1. března 2022

Pět kreativních způsobů jak ozelenit kancelář

Pět kreativních způsobů jak ozelenit kancelář

Když se řekne eco-friendly nebo zelená kancelář, většina lidí si nejspíš vybaví různé ekologické vychytávky, které nás dnes a denně obklopují ze všech stran. Kousek přírody přitom na své pracoviště můžeme dostat mnohem snadněji – pomocí (ne)obyčejných rostlin. Stejně jako v našich obývacích pokojích si zaslouží své čestné místo i v kancelářích.

Úsporné žárovky, třídění odpadu nebo recyklovaný papír se již staly přirozenou součástí nejedné firemní kultury a jejich význam pro naši planetu jistě netřeba připomínat. Stále bychom ale neměli zapomínat na úplný základ přírody v interiéru. Rostliny jsou zdrojem kyslíku a nejen v kancelářích mohou být i skvělým designovým doplňkem. Pojďte se s námi podívat na několik způsobů, jak se dá zeleň na pracoviště jednoduše zakomponovat. 

Terárium

Monumentálním akváriím, náročným na prostor i údržbu, již téměř odzvonilo. Tento tradiční a neutrální, ale na druhou stranu i velmi konzervativní doplněk postupně nahrazují terária. Máte je spojené pouze s chovem hadů, pavouků a podobných exotických živočichů pouze v domácích podmínkách? Pak vězte, že své místo si postupně získávají i v kancelářích. Terárium nejlépe vypadá zasazené do bílé stěny třeba na chodbě, nebo i přímo v kanceláři.

Je třeba ovšem počítat s tím, že terárium je ale uzavřený svět, ve kterém platí jasná pravidla. Obývat by jej měly rostliny s obdobnými požadavky na zálivku, které navíc potřebují kvalitní základ z drenážní vrstvy, substrátu a rašeliníku. Odměnou za poměrně náročnou sadbu vám bude neotřelý designově atraktivní efekt vrstvení ve skleněné nádobě.

Vertikální zahrada 

O živých stěnách neboli vertikálních zahradách jste již možná slyšeli. Jedná se o kolmé stěny, na kterých jsou vysazené rostliny, kde se jim daří i s minimem substrátu. I proto jsou vhodné do kanceláře. Je jedno, jestli upřednostníte vodorovné, rovné, nebo převislé rostliny. Můžete se spolehnout, že zelená stěna se stane nejatraktivnějším prvkem celého interiéru. Bude se skvěle vyjímat například ve vstupní hale, na recepci nebo v kuchyňce. Stěna, po níž se budou rostliny šplhat, by však měla mít nosnost alespoň 45 kg/m2.

Instalace na nosnou konstrukci je finančně i časově nenáročná, stejně jako údržba celé zahrádky. Stačí ji pouze napojit na automatické zavlažování. Pak už se můžete jen kochat tímto designovým skvostem a užívat si o poznání čistší vzduch.

Živé paravany

Postrádáte prostor na vertikální zahradu? Poněkud jednodušším, ale za to stále efektivním řešením je paravan ze živých rostlin. Mobilní zelená stěna se bude hodit jako levný a rychlý způsob “zpřírodnění” velkých místností. Dobře si poradí se separací jednotlivých pracovních skupin nebo open space prostoru od relaxační zóny. 

V současné době jsou na trhu k sehnání jak klasické paravany, tak modulární systémy, které si můžete plně přizpůsobit dle svých potřeb – výšku, tvar nebo i barvu květin, které vám budou nejlépe ladit s kobercem. 

Mechové obrazy – umění budoucnosti?

Obrazy jsou velmi častým doplňkem interiéru, který dokáže vnést do jinak nudného prostoru pořádnou nálož barev i estetický prožitek z kousku vizuální kultury. Co místo uměleckých děl od “tradičních” umělců zkusit mechové obrazy, které svými pronikavými zelenými odstíny rozsvítí celou místnost? Můžete si vybrat z poměrně bohaté nabídky na trhu, případně si jej vyrobit sami a do procesu zapojit i zaměstnance. Při takovém teambuildingu mohou vzniknout originální díla doplněná třeba o sukulenty, které jsou na údržbu a vlhkost vzduchu velmi nenáročné.

Mějte na paměti, že do interiéru patří pouze stabilizovaný mech, který je speciálně upravený, tudíž vydrží dlouhá léta ve vnitřních prostorech bez jakékoliv údržby. Ve vnitřní místnosti nikdy totiž nemůžete dosáhnout odpovídající vlhkosti vzduchu vhodné pro čistě přírodní mech – ten by měl zůstat pouze venku, třeba na stěně u parkovacího stání. 

V truhlících jako doma

Pokud chcete pracovní prostor oživit zelení a zároveň kancelář co nejvíce zútulnit tak, aby se zde zaměstnanci cítili jako doma, zakomponujte do interiéru klasické truhlíky s květinami. Zkusit můžete klasické zelené i barevné rostliny přímo na okno nebo je pojmout jako rozdělovač mezi pracovními stoly, který oceníte nejen v open space. Velmi zajímavým doplňkem mohou být i truhlíky s různými bylinkami, které můžete třeba zavěsit na stěnu v kuchyňce, a tím dopřejete svému týmu čerstvá dochucovadla ke každému obědu. 

Autor: Petr Hejčl