6. září 2021

Společnosti tlačí na návrat do kanceláří. Hrozí snížením platů

Společnosti tlačí na návrat do kanceláří. Hrozí snížením platů

Zaměstnancům společnosti Google a dalších technologických společností, kteří se rozhodnou trvale pracovat z domova, by se mohla snížit mzda podle toho, kde žijí. Technologický gigant za tento krok sklidil obrovskou vlnu kritiky. 

Zatímco se tyto společnosti dříve pyšnily tím, že svým zaměstnancům umožňují práci z domova, svou politiku od té doby změnily a nyní se je snaží přivést zpět do kanceláře. Google představil nový nástroj Work Location Tool, který ukazuje, jakou mzdu mohou pracovníci očekávat, pokud se rozhodnou pro práci na dálku. 

Mzda podle umístění

Podstatou nového přístupu je, že zaměstnancům, kteří se odstěhují z velkých měst na předměstí, bude snížena mzda. Například zaměstnance společnosti Google bydlící v New Yorku a pracující na dálku nečeká žádné snížení platu. Zatímco zaměstnanec žijící ve Stamfordu v Connecticutu dostane výplatu o 15 % nižší. 

Jeden zaměstnanec společnosti Google obvykle dojížděl do kanceláře v Seattlu z nedaleké oblasti. Jeho snížení platu by se pohybovalo zhruba o 10 %. Zaměstnanec zvažoval práci na dálku, ale rozhodl se, že bude raději pracovat z kanceláře – navzdory dvouhodinovému dojíždění. "Je to tak vysoké snížení platu, jaké jsem dostal za své poslední povýšení. Nedřel jsem proto, aby mi byl plat následně snížen,“ sdělil.

Menší firmy jako Reddit a Zillow uvedly, že budou platit stejně bez ohledu na to, odkud zaměstnanci pracují, s tím, že to zlepšuje rozmanitost podniku.

Problém odlišného zacházení se zaměstnanci

Podle kritiků by měla společnost od takových postupů upustit. Nejenže by měl Google jako technologický leader nové trendy podporovat, ale zároveň je demoralizující být placen méně za stejně odvedenou práci.

Kritici však uznávají, že na druhou stranu má postup smysl. Pokud se zaměstnanci stěhují do levnějších lokalit, více ušetří na dopravě, bydlení a službách. Státy USA se navíc liší i sociální politikou, takže zaměstnanci z „levnějších států“ ušetří na daních, které jsou například v New Yorku velmi vysoké.

Dává smysl, proč se společnosti snaží nalákat své zaměstnance zpět do kanceláří. Google, Facebook a Amazon provedly velké investice do korporátních nemovitostí, které ukazují, že to s návratem svých zaměstnanců do kancelářského prostředí myslí vážně. 

Navzdory tomu společnost CIPD (Chartered Institute of Personnel and Development), zastupující profesionály v oblasti lidských zdrojů ve Velké Británii, uvedla, že pro zaměstnavatele je snížení mezd „vysoce rizikovým“ přístupem, protože pracovníci mohou podávat žaloby za porušení smlouvy nebo neférové propuštění.

Autor: Eliška Koňařová