5. září 2022

Mezi světovými inovátory v realitním sektoru jsou poprvé čtyři české firmy

Mezi světovými inovátory v realitním sektoru jsou poprvé čtyři české firmy

Praha 3. září (ČTK) - Čtyři české firmy jsou poprvé mezi světovými společnostmi nabízejícími inovativní řešení pro realitní sektor. V minulých ročnících se v globálním výzkumu KPMG objevila maximálně jedna tuzemská společnost. Tentokrát se mezi 783 inovací z 45 zemí světa dostaly české firmy Spectrasol, Spaceti, BeiT a Flowbox. Vyplývá to ze zprávy, kterou má ČTK k dispozici.

Spectrasol vyvinul interiérové osvětlení příznivě působící na lidský organismus. Spaceti přišel se senzory pomáhajícími optimalizovat využívání kancelářských prostor. BeiT nabízí on-line aplikace pro monitoring spotřeby energie v rezidenčních budovách. Flowbox v různých typech objektů instaluje nástroje umožňující například řízení odpadového hospodářství či parkovacích míst.

"Nárůst počtu tuzemských firem je dobrou zprávou pro Česko, které už na globální realitní scéně nepůsobí tolik jako inovační popelka. Věřím, že v příštích letech přibydou v přehledu další české společnosti. Očekávám i nárůst počtu zástupců Slovenska, které má teď v přehledu jen jednu firmu," uvedl odborník na nemovitosti z české kanceláře KPMG Pavel Dolák.

"Společnosti se opět zviditelnily na globální byznysové mapě, což je důležité, protože cílí i na zahraniční zákazníky a investory. Ostatně Spaceti v květnu získalo investici ze Saúdské Arábie," dodal Dolák.

Výzkum REIO (Real Estate Innovations Overview) provádí poradenská společnost KPMG od roku 2015. Letos pochází nejvíc inovací, celkem 18 procent, od firem z Nizozemska. Nejvíc inovací (313) představily firmy zaměřující se na služby spojené se správou chytrých budov. Na druhém místě se 152 inovacemi skončily společnosti podnikající v pronájmech a dalších transakcích s nemovitostmi. Se 113 inovacemi následují podniky zabývající se stavebními pracemi.

Zavádění technologií do světa nemovitostí se věnují hlavně start-upy z odvětví proptech, což je spojení anglických zkratek pro nemovitost a technologii. Loni bylo do těchto společností celosvětově investováno 24,3 miliardy dolarů (přes 596 mld. Kč), což je přibližně o 72 procent více než předloni, vyplývá z údajů serveru Statista.

 

Autor: ČTK