17. května 2022

Co nabízí komunita v coworkingu a proč ji potřebujeme

Co nabízí komunita v coworkingu a proč ji potřebujeme

Svět coworkingových prostor zažívá v několika posledních letech obrovský boom. Jeho výhody nepociťují jen freelanceři nebo osoby pracující na home office. Využívají jej také start-upy nebo menší firmy. Jeden z hlavních důvodů, proč si lidé práci v coworkingu vybírají, je komunita. Proč je práce mezi lidmi důležitá a jak ji sdílené kanceláře podporují?

Navzdory tomu, že nám online svět poskytuje více příležitostí být s ostatními neustále v kontaktu, ukazuje se, že čím dál méně dochází k offline interakcím neboli k živému kontaktu lidí z masa a kostí. Kvůli částečnému odlivu lidí na home office už není lehké se jen tak potkat, jako tomu bylo dříve a kontakt s lidmi či svými kolegy si v dnešní době musíme pečlivě naplánovat. Pracovat jen z domu navíc může způsobovat pocit osamělosti, který nás vystavuje vyššímu riziku srdečních chorob a depresí. Naopak práce mezi lidmi snižuje úroveň úzkostí a stresu, a dokonce dokáže zvýšit motivaci k dokončení projektů, které máte před sebou. Práce z coworkingových center, v níž člověk přirozeně potkává ostatní pracující lidi, může proto přinášet nejen užitečné kontakty, ale i zdravotní benefity.

Pokud přemýšlíte nad tím, že vám práce ve větší skupině lidí příliš nevyhovuje a raději pracujete sami, nemusíte koncept coworkingu ihned zavrhnout. Dnešní coworkingové prostory totiž nabízí místa, která jsou vhodná i pro menší skupiny lidí. To vám umožní stýkat se s ostatními tak, jak potřebujete, například s nimi můžete prohodit jen pár slov a pak se zase pustit v soukromí malé zasedačky do práce.

Každý chce mít pocit, že někam patří

Pracovat z domova může být skvělé, ale čas od času vám může chybět pocit sounáležitosti a kontakt s ostatními. Právě to se snaží coworkingová centra umožnit prostřednictvím různých eventů, od neformálních snídaní, kde si můžete popovídat u kávy, až po formálnější akce, při nichž se můžete naučit nové dovednosti nebo si poslechnout workshopy ostatních členů.

Například WorkLounge nabízí pro své členy pravidelné eventy, jako jsou společné pondělní snídaně, čtvrteční oběd, lekce jógy, zajímavé workshopy či různé networkingové akce, které jsou skvělou příležitostí pro spontánní seznámení s novými lidmi.

Skvělý způsob jak rozvíjet podnikání

V coworkingu jsou komunity plné šikovných lidí. A většina z nich je navíc ochotných se s vámi podělit o své odborné znalosti. Pokud si s něčím nevíte rady, nebojte se rozhlédnout kolem sebe. Je totiž velmi pravděpodobné, že ve vašem okolí bude někdo, kdo vám může poradit nebo vám rád pomůže vaše podnikání správně nasměrovat. 

Obklopíte se inspirativními lidmi

Bez ohledu na to, v jakém oboru pracujete, nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je obklopit se inspirativními lidmi. Coworkingové prostory přitahují různé lidi, z nichž mnozí pracují na velmi zajímavých a inovativních projektech. Právě pouhé sdílení pracovního prostoru může být klíčem k navázání kontaktu, a navíc skvělou motivací, která vede ke zvýšení produktivity.

Další výhodou práce v coworkingu je vystoupení ze své “sociální bubliny” a okruhu lidí, které známe, což napomáhá rozšíření obzorů.

Rozvinete své komunikační schopnosti

Když pracujete mezi lidmi a jste součástí komunity ve sdíleném pracovním prostoru, rozvíjíte tím schopnosti vaší komunikace. To vám může pomoct efektivně komunikovat s vašimi klienty a rozvíjet tak vaše podnikání. Komunita a vytváření sítě kontaktů je totiž klíčem pro obchodní a kariérní růst.

Autor: Eliška Koňařová