18. dubna 2024

Pracovní týden v Praze: které dny jsou v kancelářích nejrušnější?

Pracovní týden v Praze: které dny jsou v kancelářích nejrušnější?

Zjistěte, jaké dny jsou v Praze pro kanceláře nejrušnější a které naopak nejméně vytížené. Zajímavosti z nového průzkumu Savills čekají právě na vás!

Průzkum společnosti Savills ukázal, že za posledních šest měsíců se v Praze vrátilo do práce více lidí než v kterémkoli jiném evropském městě. Navzdory tomuto nárůstu je v Praze stále obsazeno pouze 57 % kanceláří. To řadí město na čtvrté místo v Evropě za Madrid (68 %), londýnský West End (61 %) a pařížskou Central Business District (59 %). Stále to však není na takové úrovni jako před pandemií; v té době bylo stále prázdných přibližně 70 % skutečných kanceláří.

Podrobnější pohled také ukázal, že nejrušnějším dnem pro kanceláře v Praze je úterý, kdy je obsazeno 62 % z nich. Naopak nejméně vytíženým dnem pro kanceláře je pátek, kdy je jich obsazeno pouze 45 %, což naznačuje, že mnoho lidí v Praze v pátek pracuje z domova.

Pracovní statistika evropská města

Lenka Pechová, senior analytička společnosti Savills, uvedla: „Úterní vysoká obsazenost
svědčí o preferenci zaměstnanců začít pracovní týden v kanceláři, zatímco nižší páteční čísla ukazují
na rostoucí trend flexibilní práce.“

„Vzhledem k tomu, že mnoho zaměstnanců a firem hledá nejlepší možné pracovní prostředí, je důležité nabízet kancelářské prostory, které podporují jak produktivitu, tak i spokojenost zaměstnanců,“ říká Pavel Novák, vedoucí oddělení kancelářských agentur společnosti Savills a dále dodává: "V Praze je však stále nedostatek kvalitních kancelářských budov, což může být výzvou pro další růst obsazenosti.“

Fyzická obsazenost v Praze

Savills také říká, že skutečnost, že se obsazenost kanceláří v celé Evropě ustálila na přibližně 60 %, naznačuje, že firmy a zaměstnanci nacházejí vhodný mix mezi prací z domova a v kanceláři. To je něco, co by se mělo vzít v úvahu při vytváření pracovních strategií.

Autor: tým Kanceláře.cz a Savills