvělé a dokážou nám spoustu věcí ulehčit. Háček je v tom, že různých aplikací používáme tolik, až se v nich vlastně ztrácíme. A právě tento problém cloud office balíčky řeší.

Služby jako G Suite nebo Office 365 totiž kombinují mnoho různých funkcí a aplikací na jednom místě, takže máte ve svých věcech lepší přehled. Většinou v těchto balíčcích najdete mailového klienta (Microsoft Outlook/Google Gmail), editor dokumentů, prezentací či tabulek (Word, Excel, Powerpoint/Dokumenty, Tabulky, Prezentace), aplikaci pro videohovory (Teams/Hangouts), sdílený kalendář (Outlook/Kalendář) nebo úložiště (OneDrive/Disk) a mnoho dalších aplikací, které jsou dostupné pro každého, kdo k nim má přístup, a to kdekoliv, kdykoliv i z jakéhokoliv zařízení. Jedinou podmínkou je připojení k internetu. Některé aplikace však jdou v případě potřeby i instalovat do zařízení pro práci offline.

Díky integraci několika různých programů do jednoho balíčku tak můžete chatovat, zahájit hovor, sdílet soubory a pak je společně upravovat, aniž byste museli náročně mezi jednotlivými programy přepínat. 

Zjednodušení komunikace a sdílení dat

Jak to tedy vypadá v praxi? Dejme tomu, že pracujete na projektu, ke kterému máte vytvořenou tabulku se všemi potřebnými informacemi. Když potřebujete nějaké údaje změnit, stačí se ze svého notebooku nebo mobilního telefonu připojit skrz webový prohlížeč na danou platformu, otevřít soubor a přepsat data. Ve stejné aplikaci pak otevřete hromadný chat (třeba Google Chat nebo Microsoft Outlook), kde ostatní na změnu upozorníte, a kdokoliv si ji ihned může přímo ve sdíleném souboru zobrazit, případně ji dále editovat.

Další skvělou výhodou je i to, že všechny pracovní soubory máte na přehledném vzdáleném úložišti, které máte nejen přístupné odkudkoliv, ale zároveň si můžete dle aktuální potřeby navyšovat jeho kapacitu. Drtivá většina cloudových řešení se totiž platí měsíčně.

Na trhu dnes najdete mnoho různých cloudových řešení (třeba OnlyOffice či Zoho) kombinujících několik aplikací do jednoho. Samozřejmě, že neobsahují úplně všechno, takže občas prostě nějaký ten externí program asi budete muset spustit. Pokud vám vaše stávající aplikace vyhovují a orientujete se v nich bez problémů, asi nebudete mít důvod měnit. Jestli byste však chtěli mít veškerou svou práci na jednom místě, možnost ji sdílet s ostatními kolegy a moci ji otevřít odkudkoliv, cloudové aplikace budou skvělým řešením.

Autor: Petr Hejčl