15. května 2022

Tipy na zútulnění kanceláře, abyste se v ní cítili jako doma

Tipy na zútulnění kanceláře, abyste se v ní cítili jako doma

Zdá se, že je doba covidová pomalu na ústupu a my z pohodlí domova putujeme zpátky do kanceláří. Vzdát se komfortu home office, na který si většina z nás rychle zvykla, není příliš jednoduché a mnoho z nás na prostředí kanceláře zcela zapomnělo. O to větší šok možná při návratu na pracoviště někteří lidé pociťují. Víte, jak se dá kancelář co nejlépe uzpůsobit, abyste se v ní vy i vaši zaměstnanci cítili jako doma?

Příjemné pracovní prostředí je klíčem ke spokojenosti pracovníků, a potažmo i úspěchům firmy. Proto vám přinášíme několik rad a nápadů, které vám pomohou z kanceláře vytvořit částečně neformální prostředí, kde budou vznikat ty nejlepší nápady, myšlenky, projekty, a třeba i celoživotní přátelství. 

Hlavně pohodlně

Nekomfortní židle a rozkývané staré pracovní stoly s šuplíky jsou dnes již ve většině firem historií. V současné době, kdy balancujeme na hraně pohodlí home office a tradičního pracoviště, se naše požadavky na prostředí pro výkon práce značně mění. Období nástupu mladé generace do pracovního života a rozmachu digitálních oborů s sebou navíc přináší dosud nevídané zvyklosti – díky tomu, že nám mnohdy stačí jen notebook a připojení na internet, můžeme pracovat kdekoliv a kdykoliv.

Pomineme-li ergonomické podmínky, tak se přímo nabízí práce z pohovky nebo pohodlná křesla. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným? Vyhraďte pro takové kusy nábytku speciální místnost, oddělte open space květinovou stěnou nebo tradiční pracovní stoly zcela zrušte a nahraďte je pohodlnými sedacími soupravami, které lze doplnit třeba o stylové konferenční stolky z masivu a samozřejmě měkoučké polštářky

Pořádek dělá přátele

Haldy papírů, šanonů, krabic a obálek se příliš nepodílí na vizuální atraktivitě vaší kanceláře. Neustálý nepořádek na stolech nemusí vypovídat jen o chybějící pořádkumilovnosti vašich zaměstnanců, ale je i dokladem špatně řešeného zázemí. Denní chleba téměř každé kancelářské práce je právě byrokracie spojená s neustálým provozem kopírky a velkou spotřebou nejrůznějších bločků, papírků a štítků – jejich hromada na každém rohu nedělá radost snad nikomu.  

Dejte chaosu jednou provždy sbohem a vybavte váš tým. Pořiďte například pořadače v elegantních, ale zároveň neutrálních odstínech černé. Důležité dokumenty uspořádejte do barevných šanonů na polici, která bude všem dobře přístupná. A psací potřeby? Nechte každého, ať si vybere svůj vlastní originální stojan pro pera, tužky nebo zvýrazňovače – může to být oblíbený hrnek z domova nebo designově zajímavý kelímek z kavárny odnaproti. 

K přehlednému plánování úkolů skvěle poslouží stará dobrá nástěnka. Ať už vyberete korkovou nebo magnetickou, umístěte ji buď přímo na stoly, nebo na dobře viditelné místo třeba u kávovaru, kde se stane středobodem celé kanceláře. Vyzvěte kolegy, ať ji ozdobí například vtipnými fotkami ze svého dětství nebo motivačními citáty. 

Vůně domova

Stejně jako v našich domovech dbáme na příjemný vzduch, ani v práci bychom neměli na tento důležitý faktor zapomínat. A nejde jen o vůni – kvalita ovzduší má značný vliv i na zdraví zaměstnanců. Do interiéru vaší kanceláře jistě krásně zapadne chytrý zvlhčovač vzduchu, který by měl hladinu vlhkosti udržovat kolem ideálních hodnot 40-60 %.

Pokud máte v týmu nějaké alergiky, myslete i na jejich pohodlí a zdraví. Čističku vzduchu ocení nejen jejich dýchací cesty, ale i oči. Můžete zkusit zařízení v dekoru dřeva, které oživí bílou chodbu například po boku zelené pokojové rostliny. 

Ač je vůně vzduchu také velmi důležitou součástí, svíčky nebo aromalampy z bezpečnostních důvodů raději nezapalujte. Celkem hravě stejný účel splní difuzéry, a to jak tyčinkové, tak elektronické, které vaši kancelář skvěle doplní třeba matně černým designem a elegantním kouřem s nádechem okvětních lístků růže. 

Něco dobrého na zub?

Práce z domova je spojena především s pohodlím měkké pohovky, křesla a teplákové soupravy, spolu  s teplým čajem, kávou a opakovanými návštěvami ledničky. Ruku na srdce – kdo na home office nepřibral ani gram? Energie z dobrého jídla není nikdy dost a pro dobrý pracovní výkon je zkrátka velmi důležitá – a nějaké to mlsání, byť s mírou, k tomu prostě patří.

Občerstvení na pracovišti se nemusí redukovat jen na kávu, čaj a vodu z plastových barelů. Vyčleňte v kuchyňce koutek s ovocem, zeleninou, sušenkami ke kávě nebo kvalitní čokoládou, která zaměstnancům poslouží jako sladká tečka po vydatném obědě. Pořídit můžete třeba stylové kovové mísy na zdravé svačinky, nakrájejte sýr a uzeniny na desku z černého mramoru, nebo všechny dobroty umístěte do dřevěné vestavěné skříňky, která bude připomínat domácí spižírnu. 

Autor: Petr Hejčl