10. listopadu 2022

V čem je „smart city“ chytřejší než běžné město?

V čem je „smart city“ chytřejší než běžné město?

Možná jste už taky zaslechli pojem smart city, ale tak úplně netušíte, o čem je vlastně řeč. Do češtiny se tohle spojení překládá jako chytré, digitální, nebo dokonce inteligentní město, přičemž v našich zeměpisných šířkách můžeme najít města, která se tomuto ideálu spíše snaží přiblížit, než že by jej ztělesňovala. Chytré město je koncept využívající současné digitální, informační a komunikační technologie v mnoha oblastech ke zkvalitnění života svých obyvatel, zlepšení jejich životního prostředí, snížení spotřeby energií nebo usnadnění komunikace s úřady. Určitým limitem však mohou být vysoké počáteční investice.

Vychytávky, které se vyplatí všem

V našem hypotetickém chytrém městě je několik hlavních oblastí, kde se mohou technologie uplatnit. Městská infrastruktura využije systémy sledování provozu a jeho řízení v reakci na aktuální události v reálném čase pomocí chytré dopravní signalizace. Životní prostředí v chytrých městech tolik netrpí, protože technologické vychytávky jej chrání nebo alespoň omezují jeho znečištění. Bydlení v chytrém městě se točí kolem úspory energií. Energeticky pasivní domy jsou standardem a vedení města obyvatele motivuje k využívání obnovitelných zdrojů energie. V oblasti přístupu k informacím a komunikace s úřady obyvatelé našeho chytrého města zažívají skutečnou pohodu, protože vše myslitelné lze zařídit doma z postele přes mobilní aplikaci.

Jak to vypadá ve světě

Skutečným lídrem evropských chytrých měst je nizozemský Amsterdam. Za zmínku stojí platforma Smart Flow, která doporučí nejbližší volné parkovací místo, nebo appka Toogethr usnadňující sdílené jízdy do práce. Španělská metropole Madrid zase vyměnila všechny žárovky ve veřejném osvětlení za úspornější LED zářivky. Naši rakouští sousedé si vytkli za cíl efektivní využití energie a omezení spotřeby, proto každá novostavba musí být energeticky minimálně pasivní.

Jak to vypadá u nás

U nás doma můžeme najít obce mající některé prvky z konceptu chytrých měst ve svém mobiliáři. Praha, Písek, Plzeň nebo Brno a další vyzkoušely nebo zkouší lavičky, které vám nabijí mobil, najdete zde veřejná místa s wi-fi připojením nebo autobusové zastávky s digitálními informačními tabulemi. Z mobilních aplikací je poměrně hodně rozšířená komunikační brána Mobilní rozhlas, díky které může samospráva jednoduše informovat své občany o důležitých událostech. Obyvatelé ji zase mohou využít ke hlášení různých závad či nepořádku ve veřejném prostranství.

Soutěž Chytrá města

Městské samosprávy, která to se zaváděním technologií myslí opravdu vážně, mohou každoročně poměřit své nápady v celorepublikově klíčové soutěži Chytrá města. Soutěž si klade za cíl identifikovat, ohodnotit a podpořit konkrétní projekty a strategie k dosažení ideálů chytrého města. Soutěž je každoročně pořádána nevládní neziskovou organizací Smart City Innovations Institut, z. ú., za významné podpory Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Díky této akci se inteligentní projekty dostávají do aktivního povědomí široké veřejnosti. 

Mobilní aplikace, terminál s technologiemi i moderně pojatá léčebna

Mezi vítěze loňského pátého ročníku se dostalo například město Milevsko s aplikací Živé Milevsko, která informuje obyvatele o důležitých i aktuálních zprávách. Město Šumperk si odneslo ocenění za návrh přestupního autobusového terminálu, který má střechy všech svých nástupišť porostlé rostlinami, což je koncept tzv. zelených střech. Technologie se tu podílejí na zajištění komfortu cestujících, a dokonce snižují světelný smog, hlučnost nebo emise. Dalším oceněným projektem je výstavba nových ubytovacích prostor pro dětskou léčebnu se speleoterapií v Ostrově u Macochy. Architektonické studio navrhlo stavbu, která poskytne potřebné zázemí pro léčebnu, bude mít minimální provozní náklady a v maximální míře bude využívat obnovitelných zdrojů jako například sluneční energie z fotovoltaických panelů. 

Autor: Adéla Felklová