20. ledna 2022

Design podlahy je důležitější, než se zdá. Jakou barvu a styl zvolit?

Design podlahy je důležitější, než se zdá. Jakou barvu a styl zvolit?

Podlaha je důležitým prvkem ve vzhledu celé kanceláře. Proto je důležité ji nepodcenit a nesnažit se na ní ušetřit tím, že ji celou pokryjeme tím nejlevnějším a nejobyčejnějším materiálem. Správný styl a barva podlahy totiž dává zaměstnancům přirozeně najevo, k čemu je daný prostor určený. Zároveň dokáže tvořit pomyslné hranice mezi jednotlivými částmi v open space kancelářích bez nutnosti stěn nebo dalších dělících prvků.

Jakmile přijde zaměstnanec, obchodní partner, akcionář nebo kdokoliv jiný do vaší kanceláře, je podlaha jednou z prvních věcí, které uvidí. Proto je potřeba, aby do designu celého prostoru nenásilně zapadala a člověka, který po ní chodí, k místu přitáhla, nikoliv odradila. Správně vybraná podlaha dokáže pro zaměstnance vytvořit přátelštější, až domácí prostředí, ale zároveň díky ní můžete celé kanceláři dodat na eleganci.

Význam podlahy v kanceláři

Důležitou roli hraje podlaha zejména v open space kancelářích. V každé části totiž můžete použít odlišný materiál i barvu, čímž dáte jasně najevo, k čemu je to či ono místo určeno. Pod klasické pracovní stoly tak můžete použít například koberec, zatímco v jednací místnosti bude třeba PVC podlaha.

Tím se kancelář jasně a čitelně rozdělí na jednotlivé části bez nutnosti používání stěn nebo jiných dělících prvků, které by narušovaly konektivitu v rámci kanceláře. Dalším psychologickým ozvláštněním je tvoření cestiček pomocí odlišného stylu podlahy. 

Jaké materiály zvolit?

Při výběru materiálů je nutné zvážit několik aspektů. Každá část kanceláře vyžaduje něco trochu jiného, takže pokud něco vypadá a funguje dobře v zasedacích místnostech, nemusí to působit a vypadat stejně například v kuchyňce či v jiném zázemí pro zaměstnance. Určitě je ale vždy potřeba vybírat odolné materiály. V kanceláři se totiž každý den projde v botách spousta lidí a určitě nechcete, aby po nich na zemi zůstávaly viditelné stopy

Nejpoužívanějším podlahovým materiálem do kanceláří je asi stále PVC. Jeho výhodou je zejména nízká pořizovací cena a pohodlnost pro chůzi. Vybrat si můžete mezi odolnějším, takzvaně homogenním PVC, nebo heterogenním PVC, které je zase příjemnější na došlap a pro použití v kancelářích oblíbenější. PVC se hodí zejména do kuchyněk, nebo na méně užívaná místa, kde nepotřebujete na podlaze vymýšlet nic obzvláště reprezentativního.

Pokud chcete svou kancelář ale pozvednout na vyšší úroveň, můžete použít dřevěné podlahy z masivu. Ty jsou většinou sice dražší než PVC, ale jejich krásný přírodní vzhled vaši kancelář jistojistě zkrášlí. 

Určitě se nebojte například do konferenčních místností nebo open officu použít i koberec. Ten pracoviště zase zútulní a dodá mu přátelskou atmosféru. Pouze je u něj potřeba myslet na složitější údržbu, než u klasických podlah, které v případě nehody jednoduše setřete. Do kuchyňky nebo přímo k exponovanému vstupu do kanceláře tak není zrovna ideální volbou.

Ti největší fajnšmekři pak mohou sáhnout po litém mramorovo-betonovém terazzu. Jde patrně o nejodolnější, ale většinou i o nejdražší možnost. Lze do něj zabudovat i libovolné mozaiky nebo třeba logo společnosti. Působí sice velmi honosně, ale zároveň poměrně chladně. Ve většině kanceláří se tak dnes již používají spíše některé z materiálů zmíněných výše. Hodí se ale například do vchodových hal a recepcí.

Jaký styl a barvu?

U výběru podlahy však není důležitý pouze materiál, ale i barva a styl. Podlaha by měla do konceptu místnosti zapadnout a příliš nevyčnívat. Pokud nevíte, jakou barvu podlahy zvolit, můžete se inspirovat v našem průvodci barev v kanceláři. Určitě by ale mělo jít spíše o méně výrazné barvy. 

Se stylem je to jen na vás. Pokud máte rádi minimalismus, můžete vsadit na obyčejné jednobarevné provedení. Jestliže ale kancelář rádi ozvláštňujete, můžete použít třeba vícebarevné PVC lamely nebo rovnou vzorované koberce. Hlavně dbejte na to, aby podlaha do kanceláře pěkně zapadla a pomohla z ní vytvořit přívětivé prostředí.

Autor: Petr Hejčl