10. února 2022

Udělejte dojem na zákazníky, obchodní partnery i přírodu. Zařídit si ekologickou kancelář není nic náročného

Udělejte dojem na zákazníky, obchodní partnery i přírodu. Zařídit si ekologickou kancelář není nic náročného

Ekologie a udržitelnost je hojně diskutovaným tématem napříč celou společností. Zmírnění dopadů průmyslové aktivity na životní prostředí a jeho udržení pro budoucí generace je jedním z hlavních úkolů lidstva v současnosti. Přinášíme vám několik užitečných tipů, pomocí kterých lze docílit eco-friendly prostředí i u vás v kanceláři, a to navíc v zajímavém designu.

Přestěhujte se do zelené budovy

Výběr správného umístění kanceláře je důležité rozhodnutí, protože stěhovat se ze zavedených prostor v případě špatného rozhodnutí je vždy komplikovaný a nelehký krok. Jistě jste si všimli současného trendu tzv. zelených budov, postavených výhradně z lokálních a recyklovaných materiálů s minimálním dopadem na životní prostředí. 

Nejde jen o módní výstřelek a stigma korporátních firem, ale velmi důležitou součást ochrany naší planety. Za nejlepší jsou považovány budovy s environmentální certifikací LEED nebo BREEAM. U nás se jich sice zatím tolik nenachází, ale své místo můžete najít v některém z mnoha dalších zajímavých projektů. Ty díky své šetrnosti a úsporám energie chrání nejen planetu, ale i vaše finance. Kromě toho navíc získáte i atraktivní sídlo – je takřka pravidlem, že tyto ekologicky šetrné budovy jsou designově velmi zajímavé. 

Pořiďte si kvalitní nábytek

Vybavení kanceláře je druhým nejdůležitějším úkolem hned po zvolení toho pravého sídla. Nábytek z obchodních řetězců je sice levný, oku lahodící a splní svůj účel, ale velmi brzy se na něm projeví zub času. Pořízením kvalitního vybavení ze dřeva a kovu šetříte nejen podnikové finance, ale i přírodu. Židle, stoly a křesla z masivu vydrží dlouhá desetiletí, a navíc utvářejí příjemný vizuální dojem z celého prostoru. Při nákupu hledejte na výrobcích logo certifikátu FSC, který zaručuje, že dřevo pochází z lesů, o které je pečováno v souladu s mezinárodními ekologickými pravidly. 

Recyklace – základ ekologie

Pravidla třídění odpadu jsou nám vštěpována již od útlého věku a pravděpodobně není nutné si je znovu připomínat. Doma jsme si již zvykli na oddělování PET lahví do žlutých kontejnerů, ale co v kanceláři? Ač se to tak nemusí zdát, třídit odpad i na pracovišti je velmi snadné. Designové nádoby na plast, sklo a papír mohou být velmi pěkným doplňkem na chodbu místo nevzhledných drátěných košů. Sahejte po těch ze dřeva, případně kovu. Originálně účel případně splní i použité bedny ze skladu s barevnými proužky. Ty si navíc můžete upravit dle svého gusta. 

S odpadem jde ruku v ruce spotřeba papíru. Věděli jste, že až 30 % vytištěných dokumentů není z tiskárny vůbec vyzvednuto a až polovina z nich končí v koši během následujících 24 hodin? Pokud je to alespoň trochu možné, zkuste omezit provoz tiskáren. Například pro podepisování dokumentů můžete pořídit tablety a opatřit je stylovými obaly ze dřeva, které udělají mnohem lepší dojem než halda papírů. 

Dejte sbohem plastu

Plast představuje jednu z nejvýznamnějších ekologických hrozeb pro celou planetu. Ač v současné době probíhají snahy o jeho eliminaci a nahrazování trvale udržitelnými materiály, je stále hojně používán při výrobě naprosté většiny nápojových obalů. Také máte v kanceláři ikonický plastový barel na plastovém podstavci, ze kterého si zaměstnanci čepují vodu do plastových kelímků? Je čas na změnu.

Nekvalitní a znečištěné vodě z kohoutku v moderní době již téměř odzvonilo, a tudíž není jediný důvod jí nepít. Pokud vodě ze svého vodovou přesto úplně nevěříte, nebo se nacházíte v rizikové zóně, můžete pro jistotu používat alespoň filtrační konvice. Řešením mohou být skleněné džbány nebo stylový skleněný barel na každý stůl. Nápomocné může být i pořízení různorodých hrnečků, které si jakýkoliv zaměstnanec může při své směně půjčit. Nezapomeňte pravidelně doplňovat mísu s ovocem, kterým si zaměstnanci mohou vodu ochutit, případně do kuchyňky pořiďte odšťavňovač pro pravidelný přísun vitamínů v podobě čerstvých freshů. 

Založte si firemní zahrádku

Že zelené rostliny mají blahodárný vliv na kvalitu vzduchu je obecně známo. Velmi často se s nimi setkáváme i v kancelářích. Mají totiž pozitivní vliv na fyzické i duševní zdraví zaměstnanců, které se následně kladně podepisuje i na pracovním výkonu. V open space kanceláři se přímo nabízí vytvořit zelenou stěnu ze živých rostlin, která se může stát základním stavebním kamenem pro vytvoření jedinečného designu nejen při rozdělování velkých místností. Kromě toho skvěle podtrhne image vaší firmy před zaměstnanci i obchodními partnery.

A co bylinková zahrádka v kuchyňce? To je také jedna z cest, jak podpořit trvale udržitelný rozvoj planety a vylepšit kancelářské prostředí. Voda s čerstvou mátou nebo těstoviny s voňavou bazalkou k obědu se mohou snadno stát přirozenou součástí pracovní rutiny. 

 

Autor: Petr Hejčl