27. srpna 2021

Pracovní prostory mileniálů. Jaké budou letošní trendy českých kanceláří?

Pracovní prostory mileniálů. Jaké budou letošní trendy českých kanceláří?

V dnešní době se čím dál více společností zaměřují na moderní kancelářský design, který je v souladu s požadavky jejich zaměstnanců. Jak by tedy mělo vypadat pracoviště přizpůsobené mileniálům?

Jako mileniálové neboli Generace Y se označují lidé, kteří se narodili před přelomem tisíciletí, většinou se uvádí od roku 1983 do poloviny 90.let. Jedná se o velmi početnou pracovní skupinu, která by měla do roku 2025 představovat největší část populace v produktivním věku. Mileniálové přichází a udávají nové trendy pracovního prostředí.

Flexibilita

Covid-19 změnil přístup ke způsobu práce. Více lidí začalo pracovat z domova a kanceláře začaly zet prázdnotou. I když se pandemická pravidla aktuálně spíše rozvolňují, dřívější běžný koncept takřka neustálé přítomnosti na klasickém pracovišti už se prakticky jistě nevrátí. Minimálně se očekává kombinace, kdy by pracovník strávil 2-3 dny v kanceláři a zbylé pracovní dny by pracoval, odkudkoliv by chtěl. Kromě volby pracoviště mileniálové ocení i flexibilitu pracovní doby. To znamená, že do práce by mohli přijít později a zůstat déle. Podle Katariny Jeremič až 45 % mileniálů upřednostňuje vyšší flexibilitu v práci před vyšším platovým ohodnocením. 

Zážitkový prostor

Časy, kdy kancelářím dominovaly nuda a šeď, jsou pryč. Mileniálové touží po prostoru, ve kterém budou moci sršet nápady a rádi se do něj budou vracet. Zároveň by v kanceláři měli mít možnost najít místo jak pro individuální práci, umožňující větší soukromí, tak i pro práci týmovou

Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem

Mileniálové odlišují hranici mezi prací a zdravím nebo čímkoliv, co jim stojí v cestě ke spokojenosti. Podle nedávných studií by 87 % pracovníků ocenilo, kdyby jim jejich zaměstnavatelé poskytli místo pro odpočinek, jako je například wellness centrum nebo místnosti umožňující fyzickou aktivitu.

Lehké rekreační aktivity lze zařadit do většiny kancelářských prostor. Lze do nich například umístit ping-pongový stůl, který nabídne rozptýlení během přestávky. Malá fitness místnost určená například pro zumbu nebo jógu zase udělá radost dámám.

Integrace technologií

Pro mileniály jsou technologie součástí jejich života a jsou ochotni se v tomto ohledu novinkám plně otevřít. Považují je za usnadnění práce a potrpí si na kvalitní technologické zázemí. Je pro ně důležité, aby neztráceli čas úkoly, které za ně mohou udělat stroje a lze je zautomatizovat. 

High-tech konferenční místnosti, přístup k aplikacím nebo vysokorychlostní připojení. Firma by na těchto aspektech neměla šetřit. Může přinést vyšší angažovanost a produktivitu zaměstnanců. 

Komunita

Mileniálové jsou proslulí tím, že často mění své povolání. Oproti ostatním generacím je až třikrát větší pravděpodobnost, že své zaměstnání opustí. Proto by se firmy měly zaměřovat na to, jak si je udržet. Mimo již zmíněné body je velmi důležité zapojit zaměstnance do chodu podniku. Lidé, kteří společně pracují, si mezi s sebou vytváří pouto, což podporuje vazbu jak na ostatní kolegy, tak k firmě samotné. 

Autor: Eliška Koňařová