4. dubna 2022

Průzkum: Koupi nebo stavbu nemovitosti plánuje během 12 měsíců desetina mladých

Průzkum: Koupi nebo stavbu nemovitosti plánuje během 12 měsíců desetina mladých

Praha 31. března (ČTK) - Koupi nebo stavbu nemovitosti plánuje během příštích 12 měsíců každý desátý mladý Čech od 26 do 36 let, tedy přibližně 150.000 lidí. Dalších 15 procent mladých se chystá bydlení rekonstruovat, Vyplývá to z březnového průzkumu NMS Market Research mezi 1000 respondentů, který dnes novinářům představila skupina ČSOB.

Průzkum dále ukázal, že během dalších pěti let se chystá své bydlení změnit asi polovina mladých. Snaha o zajištění vlastního bydlení je podle průzkumu pro mladé rodiny stále velmi důležitá, a to i přes rostoucí úrokové sazby i ceny nemovitostí.

"Aktuální situace na trhu hypoték a rostoucí výše úrokových sazeb nejvíce dopadá na mladé rodiny, které touží po vlastním bydlení. Právě tito lidé ale tvoří mimořádně důležitý sektor pro celou ekonomiku," uvedl člen představenstva ČSOB Jan Sadil.

Za dostatečný měsíční příjem k pokrytí hypotéky považuje polovina mladých alespoň 35.000 korun čistého, nejčastěji by žádali o hypotéku mezi dvěma a třemi miliony korun. Třetina z nich by si přála, aby měsíční splátka nepřesáhla 10.000 korun. Již nyní si spoří 70 procent mladých, často přes stavební spoření. Postupně se zvyšuje podíl těch, kteří mají našetřeno přes 100.000 korun.

Přesto však z dat vychází, že mladí výši hypotéky i výši měsíčních splátek proti aktuální situaci na trhu podceňují. "Již nyní například dosahuje průměrná hypotéka u této věkové skupiny 3,6 milionu korun," doplnil předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix.

Zdroj: ČTK