15. února 2022

Meditace pomáhá nejen při práci. Začít s ní vám pomůžou speciální aplikace

Meditace pomáhá nejen při práci. Začít s ní vám pomůžou speciální aplikace

Máte v práci občas pocit, že vám praskne hlava? Potřebujete se čas od času uvolnit, ale jednoduše nevíte jak? Meditace může být skvělou cestou. Pomůže vám s urovnáním myšlenek, regenerací a s celkovým uklidněním. Jen je třeba vědět jak na to. Díkybohu ale žijeme v 21. století a máme na výběr z celé řady aplikací, které pomáhají do tajů meditace proniknout.

Co to je vůbec meditace je?

Meditace je praktika, při které se člověk soustředí pouze na své dýchání. Díky tomu se jeho mysl i tělo uvolní a je potom snadnější soustředit se na další úkoly. Meditace je technika stará tisíce let. Ve starověku bylo meditování používáno za účelem navázání spojení s různými mýtickými bytostmi. Dnes má však už poněkud jiné využití a praktikují ji sportovci, běžní zaměstnanci nebo manažeři napříč odvětvími. Mají k tomu hned několik důvodů.

V současnosti je meditace medicínsky uznávanou praktikou, která může jedincům pomoci k uvolnění od stresu a k celkově lepšímu naladění. Nejde přitom o žádné čáry máry, jak je občas meditace mylně chápána, ale o přirozený a řízený odpočinek našeho mozku. Jen 10-15 minut denně může pomoci s úlevou od úzkostí, stresu, únavy i dalších problémů. Podívejme se, jak konkrétně meditace pomáhá v profesním i osobním životě.

Uklidnění při stresu

Většina lidí medituje z jediného prostého důvodů – chce se na chvíli jednoduše odpojit od světa a uklidnit se. Stres je neoddělitelnou součástí většiny profesí, ale i když se někomu pracuje pod tlakem lépe, příliš všeho škodí. Dlouhodobý stres může vést k nespavosti, migrénám, úzkostem i fyzickým problémům. Meditace je však velmi účinný nástroj, díky kterému se na chvíli uklidníte a po jejím skončení se můžete do dalších úkolů vrhnout s čistou myslí. 

Posílení imunitního systému

Nejenže má meditace přínosné účinky pro naši mysl, ale může být velmi prospěšná i našemu fyzickému zdraví. Celkově posiluje obranyschopnost, protože při ní dochází k aktivaci částí mozku, které slouží jako řídící centra imunitního systému.

Existuje stále více studií, které předpokládají, že by meditace mohla pomoci i při různých konkrétních zdravotních problémech, jako jsou například srdeční choroby, deprese, chronické bolesti, nebo dokonce rakovina. V současnosti však ještě není dostatek důkazů, které by mohly tato tvrzení s jistotou potvrdit. Stávající výzkumy ale vypadají slibně.

Úleva od úzkosti a zlepšení nálady

Tím hlavním, k čemu při meditaci dochází, je zbavování se přebytečných a zatěžujících myšlenek, které nás nejen zbytečně stresují, ale mohou nám i navozovat úzkostné pocity. Když od nich svou hlavu pročistíme, můžeme se na věci dívat jasněji, klidněji a s lepší náladou. Ta jde navíc ruku v ruce s kvalitnějším pracovním výkonem

Při meditaci je důležité oprostit se od zatěžujících myšlenek na nabitý program, hořící termíny a další stresující úkoly. Místo toho je potřeba se soustředit na daný moment. Díky zbavení se přebytečných myšlenek budete po kvalitní meditaci mnohem probuzenější a dokážete se i lépe soustředit na přítomnost. 

Jak meditovat?

Možná to zní až moc dobře, že si jednoduše stačí na deset minut zameditovat a hned bude svět růžovější Většina věcí, které znějí až moc lákavě, má ale nějaký ten háček. Takže je zcela logické ptát se, jaký je zádrhel právě u meditace.

Meditace vám podle celé řady studií může opravdu všechny zmíněné, ale i mnohé další výhody přinést. Je ovšem potřeba se naučit tuto techniku opravdu perfektně ovládat. Meditovat může každý, ale opravdové výsledky se většinou dostaví až po delším pilném tréninku. Jak tedy s meditací začít?

Existuje mnoho různých druhů meditace a každý slouží k něčemu trochu jinému. Všechny mají ale vesměs stejný princip. Ze začátku je dobré zkoušet meditovat na klidných a tichých místech. Zkuste si nastavit budík třeba na 5-10 minut, abyste se nemuseli soustředit na čas, ale pouze na techniku. Klíčové je naprosté zklidnění a zaměření své pozornosti jen na jeden klíčový objekt (obrázek, váza), nebo svůj vlastní dech

Při meditaci je důležité svůj dech klidně zpomalovat a nadechovat se jen do břicha – to znamená nezvedat vědomě ramena nebo krk. Lidský mozek nejde jen tak vypnout a znovu nastartovat, takže vám nějaké myšlenky budou hlavou nevyhnutelně proudit. Nesnažte se je analyzovat nebo nad nimi přemýšlet, nechte je prostě volně proletět. Mnoha lidem k meditování pomáhá klidná hudba. Čím lepší v meditaci budete, tím lépe budete moci tuto schopnost praktikovat i v hlučných nebo stresových situacích (před pohovorem, v nákupní frontě atd.).

Nejlepší aplikace pro meditaci

To vše se ale mnohem jednodušeji řekne, než provede. Opravdu ovládnout umění meditace je běh na dlouhou trať. Současná doba nám však jde téměř ve všem vstříc, takže dnes existuje celá řada aplikací nabízející instruktážní nahrávky s uklidňující hudbou, které jsou skvělým průvodcem meditací pro začátečníky i experty. My vám několik z nich představíme, abyste si mohli vybrat tu, která bude pro vaše potřeby ideální.

Headspace

Headspace nabízí obrovský výběr meditačních videí a instruktážních nahrávek pro jakoukoliv konkrétní situaci, ať už se potřebujete uklidnit při stresu, uvolnit se od úzkostí nebo se zbavit trémy. Knihovna meditací je dobře strukturovaná a celá aplikace má velmi přívětivý a jednoduchý design. Pro začátečníky jsou připraveny krátké i delší meditace s pokyny, které vás navedou na tu správnou cestu. Jakmile se v meditaci zlepšíte, můžete si vybrat z mnoha dalších nahrávek s méně hlasy, nebo úplně bez nich. 

Headspace vám však pomůže nejen s meditací. Kromě té vám aplikace doporučuje i další věci podporující kreativitu a produktivitu, které můžete zkoušet každý den. Headspace vám pomůže i s lepším usínáním, jógou nebo s lepším soustředěním.

Aplikace je dostupná zdarma pro iOS i Android. Pro využívání všech výhod je však potřeba plná verze, která stojí zhruba 1500 Kč za rok. Deník The New York Times ji vybral jako nejlepší meditační aplikaci na trhu.

Calm

Pamatujete si Million Dollar Homepage? Webovou stránku s miliony pixely, kde si mohli inzerenti v roce 2005 zakoupit libovolný počet pixelů při ceně 1 dolar za pixel a zobrazit zde svou reklamu? Její zakladatel a tehdejší student Alex Tew tehdy opravdu všech milion pixelů prodal, a stal se tak milionářem. Později se pustil do dalších projektů. A vyplatilo se mu to. Právě on totiž stojí i za velmi oblíbenou aplikací Calm stejnojmenné společnosti, jejíž hodnota již překonala jednu miliardu dolarů a investoval do ní mimo jiné třeba známý herec Ashton Kutcher.

Calm se hodí zejména pro ty, kteří s meditováním již nějaké, byť třeba jen základní zkušenosti mají. Přesto, že také nabízí celou řadu meditací s pokyny, je navržena zejména pro to, aby si kdokoliv mohl zvukovou kulisu k meditaci nastavit dle potřeby. Aplikace zároveň zaznamenává statistiky, jako je například vaše nálada nebo počet uskutečněných meditací. Calm je navíc velmi oblíbená i pro audio doprovod, který pomáhá s usínáním. Aplikace nabízí verzi zdarma, ale pokud chcete využívat všech výhod, je opět potřeba zakoupit prémiovou verzi. Ta stojí necelých 70 dolarů, tedy v přepočtu asi 1500 Kč, podobně jako Headspace.

Insight Timer

Pokud si chcete zkusit zameditovat, ale nemáte v plánu za to příliš utrácet, Insight Timer bude skvělou volbou. Oproti svým dvěma zmíněným konkurentům totiž nabízí mnohem více neplaceného obsahu – konkrétně přes 40 tisíc meditačních nahrávek s instruktáží. Mimo to se v aplikaci můžete účastnit diskuzí ohledně meditací a ptát se zkušenějších, nebo sami radit začátečníkům. Nechybí pak ani ambientní a uklidňující zvuky pro lepší spánek.

Meditační nahrávky a hudba v Insight Timeru jsou různorodé a každá se hodí pro trochu odlišné situace. Třebaže aplikace nabízí spoustu obsahu zdarma, začátečníkům se určitě bude hodit placená verze za cenu 60 dolarů (necelých 1300 Kč) na rok. V té totiž najdete stovky sedmi až desetidenních kurzů, které vám pomůžou si vytvořit novou denní rutinu, jíž bude meditace neodmyslitelnou součástí. 

Autor: Petr Hejčl