1. ledna 2024

Nejlepší coworking v Praze v roce 2024? Přinášíme velkého průvodce pražskými sdílenými kancelářemi

Nejlepší coworking v Praze v roce 2024? Přinášíme velkého průvodce pražskými sdílenými kancelářemi

Objete nejlepší coworkingové prostory v Praze pro rok 2024! Náš velký průvodce vám ukáže top sdílené kanceláře pro kreativní, podnikavé jedince i týmy.

Coworkingy neboli sdílená pracovní místa nabírají na stále větší a větší popularitě. Není se čemu divit. Využívají je zejména freelanceři či kdokoliv, kdo (třeba jen občas) pracuje na dálku. A protože stoupá oblíbenost nejen práce na volné noze, ale i tzv. hybridních týmů, coworkingy jdou s nimi ruku v ruce.

Pokud jste freelancer nebo rádi využíváte remote office, nejspíš termín coworking již znáte. Sdílené pracovní prostory zažívají nevídaný rozmach, a tak v Česku i všude ve světě vznikají nová a nová coworkingová centra, která se předhání o to, kdo svým klientům nabídne lepší, zajímavější a pohodlnější prostory k práci. Než se ale podíváme na to, jaké coworkingy můžete v Česku, a zejména v Praze, využít, pojďme pěkně popořadě. Co to vlastně ten coworking je?

Co je to coworking?

Coworking neboli coworkingové prostory jsou zjednodušeně speciálně uzpůsobené sdílené kanceláře a zasedací místnosti, kam může kdokoliv s přístupem (nejčastěji na bázi předplatného členství) přijít a nerušeně pracovat či třeba navazovat kontakty s dalšími inspirativními lidmi z oboru i mimo něj. Nejčastěji ho využívají kreativci, lidé z IT odvětví či podnikatelé, ale jeho přínosy ocení kdokoliv, kdo pro práci nepotřebuje vlastní stálou kancelář.

Jednoznačné výhody coworkingu

Díky členství v coworkingu získáte k dispozici za, zpravidla poměrně nízký, poplatek špičkově zařízené zázemí, kam můžete kdykoliv přijít, vybrat si libovolnou zasedací místnost či místo, které se hodí pro vaši aktuální činnost a nerušeně pracovat.

Coworking však můžete využít třeba i pro schůzky, navazování kvalitních kontaktů nebo odpočinek. Coworkingové centrum zároveň nemusejí využívat pouze jednotlivci, ale své zázemí zde mohou získat i celé týmy.

Mezi hlavní výhody coworkingu pak patří:

Finanční úspory - coworking vyjde mnohem levněji než zařizování a pronájem vlastních pracovních prostor

Bezstarostná údržba - o celkový provoz a údržbu prostoru se stará provozovatel coworkingu, takže vy se můžete soustředit jen a pouze na svou práci

Vše v jednom - ve většině coworkingových center najdete kromě kanceláří také recepci, zasedací místnosti, místo pro odpočinek, kuchyňku nebo třeba terasu

Podpora kreativity - coworking je místo, kde se setkávají profesionálové z různých oblastí. Takové prostředí vám dodá jak inspiraci a kreativitu, tak to je skvělá příležitost k navázání nových kontaktů

Kvalitní prostory - coworkingová centra navrhují experti na pracovní prostory a jejich design, takže jsou uzpůsobena tak, aby splňovala všechny vaše pracovní potřeby

Nevýhody coworkingu

Přestože pro spoustu lidí a firem představuje coworking skvělou volbu, je potřeba si přiznat, že sdílené pracovní prostory nemusejí být vyhovovat každému. Pojďme se podívat na to, jaké nevýhody může pro někoho coworking přinést.

Rozrušení - zatímco pro někoho je práce v okolí dalších zapálených lidí inspirativní a povzbuzující, někomu může pochopitelně více vyhovovat práce v soukromí

Omezená kontrola prostředí - coworking je sdílený prostor, což znamená, že budete mít nad faktory, jako je teplota, osvětlení nebo zasedací pořádek, pouze omezenou kontrolu

Dražší než home office - přestože je coworking finančně výrazně přijatelnější volbou než pronájem vlastní pracovních prostor, je pravda, že práce z domova vyjde ještě levněji

Nejlepší coworking v Praze 2024

Když jsme si řekli, co to ten coworking je, jaké jsou jeho výhody i nevýhody, je čas podívat se na to, které coworkingové kanceláře Praha vlastně nabízí.

WorkLounge

WorkLounge si obzvlášť zakládá na vzhledu a uspořádání svých kanceláří. Přesto jde ale o cenově velmi přijatelnou volbu, která je vhodná i pro freelancery nebo malé týmy.

Coworking členství lze získat již od 5000 Kč / měsíc, za vlastní stůl si pak budete muset připlatit o 1000 Kč navíc. Využít však můžete i jednodenního přístupu, který stojí 500 Kč, případně si lze od 6500 Kč / měsíc pronajmout soukromou kancelář

Nespornou výhodou je, že díky jednomu členství získáte přístup do všech třech poboček společnosti (Karlín, Smíchov, Václavské náměstí), takže si vždy můžete vybrat tu, která se vám daný den hodí nejvíce. V ceně navíc dostanete kredity na zasedací místnosti, služby recepce, tisk nebo lahodnou kávu a čaj.

Worklounge Karlín (Pernerova 51, Praha 8)

Coworking v bývalé industriální čtvrti navazuje na historii místa. Interiér je zde spojením moderního stylu s klasickým cihlovým designem, který v posledních letech nabírá stále na oblibě. Najdete tu originální lounge zóny, kuchyňky, prostor k pořádání eventů i zasedací místnosti. A s členstvím budete mít do budovy přístup 24/7.

Worklounge Diamant (k dispozici na Václavské náměstí 1, Praha 1)

Kancelář na jedné z nejlukrativnějších adres v celé České republice. Tím se mohou pyšnit všichni členové coworkingu WorkLounge Diamant.

Svým uzpůsobením a vybavením je ideální pro freelancery či digitální nomády, ale i malé nebo střední týmy. Prostor skvěle poslouží také jako reprezentativní místo pro jakékoliv schůzky, školení, přednášky či jiné eventy.

Worklounge Na Příkopě 14 (k dispozici na Na Příkopě 14, vstup z Panská, Praha 1)

Od 1.5.2023 převzal Worklounge pobočku HUBHUB Na Příkopě 14, kterou bude dál rozvíjet. Tato pobočka má velice realizovaný interiér v duchu HUBHUB, který bude plánuje pozměnit. Blíže v článku o převzetí HUBHUB.

Scott.Weber

Náš výběr nejlepších míst začneme jedním z největších poskytovatelů sdílených kanceláří u nás. Coworkingy Scott.Weber najdete celkem na 12 lokalitách po celé Praze. Jde o špičkové a stylové kanceláře, jejichž kvalita se však projevuje i v cenách přístupu.

Členství v coworkingu Scott.Weber lze získat od 6000 Kč / měsíc, případně ale můžete využít pouze jednodenní přístup, který stojí od 900 Kč. Vybrat si navíc můžete mezi flexibilním místem nebo dedikovaným stolem, který budete mít vyhrazený pouze pro sebe Předplatné se však stahuje vždy pouze k jedné konkrétní pobočce Pojďme se na některé lokality podívat podrobněji.

Scott.Weber BLOX (Evropská 11/2758, Praha 6)

Jedna z poboček Scott.Weber se nachází nedaleko Letiště Václava Havla v nadčasové budově BLOX v Downtown Dejvice s veškerou občanskou zajištěností a možnostmi pro odpočinek v okolí.

Uvnitř najdete kanceláře v japonsko-skandinávském stylu, podcastové studio, odpočinkové zóny, eventový prostor, zasedací místnosti a privátní terasy s výhledem na Pražský hrad. Toto coworkingové centrum poskytuje ideální zázemí nejen pro jednotlivce, ale i pro větší firmy.

Scott.Weber Visionary (Plynární 1617/10, Praha 7-Holešovice)

V moderní budově Visionary, disponující certifikáty LEED Platinum a WELL Gold, najdete celkem 3 patra otevřených i privátních kanceláří. V těch se nachází Business Lounge, 7 zasedacích místností a střešní terasy s výhledem i běžeckou dráhou. Pro sportovní nadšence je k dispozici multifunkční sportovní hřiště a v blízkosti je také nabíjecí stanice pro elektro/hybridní automobily.

Scott.Weber Anděl Park (Karla Engliše 3201/6, Praha 5-Anděl,)

Hlavní dominantou coworking prostoru nacházejícího se v Business District Anděl je nová zóna City Savanna s kapacitou až 50 osob, která slouží k práci, setkávání s partnery i pořádání společných eventů. K dispozici jsou zde také reprezentativní zasedací a konferenční místnosti, prostory pro relaxaci a sportovní zázemí.

Scott.Weber Flow building(Václavské náměstí 47, Praha 1)

Jedinečná budova s nekonvenčním exteriérem a střešní terasou s výhledem na celou metropoli. A to vše přímo na rohu Václavského náměstí. To je Flow Building. Ať už hledáte inspirativní místo pro práci nebo reprezentativní prostor pro setkání skromné setkání s týmem či velký event až pro 100 lidí, zde najdete vše, co potřebujete.

BASE

Coworking BASE, které najdete v Praze, spadají od prosince 2023 nově pod Scott.Weber Workspace. A čím je vlastně tak zajímavý?

base4work (Italská 2581/67, 120 00 Churchill I)

Kanceláře BASE se nacházejí ve dvou moderních budovách Churchill 1 & 2. Uvnitř najdete reprezentativní prostory vybavené špičkovým nábytkem a obohacené elementy od lokálních umělců. Kromě interiéru jistě oceníte i skvělou dopravní dostupnost nebo jedinečný výhled na Staré Město a Pražský hrad.

Impact Hub

Impact Hub není jen coworking. Z původně malé rakouské společnosti se od roku 2005 stala celosvětová síť podnikatelských akcelerátorů, neziskových organizací a sdílených kanceláří. Impact Hub je prostě všude tam, kde se pohybují lidé s nápady a chutí se rozvíjet. Proto nesmí chybět ani v Praze.

Impact Hub je místo plné mladých a zapálených lidí. V Česku čítá celkem 1700 členů a jeho velkou výhodou je levný daily pass, který si můžete pořídit již od 450 Kč. Měsíční členství pak vyjde na přijatelných 4850 Kč. Když se ale stanete členem jedné pobočky, můžete občas zajít klidně i do té druhé.

Impact Hub K10 (Koperníkova 10, Vinohrady)

Jednu z pražských poboček Impact Hub najdete v krásné vile s historickým, ale přesto zachovalým interiérem v pražských Vinohradech.

Kromě krásných zasedacích místností, open space kanceláří, baru či rozkvetlé zahrady budete mít k dispozici i vlastního šéfkuchaře, který každý den připravuje své speciální menu.

Impact Hub D10 (Drtinova 557/10, Praha 5-Smíchov)

Podobně jako na Vinohradech, i ve smíchovském Impact Hubu se to jen hemží mladými a nadšenými dušemi. Prostory bývalé tiskárny tu rozzařují barevné zasedací místnosti s výhledem do dvora, členěný open space, klidná zákoutí pro soustředěnou práci, samoobslužný bar nebo terasa ideální pro grilovačku s kolegy.

Mo-Cha

Společnost Mo-Cha provozuje zatím pouze jediný coworking v Praze, konkrétně v Nuslích. Již příští rok by však do svého portfolia měla přidat další, a to přímo na Václavském náměstí.

Mo-Cha Vista (Na Pankráci 30, Praha 4-Nusle)

Projekt Mo-Cha Vista nabízí kromě běžného coworking členství ve formě hot desk (flexibilní pracovní místo) také možnost pronájmu zasedací místnosti nebo soukromých kanceláří pro jedince i celé týmy.

Pilotní projekt společnosti Mo-Cha Vista najdete v pražských Nuslích. Celý prostor coworkingu je rozdělen do několika různě laděných částí tak, abyste si mohli vždy vybrat to ideální místo pro aktuální pracovní aktivitu.

Regus

Společnost Regus je se svými 832 pobočkami suverénně největším poskytovatelem coworkingu na světě. Není tak divu, že její sdílené kanceláře najdete i u nás. Zatímco výše zmíněné projekty se snaží o tvorbu jedinečného a inovativního prostředí, v Regusu najdete spíše konzervativnější a formální prostory.

Přístup do všech lounges si můžete pořídit už od 1890 Kč / měsíc. Přístup do coworking prostor je pak o něco dražší. Můžete si ale vybrat, zda ho chcete na celý měsíc, 10 dní, 5 dní nebo třeba jen jeden den. Velkou výhodou, kterou ocení zejména digitální nomádi, je možnost přístupu do všech poboček Regus po celém světě.

Regus Stock Exchange (Rybná 682/14, Staré Město)

Jednu z celkem 14 pražských poboček Regus najdete přímo v prestižní budově pražské burzy. Místo je ideální pro reprezentativní obchodní schůzky i běžnou práci.

Najdete tu 16 stolů ve společném coworkingovém prostoru, 44 soukromých kanceláří a 3 zasedací místnosti s cenou od 490 Kč / hodinu. Členství v coworkingu pak vyjde na 4290 Kč měsíčně.

Regus Airport

Pokud často přelétáte mezi zeměmi nebo hostíte zahraniční partnery, jistě oceníte pracovní zázemí přímo na Letišti Václava Havla.

Regus Airport nabízí kromě zajímavé lokality také open space i soukromé kanceláře, 4 zasedací místnosti, úschovnu kol, business lounge nebo bezbariérový přístup.

Spaces

Spaces je projekt výše zmíněné společnosti Regus, který po Praze nabízí celkem 4 coworkingová centra, konkrétně Albatros na Praze 1, smíchovský Smichoff, Parkview na Praze 4 a Nile House v Karlíně. Na poslední zmíněný se podíváme podrobněji.

Spaces Nile House (Karolinská 654/2, Karlín)

Jedinečná budova Nile House na Rohanském ostrově zaujme nejen svým výstředním zevnějškem, ale i skvěle vybaveným interiérem. V něm najdete kromě jiného také dvě podlaží coworkingu Spaces.

Kanceláře jsou zde členěné do různorodých částí, z nichž každá se hodí pro jiný druh práce. Najdete zde jak otevřené prostory, tak skrytá zákoutí, ve kterých můžete mít soukromí pouze pro sebe nebo třeba na obchodní schůzku. Nechybí ani bar, odpočinkové zóny nebo 6 zasedacích místností. K dispozici jsou i venkovní prostory nebo parkovací místa.

Měsíční členství v coworkingu Spaces stojí 4590 Kč. Jeho výhodou je, že získáte, podobně jako v případě Regusu, přístup do všech více jak 3000 poboček společnosti Spaces. Případně můžete zvolit vstup pouze na 5 či 10 dnů v měsíci. V případě zájmu si můžete pronajmout vlastní stůl, nebo rovnou celou kancelář.

Locus Workspace

Společnost Locus Workspace v současnosti provozuje jediný coworking v Praze na Vinohradech. Pojďme si ho tedy rovnou představit.

Locus Workspace (Slezská 857/45, Vinohrady)

Locus Workspace je ideální pro kohokoliv, kdo miluje různorodá prostředí a je rád obklopen lidmi různých kultur a národností. Toto coworkingové centrum je totiž provozované plně v angličtině a má členy z více jak 20 zemí světa.

Členství bez vlastního stolu vyjde na příjemných 3500 Kč měsíčně, s ním pak na 4500 Kč / měsíc. Případně si lze za 1500 Kč měsíčně zajistit přístup pouze o večerech a víkendech. Výhodou je i zkušební den zdarma.

Node5

Má podobně jako výše zmíněný Locus Workspace nebo Mo-Cha pouze jednu pobočku. I ta si však zaslouží svou pozornost. A ocení ji obzvlášť ti, kteří hledají cenově dostupnou variantu.

Node5 (Radlická 180/50, Praha 5-Smíchov)

Node5 je poměrně velký coworking na Praze 5, kde najdete obrovský open-space, soukromé kanceláře, bar s kávou a svačinami, vysokorychlostní internet, tiskárny, scannery a další nástroje. Za zmínku stojí i to, že do Node5 můžete přijít i se svým čtyřnohým kamarádem.

Další velkou výhodou Node5 je cena členství. Měsíční přístup lze získat již za 1300 Kč bez DPH. Díky tomu budete moct přijít do společných prostor kdykoliv během provozu recepce. Za 1900 Kč pak získáte přístup do officu 24/7. Kromě toho Node5 nabízí také členství s vlastním stolem, 10denní přístup nebo jednodenní členství, a to už od 200 Kč. A první den si můžete vyzkoušet zdarma.

Opero

Opero je mnohem více než jen coworking. Je to místo setkávání inspirativních lidí z nejrůznějších oborů. Kromě luxusních kanceláří v samotném centru Prahy na vás zde čeká nepřeberné množství eventů, přednášek či kurzů, ze kterého si vybere každý. Členstvím v Opero tak získáte jak prostor k práci, tak i jedinečné znalosti.

Opero (Salvátorská 931/8, Staré Město)

Coworking Opero najdete na lukrativní lokalitě v krásném historickém Štencově domu v těsné blízkosti Staroměstského náměstí. Uvnitř najdete celkem 2 patra plně vybavených prostor, otevřených i soukromých kanceláří, zasedacích místností a míst pro odpočinek včetně roztomilé kavárny.

Nejlevnější coworking členství v Opero vyjde na 3000 Kč / měsíčně, respektive zvýhodněně na 24 000 Kč / ročně. V rámci toho získáte možnost přístupu do kanceláře jednou týdně, možnost účasti na všech eventech a konferencích, které Opero pořádá, slevu na pronájem zasedacích místností a mnoho dalšího. Neomezený přístup pak vyjde na 7000 Kč / měsíčně, resp. 72 000 Kč / ročně. Opero však nabízí i další možnosti členství, takže si stačí jen vybrat.

Paralelní Polis

Každý coworking v našem seznamu je něčím výjimečný. Bez nadsázky ale můžeme říct, že Paralelní Polis se od ostatních prostě odlišuje víc. Není to totiž pouze coworking, je to styl myšlení a možná i způsob života.

Paralelní Polis je totiž nestátní nezisková organizace, která provozuje stejnojmenný podnik v pražských Holešovicích. Jeho součástí je kromě coworkingu také kavárna, vysílací studiu a Institute of Cryptoanarchy umělecké skupiny Ztohoven, která za celým konceptem stojí. Co je ale na celém projektu možná nejzajímavější? Jeho autoři se snaží být co nejméně závislí na státu, a tak ve všech jeho podčástech zaplatíte jedině kryptoměnami.

Paper Hub (Dělnická 475/43, Praha 7 Holešovice)

Coworking Paralelního Polisu nese název Paper Hub a jak už jsme nastínili, oproti ostatním konvenčním coworkingům je tak trochu jiný. Jde o neformální a liberální prostředí, které si zakládá na dobrých vztazích, vzájemné důvěře a pohodové atmosféře. Všichni si tu tykají a celým prostorem se nesou témata jako decentralizace, P2P a kryptotechnologie.

Paper Hub nabízí možnosti členství již od 12 h / měsíčně, které vyjdou na 900 Kč. Neomezený přístup do coworkingu během otevíracích hodin pak stojí 4100 Kč / měsíčně. Případně si lze za 5700 Kč / měsíčně předplatit vlastní stůl a přístup 24/7.

Většina členských programů zároveň nabízí vstup zdarma či se slevou na akce pořádané PP nebo zlevněný pronájem zasedacích místností a dalších prostor. A za zmínku stojí i to, že Paper Hub byl v roce 2016 oceněn jako nejlepší coworking ve střední Evropě.

Fleksi

Společnost Fleksi spadající pod skupinu PASSERINVEST provozuje celkem dvě coworkingová centra v multifunkčním areálu Brumlovka a třetí je aktuálně v přípravě. Pojďme se do jednoho z nich podívat.

Fleksi BETA (Vyskočilova 1481/4, Praha 4)

Jeden z coworkingů společnosti Fleksi v areálu Brumlovka najdete v budově Beta, která přímo sousedí s budovou B, v níž najdete i druhý jmenovaný. Uvnitř moderní budovy se nacházejí plně vybavené kanceláře plné barev a místa nejen k práci, ale i odpočinku.

FLEKSI Beta představuje multifunkční sál s mediální stěnou a speciálně navrženým sezením, který je k dispozici pro nejrůznější akce. Tento prostor je možné snadno rezervovat prostřednictvím FLEKSI aplikace nebo klientského portálu, který umožňuje organizování firemních setkání, konferencí, seminářů a dalších akcí, vše na míru podle specifických požadavků klienta. FLEKSI také nabízí vyhledávanou adresu v lokalitě s vysokou občanskou vybaveností a velmi přátelským veřejným prostorem.

Kromě vnitřních kanceláří mají členové coworkingu k dispozici také střešní terasu, plně vybavenou kuchyňku, služby recepce, uzamykatelné skříňky nebo tiskárny. Obrovskou výhodou je také bezbariérový přístup nebo vstup 24 / 7 pomocí digitálního klíče.

Jak pro sebe vybrat nejlepší coworking v Praze?

Představili jsme si hned několik větších i menších coworkingových center po celé Praze. Stále jde však pouze o zlomek všech coworkingů, které naše hlavní město nabízí. Jejich kompletní seznam v přehledné podobě můžete najít třeba zde. Jenže jak z nich teď vybrat ten nejlepší?

Jak jsme již zmínili, každému vyhovuje něco trochu jiného. Proto jsme pro vás na závěr připravili pouze krátké shrnutí, které vám snad s výběrem ideálního coworkingu pomůže.

Lokalita - pro většinu lidí hraje lokalita prim. Vyberte si coworking na takovém místě, které nebudete mít příliš z ruky a v jeho okolí najdete ideálně vše, co můžete během dne potřebovat

Vyzkoušejte den zdarma - u coworkingů, které to nabízejí, doporučujeme vyzkoušet den zdarma. Zjistíte, jak se vám na daném místě pracuje, a poté se rozhodnete, zda si členství prodloužit či nikoliv

Cena - jak jsme si ukázali, cenové rozpětí členství v coworkingu je opravdu velké. Rozhodněte se, kolik jste ochotní za svou sdílenou kancelář platit, a poté hledejte coworkingy v dané kategorii

Vybavení a další bonusy - zasedací místnosti, odpočinkové zóny, přístup do více poboček nebo třeba nekonečné množství kávy zdarma. Každý ke své práci potřebuje něco jiného. Najděte si takový coworking, kde vám nebude nic chybět

Styl - máte raději konzervativní monotónní styl nebo preferujete spíše různorodá a barevná prostředí? Prostředí, ve kterém pracujete, výrazně ovlivňuje vaši motivaci a produktivitu. Tak běžte tam, kde se vám líbí.

Ať už vyberete jakkoliv, věříme, že si svou novou kancelář zamilujete a budete se v ní cítit lépe než postavy v seriálu The Office. Přejeme příjemnou práci a spoustu úspěchů.

(Průběžně aktualizujeme)

 

 

 

 

 

Autor: Petr Hejčl a tým kanceláří.cz