25. února 2022

Pracovní agentury: Možný odchod Ukrajinců z Česka zasáhne především stavebnictví

Pracovní agentury: Možný odchod Ukrajinců z Česka zasáhne především stavebnictví

Praha 24. února (ČTK) - Možný odchod Ukrajinců z Česka zasáhne především stavebnictví. Pracovní agentury nevidí možnost, že by hlavně nelegálně zaměstnaní ukrajinští pracovníci v ČR neuposlechli povolávací rozkaz. Vyplývá to z vyjádření personálních agentur a stavebních firem, které dnes oslovila ČTK. Dnes ráno začal vojenský útok Ruska na Ukrajinu.

Manažer náboru a marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát očekává, že mobilizace bude pro Česko znamenat odchod Ukrajinců s krátkodobými vízy. "Bohužel je zde i velké množství Ukrajinců, kteří jsou zde zaměstnáni nelegálně a ti by v případě mobilizace museli odejít okamžitě. To by postihlo především stavebnický sektor, kde funguje velké množství subdodavatelských firem s tímto typem pracovníků," uvedl Halbrštát.

Ukrajinci podle něj dlouhodobě zastávají nepopulární a náročné profese ve stavebnictví, hotelnictví nebo sociální péči. "Přichází sem ale také vysoké množství kvalifikovaných pracovníků různých nedostatkových oborů, ať už to jsou řemeslníci, svářeči, řidiči, elektrikáři, obráběči, zdravotní sestry, lékaři nebo programátoři," sdělil Halbrštát.

Manažer mezinárodního náboru v Grafton Recruitment Vlastimil Václavík uvedl, že odchod jen části pracovníků může mít značné dopady na celý český pracovní trh. "Naše ekonomika se doslova stala na Ukrajině závislou. Není se co divit, dlouhodobě je u nás neobsazeno asi 300.000 pracovních míst. V případě, že dlouhodobě nebudeme moct získat zaměstnance z Ukrajiny, hrozí nám ekonomická stagnace a možné propouštění," uvedl Václavík.

Členka řídícího výboru Sdružení pro zahraniční investice - AFI Gabriela Hrbáčková řekla, že od rána jsou v kontaktu se stovkami pracovníků z Ukrajiny, kteří jsou naprosto bezradní a prosí je o pomoc. "Většina jich zde chce zůstat, ale potřebují jasné vyjádření, zda jim Česká republika umožní urychleně přivést své rodiny a následně na území Česka legalizovat jejich pobyt, řekla Hrbáčková. Doplnila, že sdružení je v kontaktu i s ukrajinskými dopravci a ti jsou schopní na pokyn svážet ženy a děti do Česka.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza uvedl, že stavební firmy ze zahraničních pracovníků nejčastěji zaměstnávají Slováky a následují Ukrajinci. Odhaduje, že ve stavebnictví pracuje zhruba 20.000 pracovníků z Ukrajiny. Předjímat konkrétní dopady podle Nouzy v tuto chvíli nelze. "Vnímáme ale, že mezi pracovníky ukrajinské národnosti aktuálně vládne velká nervozita a nejistota, jak se bude situace vyvíjet," dodal.

Tisková mluvčí skupiny Strabag Edita Novotná uvedla, že firma pracovní agentury nevyužívá a pracovníky z Ukrajiny zaměstnává napřímo. "Pokud budou muset nebo se rozhodnou zůstat na Ukrajině, nezbyde nám, než to respektovat. Pro nás to pochopitelně bude mít provozní důsledky a tito lidé nám budou na stavbách chybět," uvedla Novotná.

Zdroj: ČTK