17. listopadu 2022

Jak se vypořádat s hlukem v open space kancelářích? Zde jsou efektivní i designová akustická řešení

Jak se vypořádat s hlukem v open space kancelářích? Zde jsou efektivní i designová akustická řešení

Kanceláře typu open space se v poslední době stávají čím dál tím oblíbenější. Přítomnost kolegů na jednom místě podporuje spolupráci a ulehčuje vzájemnou komunikaci. Na druhou stranu se v takových kancelářích lehce šíří i nežádoucí hluk. Moderní technologie ale v takovém případě znají řešení.

Rostoucí popularita velkých a otevřených neboli open space kanceláří má své důvody. Díky tomu, že svou kancelář sdílíte s kolegy, s nimi můžete snadněji komunikovat. Vzhledem k tomu, že v takových kancelářích ale mohou být třeba desítky, a někdy dokonce i stovky osob, mísí se zde ohromné množství nežádoucích zvuků, které člověka od (jeho) práce vyrušují. Důsledkem nadměrného hluku v pracovním prostředí mohou být snížená koncentrace a produktivita, zvýšená hladina stresových hormonů, konflikty, nižší ochota k týmové práci a negativní vliv na zdraví zaměstnanců. 

Jak se tedy izolovat od zvuku a přitom zůstat v kontaktu s ostatními kolegy?

Akustické paravány a akustické boxy

Snaha o pohlcení zvuku v open space kancelářích často začíná instalací akustického podhledu na strop. Jde o jednoduchý a dobrý start. Na opravdové zlepšení pracovních podmínek to ale rozhodně nestačí. Čím dál oblíbenějším řešením se tak stávají akustické paravány nebo rovnou akustické boxy

Akustické paravány jsou jednotlivé vzpřímené desky z materiálů pohlcujících zvuk. Zpravidla jsou poměrně lehké, takže je lze přenést podle potřeby tam, kam zrovna potřebujete. Můžete je například postavit mezi dva stoly a uvidíte, že na obou stranách bude hned o něco klidněji. Zároveň ale budete se svými kolegy stále nablízku a v případě potřeby stačí tuto „překážku“ pár kroky obejít. Navíc se při tomto řešení nemusíte strachovat, že byste narušili vzhled celé kanceláře. Akustické paravány jsou k dostání v mnoha různých barvách a jde o skvělý designový doplněk. Velkou výhodou je, že je lze do kanceláří umístit až dodatečně a že nevyžadují žádné stavební zásahy

Pokud byste si pak rádi vytvořili rovnou takovou menší kancelář uvnitř kanceláře, budou pro vás skvělou volbou akustické boxy. Je to vlastně rozlehlejší akustický paraván spojený do takového tvaru, že tvoří malou místnost. Akustických boxů ale existuje velké množství, takže zatímco některé jsou kompletně uzavřené a vchází se do nich uzavíratelnými dveřmi, jiné jsou otevřené a nabízejí ochranu před okolním hlukem třeba jen ze tří stran (čtvrtá je otevřená pro vstup). Uvnitř si klidně můžete vytvořit téměř plnohodnotnou „minizasedačku“. 

Dekorace jako pohlcovač hluku

Největšího klidu v open space kancelářích ale dosáhnete tím, že zkombinujete co nejvíc možností dohromady. Na schůzky nebo menší porady můžete využít akustické boxy umístěné kdekoliv v kanceláři. Jednotlivé pracovní stoly pak postačí oddělit samotnými akustickými panely. Pokud byste totiž celý prostor open space vyplnili uzavřenými boxy, zřejmě by se vytratil jeho původní účel, tedy větší propojenost a přítomnost všech pracovníků na jednom místě.

Jednoduchou fyzikální poučkou nakonec je, že jakýkoliv předmět určitým způsobem absorbuje zvuk. Nebojte se proto do prostoru umisťovat různé dekorace (samozřejmě s mírou), i ty vám totiž pomůžou ke snížení hladiny zvuku. Nakonec můžete na různá místa zavěsit volné akustické panely, které také tvoří efektivní zvukovou bariéru a zároveň mohou být skvělým designovým doplňkem. Vše je vhodné doplnit zelení, protože i rostliny, vedle čištění vzduchu a zklidňování mysli, také absorbují hluk

Odbourávání nežádoucího hluku v open space kancelářích je pro spokojenost i produktivitu důležité. Pomocí již zmíněných akustických paravánů, boxů, panelů nebo jakýchkoliv jiných dekorací toho docílíte snadno. Nezapomínejte však na to, že velmi důležitou roli hraje i jejich vzhled, zvlášť s ohledem na to, aby open space pracoviště působilo příjemným dojmem. Není vhodné nevkusně zkombinovat příliš mnoho panelů a boxů s cílem maximálně eliminovat šíření hluku. Důležité je zamyslet se nad tím, k čemu má jaká část open space kanceláře sloužit, a podle toho konkrétní místo přizpůsobit. Při odbourávání hluku se tak stále snažte myslet na hlavní výhody open space kanceláří, kterými jsou propojenost a snadnější komunikace těch, kdo v nich pracují. 

Autor: Petr Hejčl