10. května 2022

Nejlepší aplikace balíčku Adobe Creative Cloud. Co to je a proč ho možná potřebujete, aniž byste o tom věděli?

Nejlepší aplikace balíčku Adobe Creative Cloud. Co to je a proč ho možná potřebujete, aniž byste o tom věděli?

Společnost Adobe je tvůrcem celé řady aplikací pro produktivitu. Mezi její nejznámější kousky patří bezpochyby legendární grafický editor Photoshop nebo šikovný Acrobat Reader. Do jejího repertoáru ale patří i programy pro střih videa, úpravu hudby, přípravu webových stránek a mnoho dalších nástrojů, které vám dokáží ulehčit život. Téměř všechny přitom nabízí v rámci balíčku s jednotným předplatným.

Creative Cloud (CC) je set více jak 20 aplikací od Adobe. Přístup k němu lze získat předplatným, které činí 62,99 €/měsíc (cca 1550 Kč), respektive 19,66 €/měsíc (necelých 500 Kč) pro studenty. Adobe CC vám tak dává možnost využít spousty nových nástrojů pro kreativitu a produktivitu v jednom.

Mezi jednotlivými programy pak můžete soubory snadno sdílet, což ulehčuje práci na rozsáhlejších projektech. Pojďme si představit některé aplikace z balíčku Creative Cloud, které by vaší pozornosti rozhodně neměly uniknout. 

Adobe Photoshop vykouzlí ty nejhezčí fotky

Slovo „photoshopovat“ se v obecné češtině stalo synonymem pro úpravu fotek. Není divu, že jsme právě tuto aplikaci vyzdvihli na vrchol našeho seznamu. Jde o velmi šikovného pomocníka, v němž můžete snadno zkrášlit své snímky, změnit jejich osvětlení, vyretušovat je, případně do nich zakomponovat úplně nové prvky

Photoshop je určen primárně pro úpravu již existujících fotografií. Creative Cloud však nabízí celou řadu dalších grafických nástrojů, z nichž každý je určený k něčemu trochu jinému. Aplikace Illustrator je jednička na trhu pro tvorbu vektorové grafiky, v InDesignu můžete zase připravovat rozvržení tiskovin a Lightroom je takový univerzální pomocník pro snadnou úpravu fotografií a jejich sdílení.

Adobe Premiere Pro, aby vaše videa uchvátila každého

Pokud občas, nebo i často, potřebujete upravit nějaké to video, musíte mít k dispozici program, která vám to umožní. Premiere Pro obsažený v rámci balíčku Creative Cloud je vhodný jak pro příležitostnou úpravu videí na sociální sítě, tak pro profesionální střihače k přípravě celovečerního filmu. Ovládání programu je jednoduché, ale zároveň nabízí spoustu funkcionalit, které ocení zapálení editoři.

V rámci Creative Cloudu získáte zároveň i přístup k aplikaci Adobe After Effects, v níž můžete k svým audiovizuálním počinům vytvářet efekty nebo jinou pohyblivou grafiku. Pro tvorbu vektorových animací zase slouží aplikace Adobe Animate. A jestliže jste v úpravě videí začátečník, ale stačí vám pouze poskládat několik sekvencí za sebe, případně k nim přidat hudbu, můžete využít program Premiere Rush – odlehčenou verzi Premiere Pro. 

Adobe XD – pro rychlejší vizualizaci webů

Creative Cloud je, jak už název napovídá, nástrojem vhodným pro kreativce. Jeho využití však nenajdou pouze tvůrci videí nebo grafiky. Adobe XD je program pro vizuální návrhy uživatelského rozhraní webových stránek, mobilních aplikací nebo čehokoliv jiného. Jde tedy o skvělý nástroj zejména pro front-end vývojáře. 

Díky programu můžete svůj web před jeho tvorbou navrhnout. Provádět v něm úpravy je přitom mnohem jednodušší a rychlejší než při samotném vývoji, takže při programování nemusíte už nic vymýšlet, ale tvořit podle připraveného návrhu. Oproti ostatním grafickým programům se XD kvůli své specializaci zásadně liší. Snadno tak zde můžete navrhovat i responzivní design, jednotlivými stránkami scrollovat nebo instalovat další pluginy. 

Adobe Dreamweaver – pro snazší tvorbu webů

U vývoje webových stránek zůstane. Přesuneme se ale od návrhů k realizaci. Aplikace Dreamweaver je zástupcem značky Adobe na poli nástrojů pro tvorbu webu. Rozhraní Dreamweaver umožňuje využít jak ruční programování, tak předpřipravené prvky. 

Při stavbě stránek před sebou máte zároveň neustále k dispozici živý náhled. Textový editor si můžete přizpůsobit dle svých potřeb, vybrat si z celé řady programovacích a značkovacích jazyků nebo nahrávat knihovny. Program se tedy hodí jak pro začínající developery, tak pro ostřílené profíky.

Autor: Petr Hejčl