12. prosince 2021

Coworkingové kanceláře nejsou totéž co open space. Jaké jsou hlavní rozdíly?

Coworkingové kanceláře nejsou totéž co open space. Jaké jsou hlavní rozdíly?

Coworking je často nesprávně označován jako kanceláře open space. Koncept coworkingu představuje však o mnoho víc, než jen otevřený prostor, kde mohou lidé společně pracovat. Popularita tohoto trendu zapříčinila, že se sdílené kanceláře začaly rozrůstat a v současnosti nabízí hned několik prostorových řešení, které se snaží co nejvíce přizpůsobit potřebám pracovníků.

Open space je mnohdy spíše velkým kancelářským prostorem s mnoha pracovními stoly, u kterých sedí zaměstnanci a soustředěně pracují na svých povinnostech. Určité firmy či profese tento typ prostoru stále využívají, a to z toho důvodu, že se pro jejich práci více hodí. Je vhodný například v případě, pokud si v kanceláři nepotřebujete nechávat žádné věci a vyhovuje vám ruch okolí.

Oproti open space společná lounge v coworkingu je spíše neformálním prostředím. Členové si mohou vybrat, zda chtějí pracovatu stolu, na pohovce nebo v boxu. Mohou zde dokonce přijímat pracovní návštěvy, brainstormovat či jen relaxovat. Celkový design lounge je navíc mnohdy útulnější než open space. Prostory jsou kromě toho uspořádány tak, aby vybízely ke spolupráci, ale zároveň umožnily soukromí pro samostatnou práci.

Majitelé coworkingových center si čím dál více uvědomují, že prostory by měly být koncipované tak, aby zdůrazňovaly otevřenost a možnost vzájemné spolupráce. Centra však musí být natolik různorodá, aby zajistila dobré podmínky jak pro práci v kolektivu, tak pro činnosti individuální. Cílem by mělo být poskytnout prostředí, které každému nabídne pracovní zázemí podle jeho potřeb. Jaké prostory coworking může nabídnout?

Samostatná kancelář pro soustředěnou práci

Pokud patříte mezi typ lidí, kteří se nechají snadno vyrušit a ke své práci potřebují větší soukromí, skvělou volbou jsou samostatné kanceláře, které vás oddělí od ruchu větší kanceláře. Tyto kanceláře nabídnou prostory jen pro vás i pro celý pracovní tým. 

Samostatné kanceláře v rámci coworkingu se hodí pro menší týmy či jednotlivce, kteří hledají pronájem soukromé kanceláře. Proč? Jsou levnější než pronájem klasických prostor, a přitom disponují veškerým potřebným vybavením. Samostatné kanceláře nabízí soukromí, bezpečnost a neustálý přístup k sociálním zařízením, takže se nikdy nebudete cítit v kanceláři izolovaní.

Kompromis mezi open space a samostatnou kanceláří

Oblíbenou volbou jsou sdílené kanceláře neboli dedicated desk. Ty nabízejí to nejlepší z obou světů – více soukromí, ale zároveň společnost. Například sdílené kanceláře v coworkingu WorkLounge jsou vybaveny vlastním stolem, ergonomickou židlí, lampičkou a uzamykatelnou skříňkou na dokumenty. Možnost ponechat si v kanceláři věci a nemuset je každý den balit, je jedna z největších výhod sdílené kanceláře. Oceníte to také v případě, pokud do coworkingu docházíte každý den..

Variabilní otevřený prostor

Práce mezi jinými lidmi přináší spoustu výhod, od načerpání nové inspirace skrze druhé lidi až po získání nových kontaktů, které mohou pomoci rozvoji vašeho podnikání. Interakce ve společných prostorách jsou totiž obecně častější a méně formální.

Mnoho coworkingových prostor nabízí v rámci členství skvělé zázemí, jsou vybaveny kvalitními technologiemi a přístupem k drobnému občerstvení a nápoji, jako je například káva. Díky vybavenosti center se tak nemusíte o nic starat a vaši pracovní energii můžete využít mnohem efektivněji.

Autor: Eliška Koňařová