30. prosince 2021

Jednoduché doplňky a úpravy pro zútulnění kanceláře

Jednoduché doplňky a úpravy pro zútulnění kanceláře

V kanceláři trávíme velké množství času. Aby se v ní cítili útulně, přizpůsobují si ji zaměstnanci často k obrazu svému. Nikomu by se určitě nepracovalo kvalitně v místnosti, kde by se cítil nesvůj. Pojďte se s námi inspirovat jednoduchými doplňky a úpravami, kterými můžete svou kancelář jednoduše zútulnit.

Kancelář je naším druhým domovem, takže je nanejvýš žádoucí, abychom se v ní cítili co nejlépe. Dobře zařízená kancelář přispívá k naší kreativitě a pracovnímu nasazení. Pokud se svou kanceláří příliš spokojeni nejste, ale nevíte, co ji chybí, pak jste na správném místě. Často totiž postačí zapracovat jen na detailech a celý dojem se rázem změní.

Podlaha
Pokud zařizujete kancelář úplně od začátku, je třeba začít od podlahy. Každý chce mít moderní kancelář, a tak je dobré volit PVC. Dnešní trh nabízí spoustu druhů, takže si vybere každý. Jestliže ale chcete svoji kancelář vyšvihnout ještě o něco výše, zvolte marmoleum. Jedná se o ekologickou a hygienickou podlahovou krytinu, které je odolná i vůči škrábancům a je dostupná v mnoha různých barevných variantách.

Barva zdi
Pro kancelář je nejvhodnější používat přirozené odstíny a kombinovat mezi sebou klidné barvy s těmi energickými. Nikomu by se nepracovalo dobře, kdyby na něj ze zdí křičely nějaké “ošklivé” kombinace. Pokud si nejste jisti, jak kancelář vymalovat, můžete se inspirovat v našem velkém průvodci barev do kanceláře.

Světlo
Na útulnost má velký vliv i světlo. Nejvhodnější volbou do kanceláře jsou zářivková svítidla, aby se předešlo bolení hlavy nebo pálení očí. Tento druh světel má nespočet dalších výhod a to například nízkou spotřebu energie či vysokou životnost. Nejlepší je pořídit si zářivky s denním bílým světlem, jelikož podporují soustředění.

Rostliny
Rostliny do kanceláře patří. Dokáží totiž pohlcovat škodlivé substance, čímž čistí vzduch a zároveň zlepšují náladu. Navíc kancelář provoní a dodají jí nádech pohodlí. Pokud nevíte, které rostliny si do kanceláře pořídit, můžete vsadit na fíkus, různé druhy palem, jako je například juka či dracéna, kapradiny, tchýnin jazyk nebo třeba zelenec, který místnost dokonale pročistí.

Podstavec pod monitor
Pokud byste chtěli zvětšit pracovní prostor na stole, pořiďte si podstavec pod monitor. Nejlépe v barvě vašeho pracovního stolu, aby kontrast zbytečně nebil do očí. Zároveň je podstavec i dobrým pomocníkem. Ušetří totiž vaši páteř, jelikož se k monitoru nebudete muset zbytečně naklánět, ale budete jej mít přesně v úrovni vašich očí. 

Organizér na dokumenty
Nikdo nechce, aby se mu dokumenty po stole válely jen tak ledabyle a neorganizovaně. K tomu skvěle poslouží právě organizér na dokumenty – dřevěný, kovový, plastový, barevný či neutrální, s třemi nebo pěti řadami. Je to jen na vás. Úhledně seřazené a roztříděné dokumenty však působí profesionálněji než pochybné stohy papírů poházené po stole a rychlejší hledání mezi nimi vám navíc ušetří čas.

Fotografie
Spousta lidí tráví v kanceláři velkou část života. Kdo chce být ale zároveň stále se svou rodinou, může si na stůl položit třeba rámeček s oblíbenou fotografií. Do kanceláře si však nemusíte nosit pouze rodinu. Klidně můžete použít fotku s přáteli, snímek svého mazlíčka, oblíbeného místa, nebo čehokoliv jiného. Prostě jako doma.

Knihovna
Pokud se neustále rádi vzděláváte nebo milujete jakoukoliv literaturu, můžete si do kanceláře pořídit i knihovnu. Nemusí jít ale nutně o regál sahající až do stropu, který si mnoho lidí pod pojmem knihovna často představí. Na trhu jsou k dispozici různé skládací knihovny, které jsou designově zajímavé. Vaší kanceláři to přidá na jakési intelektuálnosti či eleganci a zároveň máte kdykoliv po ruce své oblíbené knížky, po kterých můžete kdykoliv (třeba o pauze) sáhnout a přečíst si pár stránek na odreagování.

Vizitkáře
Vadí vám neustálé šmátrání do kapsy nebo do šuplíku kdykoliv, když vás někdo požádá o kontakt? Pořiďte si vizitkář. Kovový nebo dřevěný, všechny budou na vašem stole působit jedinečně a zcela profesionálně. Zároveň tak zamezíte nechtěnému poškození vizitek.

Aroma difuzér
Vůně a nádech místnosti má vliv nejen na naši produktivitu, ale celkově na naši náladu. Určitě se tak vyplatí svou kancelář pravidelně provonět příjemnou vůní. Pomoci vám s tím může třeba aroma difuzér. Vybrat si můžete nejen ze široké škály nejrůznějších vůní, ale i designů (od dřeva po keramiku). Aroma difuzér funguje na principu ultrazvukového odpařování, které je tiché (na rozdíl třeba od svíček) a vaši kancelář krásně provoní a osvěží.

Antistresové pomůcky
Práce v kanceláři není vždy jen zábava, ale někdy nás dokáže i pořádně vystresovat. Proto by vám v kanceláři neměla chybět ani nějaká ta antistresová pomůcka. Ta vám pomůže s uvolněním a dokáže vám zlepšit náladu. Můžete si pořídit třeba jednoduchý míček na mačkání nebo antistresové pero. S pomůckami a „hračkami“ pro uklidnění se během poslední let roztrhl pytel, takže na trhu dnes za pár korun najdete opravdu nejrůznější vychytávky pro zrelaxování. 

Autor: Petr Hejčl