13. října 2022

5 důvodů, proč jsou coworkingy vhodné pro začínající podnikatele

5 důvodů, proč jsou coworkingy vhodné pro začínající podnikatele

To, že obliba coworkingových prostor neustále roste, není žádnou novinkou. V posledních letech se navíc ukazuje, že se staly populárními i mezi startupy. Slavné společnosti jako Uber, Instagram a Spotify rozjely své podnikání v coworkingu a existuje spousta důvodů, proč i mnoho úspěšných firem začalo právě v nich. V novém článku přinášíme podnikatelům pět výhod, které jim coworking nabízí.

Spolupráce a vytváření profesionální sítě

Jednou z velkých výhod coworkingu pro váš začínající byznys je sdílení prostor s podobně smýšlejícími lidmi, a to napříč různými obory. To vám pomůže se od ostatních naučit něco nového, což může být užitečné zejména v začátcích vašeho podnikání.

Pro coworking je typický tzv. networking či vytváření nových pracovních vztahů. Společnosti se vzájemně podporují a pěstují si síť kontaktů. Taková profesionální síť vám může vydržet klidně celou vaši kariéru. A to je cenný aspekt nejen pro mladé firmy, ale i freelancery.

Propojení se s druhými lidmi je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů, proč startupy pro své podnikání coworking volí. Nebojte se proto využít co nejvíce příležitostí k výše zmíněnému networkingu.

„Stát se součástí progresivní komunity mladých startup týmů byla pro nás priorita při hledání nových firemních prostor. WorkLounge splňuje tuto podmínku a velmi přátelský kolektiv vytváří až domácí atmosféru. Navazování nových kontaktů a obchodních příležitostí je už jen třešnička na dortu,“ sděluje zkušenost s komunitou ve WorkLounge Jan Zedník ze startupu Tabidoo.

Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem

Mnoho lidí začíná podnikat z domova. To ze začátku nemusí být špatné, ale v budoucnu můžete pociťovat potřebu, že pro práci potřebujete vyhraněné místo. A zvlášť v případě, kdy se z pár jedinců, kteří začínají podnikat, stane početnější tým.

Jedním z důvodů, proč si vymezit prostor pro práci je vytvoření si hranice mezi osobním a pracovním životem. Snažte se mít svůj domov jako místo, kam se rádi vracíte a kam si jdete odpočinout. Dojíždění do coworkingu můžete využít třeba k poslechu podcastu, audioknih nebo vyřízení telefonních hovorů. Mít vyhraněný kancelářský prostor vám také může usnadnit vedení schůzek s potenciálními klienty či pohovory s uchazeči o zaměstnání. 

Úspora nákladů

Coworkingové prostory mohou být pro začínající podniky také nákladově efektivní. Pokud je váš tým malý, je často levnější pronajmout si coworking než klasickou kancelář. Navíc mají v drtivé většině případů veškeré potřebné vybavení, jako je Wi-Fi, tiskárny či kavárny. Dále díky nim získáte přístup k zasedacím místnostem a jakmile se vaše podnikání rozvine, můžete zvážit přechod k vyhrazeným soukromým kancelářím, které coworkingy také nabízí. Mnoho z nich dokonce poskytuje slevy pro začínající podnikatele.

Sociální interakce a zvýšená pracovní morálka

I když ne všechny baví práce kvůli vzájemné interakci, nelze popřít, že být součástí prostředí, které je pozitivní a podporující, vám může výrazně zlepšit den. A i když je pracovní prostředí místem, kde byste se měli soustředit zejména na to, abyste svou práci odvedli co nejlépe, stále si po jejím dokončení můžete s druhými užít společný čas.

Způsobů, jak se propojit s druhými lidmi je mnoho. Nebojte se těchto příležitostí využít. Zapojit se můžete do různých organizovaných akcí jako jsou vánoční večírky, společný brunch nebo jen zkuste společně poobědvat s ostatními ve společném prostoru. Vzájemná interakce může trvale přispět k vyšší pracovní morálce a posílení pocitu sounáležitosti.

Flexibilita a řešení na míru

Poslední výhodou, kterou vám práce v coworkingu přináší, je flexibilní využití prostoru. Snadno totiž můžete zvětšovat a zmenšovat množství prostoru, který používáte, což se u začínajících podniků opravdu hodí. Jako startup pravděpodobně zjistíte, že flexibilitu nabízenou coworkingem stojí za to vyzkoušet.

Autor: Eliška Koňařová