12. července 2022

Po Telegramu přichází s prémiovou verzí i Snapchat. Stanou se placené služby novým normálem?

Po Telegramu přichází s prémiovou verzí i Snapchat. Stanou se placené služby novým normálem?

Chatovací, původně ruská, platforma Telegram oznámila spuštění placené verze letos v červnu. Tím se stala druhou globální sociální sítí, která se k takovému kroku uchýlila. Ani ne o dva týdny později ohlásila podobný záměr sociální síť Snapchat, jež je oblíbená zejména mezi mladými a umožňuje posílání fotek nebo videí, které si lze zobrazit pouze po omezenou dobu.

Snapchat pojmenoval placenou verzi své aplikace Snapchat+ a její cenu stanovil na 3,99 $, tedy zhruba 95 Kč za měsíc. Předplatitelům nabídne například možnost změnit si ikonu aplikace nebo zjistit, kdo si vícekrát přehrál jejich příspěvky na Stories.

Prémioví uživatelé dále obdrží na svůj profil speciální odznak, možnost připnout si některý ze svých kontaktů navrch svého seznamu jako nejlepšího přítele a zároveň si budou moct prohlédnout trasy, kde se jejich přátelé „nedávno pohybovali“. Poslední možnost je však dostupná pouze tehdy, pokud dotyčný sledování své polohy povolil.

Snapchat+ je zatím dostupný pouze ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii, Francii, Německu, Austrálii, Saudské Arábii, Spojených arabských emirátech a na Novém Zélandu. Postupně by však měla přijít možnost prémiovou verzi služby získat i v dalších zemích. 

Prémiové verze sociálních sítí jako nový standard?

S placenými verzemi svých aplikací začíná experimentovat stále více velkých sociálních sítí. Jako první z nich oznámil možnost předplacení prémiového účtu Twitter. Ten představil službu Twitter Blue v některých státech již loni v červnu. Její předplatitelé obdrží za v přepočtu zhruba 65 Kč/měsíc speciální modrý odznáček ke svému profilu a zároveň se jim odemkne možnost úpravy příspěvků. 

Chatovací platforma Telegram, která nabírá na stále větší popularitě a je hojně využívána například pro komunikaci mezi ukrajinskými občany během současné války, oznámila placenou verzi letos v červnu. Díky ní mohou uživatelé získat například zvýšené limity pro posílání souborů, rychlejší stahování nebo třeba možnost nechat si vytvořit přepisy hlasových zpráv.

Autor: Petr Hejčl