20. února 2022

Denní světlo zlepšuje náladu i produktivitu. Vytěžte z něj ve své kanceláři maximum

Denní světlo zlepšuje náladu i produktivitu. Vytěžte z něj ve své kanceláři maximum

Člověk je tvor, který je aktivní převážně ve dne, a proto dostatek přirozeného denního světla představuje jednu ze základních lidských potřeb. Významně ovlivňuje pracovní produktivitu, kreativitu, bezpečnost na pracovišti nebo i naši náladu a duševní pohodu, která je pro celkový pracovní výkon velmi důležitá.

Právě špatné osvětlení je jedním z nejčastějších problémů na pracovišti. Atmosféra ponurých kancelářských budov, do jejichž útrob se mnoho slunečních paprsků nedostane, rozhodně nikomu neprospívá. Role přirozeného denního světla v designu kanceláře je proto takřka klíčová.

Vitamín D jako zdroj energie

Slunce je nejdůležitějším přírodním zdrojem UV záření, které s sebou přináší mnoho účinků na lidské tělo i duši. Pokud pomineme riziko spálení po dni stráveném na pláži, má i blahodárný účinek na naši psychiku. Obecně se udává, že 10-15 minut strávených na slunci denně posiluje odolnost vůči stresu, potlačuje únavu a podporuje tvorbu hormonu melatoninu, který je důležitý pro kvalitní spánek. 

Je prokázáno, že dostatek světla na pracovišti je z jedním nejdůležitějších faktorů pro výkon zaměstnanců. V průzkumu Harvard Business Review zhruba polovina respondentů přiznává, že z absence denního světla v kanceláři cítí únavu či dokonce smutek. 

Parametry pracoviště by měly splňovat několik základních podmínek důležitých pro naše zdraví, a to včetně vhodného osvětlení, přičemž denní přirozené světlo by v něm mělo zastupovat zhruba 1,5-5% podíl. 

Jak si na to posvítit?

Ne vždy však řešení interiéru kanceláře dovoluje na pracovní stoly pustit dostatek slunečního svitu. Nejen v tomto případě je zapotřebí dbát na výběr vhodného osvětlení. Nejlépe zvolte svítidla s difuzním rovnoměrným vyzařováním ve studenějších tónech tak, aby co nejvíce připomínaly denní světlo. Zapomenout byste neměli ani na stolní lampy, jejichž stylová stínítka pak navíc efektivně doplní design pracovní desky.

Budiž denní světlo

V přirozeném osvětlení nejen vaší kanceláře hraje hlavní roli slunce. Do interiéru se nejlépe dostane skrze vhodně umístěná a dostatečně velká okna ideálně na všech světových stranách, která provzdušní, opticky zvětší interiér a dodají mu neotřelý moderní šmrnc. A co víc? Omezením umělého osvětlení šetříte přírodu i firemní peněženku.

Základním pravidlem pro dostatek denního světla je umístění stolu co nejblíže k oknu. Pracovní stanice by od něj neměla být vzdálena více než 6 metrů – zkrátka čím blíže, tím lépe. Posunutím celé kanceláře k oknům ušetříte spoustu místa, které můžete využít třeba k vybudování relaxační zóny s pohodlnými křesly nebo koutku pro vychutnání odpolední kávy a spřádání plánů na všechny důležité projekty. 

A pokud jsou vaše kanceláře ve vyšších patrech, zaměstnanci navíc jistě ocení krásný výhled, který se stane dalším důvodem, proč se budou do práce těšit ještě více. 

Na barvách záleží

Umístění, velká okna a orientace kanceláře na správné světové strany jsou základními předpoklady pro příjemné pracovní prostředí za denního světla. Ale co barevné řešení interiéru? Odstíny, které zvolíte pro design stěn, by neměly být příliš tmavé. Vybírejte raději světlé, pastelové a jasné barvy, například v kombinaci s neutrální bílou. 

Velmi dobře fungují také reflexní materiály. Kromě velkých zrcadel zkuste na stěny v kanceláři zakomponovat holografické prvky, které efektivně odráží světlo a jejichž barevné spektrum bude na bílé zdi vypadat naprosto úchvatně. 

Světlovod jako poslední záchrana

Pokud technické řešení interiéru neumožňuje umístění dostatečně velkých oken, jako jedna z alternativ se nabízí světlovody, které dokáží přivést sluneční paprsky téměř kamkoliv. Potrubí vedené přímo ze střechy je sice technicky náročnějším, ale poměrně vizuálně atraktivním řešením – kruhy na stropech můžete rozmístit náhodně, do řad, nebo do různých obrazců souvisejících s vaší firemní kulturou či logem.

Tip na závěr

Kromě přirozeného denního světla je pro naší fyzickou i duševní pohodu důležitý přísun čerstvého vzduchu. Pokud je to v sídle vaší kanceláře možné, vybudujte na střeše terasu, která bude sloužit jak pro odpočinek, tak pro práci. Za teplých jarních a letních dnů se zde o dostatek slunečního svitu rozhodně obávat nemusíte.

 

Autor: Petr Hejčl