11. listopadu 2021

Jaké trendy v interiérovém designu kanceláří přinese rok 2022?

Jaké trendy v interiérovém designu kanceláří přinese rok 2022?

Koronavirová pandemie změnila pohled jak na přístup k práci, tak na design kancelářských prostor. Přestože mnoho lidí stále pracuje z domova, jiní se vrátili do kanceláře, třebaže jen na pár dnů v týdnu. Správně navržený a zajímavý pracovní prostor přispívá nejen k pozitivnímu myšlení a lepší náladě, ale také podněcuje kreativní nápady a zvyšuje efektivitu práce. Na co se budou kancelářské trendy zaměřovat a jak bude interiérový design kanceláři roku 2022 vypadat?

Pocit „domova“ v práci

Mnoho lidí začalo upřednostňovat práci z domova, a proto se zaměstnavatelé budou snažit prostředí kanceláře pro své zaměstnance co nejvíce zatraktivnit. Zaměstnancům, kteří budou pracovat v kanceláři, bude cílem poskytnout pohodlí, pocit bezpečí a zajistit, aby se cítili uvolněně, jako by byli doma.

Pro podpoření pocitu „domova“ mohou designéři začlenit prvky, jako jsou komfortní pohovky a židle, měkké osvětlení ve společných prostorách nebo umělecká díla vystavená v celé kanceláři. Dřevěné podlahy mohou zase vnést do prostoru pocit tepla a vytvořit domácí atmosféru v kanceláři.

Rozdělení prostoru

Kanceláře typu open space se v posledních letech staly velkým trendem. Tyto kanceláře ale často nebyly rozděleny podle zón, lidé se vzájemně rušili a pracoviště připomínalo spíše rušnou kavárnu. V takovém prostředí byla pozornost zaměstnanců snadněji rozptýlena, natož aby byli více produktivní. Designovým trendem je proto rozdělit prostory určené pro diskusi a soukromou práci.

Coworkingová centra WorkLounge nabízí pro zachování dostatečného klidu při práci telefonní budky, pro větší schůzky s určitým množstvím soukromí je možnost využít zasedací místnosti vybavené moderní prezentační technikou a whiteboardem. Příjemným bonusem těchto zasedacích místností je výhled na nejzajímavější místa v Praze, jako je Vítkov nebo na Václavské náměstí. Pro práci můžete kromě zasedacích místností využít soukromou kancelář nebo moderní lounge zóny.

Bezpečné pracoviště

Mnoho firem přehodnocuje design a uspořádání kanceláře také kvůli hygieně a bezpečnosti. Prioritou je volit tvrdé povrchy a designové prvky, které lze snadno dezinfikovat a udržovat v čistotě. Značky upozorňující na rozestupy, bezdotykové stojany s dezinfekcí na ruce a cedule omezující kapacitu osob v místnosti jsou důležitými kancelářskými doplňky, díky kterým se mohou zaměstnanci cítit bezpečněji. 

Světlejší barvy

Jedním z trendů interiérového designu pro rok 2022 je použití světlejších barev, jako je například šedá nebo světle zelená. Tyto barvy v kombinaci se světlým dřevem pomáhají zaměstnancům cítit se na pracovišti veseleji a pozitivněji. Aby ale prostor nepůsobil příliš mdle, je možnost tyto neutrální barvy doplnit intenzivnějšími odstíny modré, citrónové, tyrkysové nebo zelené.

Více přirozeného osvětlení

Správné osvětlení v kanceláři přispívá k motivaci a udržení morálky. Přirozené světlo je jednou z nejlepších variant a zároveň jedním z dalších trendů, na který by firmy měly klást důraz. Práce za denního světla přispívá podle studií k lepšímu spánku a koncentraci. Trendem jsou proto velká panoramatická okna, díky kterým můžete většinu dne pracovat za denního světla. Pokud firma nemá příliš mnoho oken, dalšími oblíbenými možnostmi jsou umělá osvětlení, která napodobují přirozené světlo.

Spojení přírody s pracovním prostředím

Použití přírodních materiálů, jako je dřevo a rostliny, dokáže vytvořit prostředí, které spojuje člověka s přírodou a zároveň prospívá zdraví. Mnoho moderních kancelářských prostor je nyní vybaveno živými zelenými stěnami, které jsou připevněné ke klasickým vnitřním stěnám. Kancelář ale nemusí obsahovat přímo stěnu, stačí do prostoru umístit pár rostlin. Ty totiž poskytují řadu zdravotních výhod, zlepšují kvalitu vzduchu a proudění kyslíku, snižují toxiny ve vzduchu a dokonce i hluk.

Autor: Eliška Koňařová