10. ledna 2023

Nábytek hraje v designu vaší kanceláře důležitou roli. Na co byste měli při vybavování kanceláře myslet?

Nábytek hraje v designu vaší kanceláře důležitou roli. Na co byste měli při vybavování kanceláře myslet?

Vybavení našich kanceláří má obrovský vliv na to, jak se v nich cítíme, potažmo jak se nám zde pracuje. Vzhled a rozložení stolů, židlí nebo skříní na pracovišti může mít ale velký vliv i na dojem vašich návštěvníků – ať už jde o uchazeče o zaměstnání nebo klienty.

Špatně vybraný nábytek nejenže naruší vzhled vaší kanceláře, ale zároveň může zapříčinit nepříjemné bolesti, například kvůli špatnému sezení na neergonomické židli. Proto je důležité při vybavování svého pracoviště nic nezanedbat. Na co je tedy potřeba při výběru nábytku myslet a co vše o vás dokáže prozradit? 

Reprezentace značky

Staré ošoupané kusy nábytku pravděpodobně na nikoho příliš nezapůsobí. Naopak moderní stylové vybavení udělá dojem a zlepší celkovou atmosféru v kanceláři. Zároveň při výběru nábytku nezapomeňte na správnou ergonomii, zejména u židlí. Díky tomu předejdete nejrůznějším bolestem a úrazům u zaměstnanců. Kvalitní a dobře vypadající vybavení kanceláře má vliv na náladu na pracovišti, udělá dojem na klienty a pomůže vám udržet si šikovné talenty.

Pocit vítanosti 

V našem článku o historii kancelářského designu jsme zmínili negativní dopady kostkových pracovišť, kde má každý zaměstnanec ve velké hale k dispozici jen malý ohraničený prostor. Přesto k takovému designu ještě dnes některé společnosti přistupují. Sice tak lze ušetřit nějaké to místo, ale brzy se stísněné podmínky na práci nepěkně projeví na produktivitě zaměstnanců. Neudělejte stejnou chybu vy.

Většina kancelářských designérů v dnešní době vsází raději na flexibilitu a rozmanitost. Místo jednoho druhu stolů a židlí je proto lepší pracoviště rozdělit do několika částí s odlišným designem. Přitom se vyplatí kombinovat formální styl (pracovní židle a stoly) s tím méně formálním. 

Vytyčte v kanceláři místa s pohodlnými křesílky, gauči a malými stolečky, které jakéhokoliv procházejícího přímo vyzývají k sednutí a krátkému odpočinku. Zároveň nábytek umístěte vždy směrem k návštěvníkům. Sedačky otočené ke zdi nejspíš pocit otevřenosti příliš nevyvolají.

Prémiový vzhled

Neformální prostředí je ideální pro coworkingové prostory, softwarové firmy, kreativní agentury a další místa, kde je primární příjemná atmosféra, produktivita zaměstnanců a komunikace mezi nimi. Některé společnosti (například právnické či konzultantské) však potřebují své kanceláře upravené zejména pro jednání s vysoce postavenými klienty.

Do takového prostředí se však hodí spíše prémiový nábytek z kvalitních materiálů – například kožené sedačky nebo stoly z ořechového dřeva. Zároveň je v tomto případě lepší sázet na jednodušší barvy a menší počet odstínů. Při vybavování své kanceláře tedy rozhodně nejprve myslete na to, k čemu má vlastně sloužit.

Význam barev

Při výběru nábytku je potřeba myslet i na správné kombinace barev. Ladící nábytek dodá celému interiéru na celistvosti a design pěkně obohatí. Vybavení ve špatných barvách však naopak vzhled naruší – to pak zhorší dojmy návštěvníků i atmosféru na pracovišti.

Držte se tedy stejných pravidel jako třeba při malování zdí. Snažte se kombinovat energické odstíny barev s těmi uklidňujícími a hlavně nic nepřehánějte. Co se barev týče, vybavení by mělo stěny kanceláře elegantně doplňovat. stěny kanceláře. Inspirovat se můžete třeba v našem průvodci barev v kanceláři.

Autor: Petr Hejčl