23. ledna 2022

Industriální styl v kancelářích je stále populárnější. Čemu za to vděčí?

Industriální styl v kancelářích je stále populárnější. Čemu za to vděčí?

Pojem industriální styl slýcháme a čteme v posledních letech čím dál tím častěji. Málokdo ale skutečně ví, co si pod ním má představit. Obzvlášť v našich končinách, kde v interiérech dbáme zejména na útulnost, je stále velkou neznámou. A to i přesto, že si jeho prvky do svých domovů i pracovišť, byť možná nevědomky, pouštíme čím dál tím víc.

Staré vs. nové

Tovární haly, monumentální průmyslové prostory či výstavní síně, kterých během 20. století vyrostlo po celém světě nespočet, začaly i přes zub času, který se na nich podepsal, chytat druhý dech takřka ihned s nástupem nového tisíciletí. V kombinaci s prvky současného moderního designu do nich architekti začali zasazovat kavárny, restaurace nebo prostory pro společenské události. Ty se díky propojení dvou světů, nostalgie a současnosti, staly velmi populární.

Postupně kontrast surovosti a elegance začal pronikat i do našich domovů. Nejen při stylizaci obýváku můžeme vycházet z kombinace protikladů, které právě dělají industriální styl tolik neotřelým – starý a moderní nábytek, či studené a veselé barvy si spolu překvapivě docela dobře rozumí. 

Kancelář v tovární hale?

Staré průmyslové prostory nemusí být jen ponurým chátrajícím místem. Ve skutečnosti toho nabízí mnohem víc, než se na první pohled může zdát. Stejně tak jako našly využití pro vytvoření útulného bydlení, se mohou stát i reprezentativním zázemím pro vaše podnikání. Pokud plánujete prostory své kanceláře zasadit do industriálního prostředí, klíčový je zejména výběr místa. Hledejte vysoké stropy, monumentální prostory, cihlové zdi a kovové prvky, které v tomto stylu hrají prim. 

Pro nábytek rozhodně nemusíte chodit daleko. Dost možná získáte již se samotným prostorem některé stylové a nadčasové kousky, jejichž kvalita navíc často výrazně převyšuje dnešní dřevotřísku z velkých řetězců. Narozdíl od nich můžou vydržet celou věčnost. 

Jak je to se světly? Osvícení je v industriálním interiéru velmi důležitým prvkem, který jej často dělá specifickým. Skvělou volbou jsou závěsná světla – ať už jde o staré impozantní lampy, nebo jen moderní žárovky na šňůrce. Oboje celý prostor dokonale ucelí. 

Kontrast jako alfa omega

Ponurý prostor v odstínech černé, šedé a masivu si přímo říká o oživení moderními prvky, které mu vdechnou druhý život. Vhodným umístěním zelených květin nebo pastelových dekorací rozhodně nic nezkazíte. Na surové betonové podlaze nebo kovovém stolku se budou zářivé květináče krásně vyjímat – stejně jako všechna moderní technika, kterou vaši zaměstnanci potřebují ke své práci.        

Módní trend nebo budoucnost?

Industriální řešení interiérů se těší velké oblibě zejména v několika posledních letech. Přičítat ji můžeme mimo jiné vizuální atraktivitě takových prostorů na sociálních sítích. Mnoho starých průmyslových prostor se proměnilo ve stylové podniky, které se mezi širokou veřejností svým novým a neokoukaným konceptem staly velmi rychle populárními. 

Celým světem navíc rezonuje téma ekologie a trvalé udržitelnosti. Právě využívání starých prostor se jeví jako jedna z cest k zachování kvality života na naší planetě i pro příští generace. Vy si na tom můžete postavit filozofii společenské odpovědnosti své firmy.

Rozhodně nešetřete na originalitě a nebojte se upustit uzdu své fantazii. V jednom z našich článků jsme se již věnovali atypickým designům kanceláří. Zkuste tedy klidně propojit industriální prostředí s dalšími neotřelými prvky. Inspirovat se můžete třeba u populární soutěže Zasedačka roku. V té v roce 2017 uspěl například meeting room zasazený do prostředí tradičního vlakového kupé. 

Sto lidí, sto chutí

Stejně jako cokoliv jiného, je i industriální řešení interiéru především otázkou vkusu. Ocel, dřevo, cihly a černá jistě neosloví každého. Navíc je stále potřeba myslet na to, že prioritou pracovního prostoru nemá být pouze unikátnost, ale hlavně jeho funkčnost. Mnoho z nás navíc rádo zůstává při zemi a své útulné kanceláře v novostavbách opouštět nechce. Nicméně i moderní mrakodrapy mohou být vhodným místem pro kancelář v neotřelém stylu a zároveň příležitostí, jak industriální styl uchopit za opačný konec. Čím dál tím populárnější je totiž i imitace industriálního designu v novostavbách.Autor: Petr Hejčl