14. listopadu 2022

HN: CPI Property Group prodala nemovitosti za více než sedm miliard korun

HN: CPI Property Group prodala nemovitosti za více než sedm miliard korun

Praha 11. listopadu (ČTK) - Realitní společnost CPI Property Group (CPIPG), jejímž většinovým vlastníkem je český podnikatel Radovan Vítek, prodala několik nemovitostí v Česku a okolních zemích. Jsou mezi nimi kancelářská budova v Praze, rezidenční nemovitosti v Německu, kancelářské budovy ve Vídni a pozemek na Slovensku. Prodejem získala CPIPG přes 300 milionů eur (zhruba 7,3 miliardy Kč), uvedl server Hospodářských novin (HN). Důvodem prodejů je podle něj snaha firmy snížit své zadlužení.

V Česku prodala CPIPG podle serveru kancelářskou budovu BBC Gamma na pražském Kačerově. Kupcem komplexu o rozloze 31.000 metrů čtverečních se stala skupina Passerinvest Group. Kancelářská budova původně patřila rakouské firmě Immofinanz, kterou CPIPG převzala počátkem letošního roku.

Vítkova skupina v říjnu prodala také dvě rezidenční portfolia v Německu. Soubor v Rostocku zahrnoval 17 rezidenčních nemovitostí včetně dvou realit v Berlíně o celkové rozloze 16.000 metrů čtverečních. Portoflio v Lipsku tvořilo 32 rezidenčních nemovitostí o pronajímané ploše 37.000 metrů čtverečních.

Ve Vídni se CPIPG zbavila dvou kancelářských budov, které od ní koupil rakouský investor Wienegg Group. Budovy mají plochu přibližně 7000 metrů čtverečních.

Na Slovensku Vítkova skupina prodala pozemek o rozloze 138.000 metrů čtverečních v Bratislavském kraji. Území v blízkosti dálnice D1 je podle skupiny vhodné pro průmyslový nebo logistický development.

Z prodeje realit získala skupina CPIPG přes 300 milionů eur. Čistý výnos po splacení úvěrů navázaných na tyto projekty byl přibližně 190 milionů eur (zhruba 4,6 miliardy Kč), uvedly HN.

CPIPG hodlá podle serveru v prodeji pokračovat. Plánuje zpeněžit reality za více než dvě miliardy eur (zhruba 48,6 miliardy Kč), uvedl server. Skupina uvádí, že o více než polovinu z nich má vážný zájem alespoň jeden kupec.

Realitní společnost CPI Property Group vlastní nemovitosti v České republice, Maďarsku, Polsku, na Slovensku, v Chorvatsku, ve Švýcarsku, dále ve Francii, Rumunsku, Rusku a Británii. Sídlo má v Lucembursku a s jejími akciemi se obchoduje na burze ve Frankfurtu nad Mohanem. Vítek v CPIPG vlastní 87,8 procenta.

V letošním prvním pololetí skupina zvýšila konsolidovaný hrubý provozní zisk (EBITDA) o 52 procent na 261 milionů eur (přes 6,3 miliardy Kč). Tehdejší hodnota jejího realitního portfolia se zvýšila zhruba o 60 procent na 20,9 miliardy eur (necelých 508 miliard Kč).

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v půlce října snížila rating dlouhodobých závazků společnosti CPI Property Group o jeden stupeň na známku Baa3. Svůj krok zdůvodnila slabší kapitálovou strukturou firmy po převzetí rakouských realitních podniků Immofinanz a S IMMO.

Autor: ČTK, foto: CPI