28. června 2022

Chytré televize od Sony posunou vaše videohovory na novou úroveň. V čem se liší od ostatních?

Chytré televize od Sony posunou vaše videohovory na novou úroveň. V čem se liší od ostatních?

Televize Sony řady XBR jsou ve světě audiovizuální techniky něco jako Michael Phelps mezi plavci. První model série z roku 1985 nabídl nejlepší obraz, který jsme mohli v té době u sériově vyráběné televize vidět. U nejnovější generace se Sony rozhodlo změnit název na pouhé XR. Největší novinkou však není zmizení písmenka B, nýbrž speciální technologie monitorující to, kam se zrovna koukáte a co posloucháte.

Díky kognitivní inteligenci XR, kterou nové modely disponují, se nové televize Sony hodí nejen pro velkolepé filmové zážitky, ale i pro spoustu dalších věcí – třeba pro firemní i soukromé videohovory.

„Loňské a nové letošní modely Sony budou mít možnost po dokoupení připojit tzv. Bravia Cam od Sony. Tato kamera umožní základním TV Sony uskutečňovat videohovory přes Google Duo. Vyšší modely s kognitivní inteligencí XR pak dokáží optimalizovat obraz i zvuk dle pozice diváka a umožní dokonce ovládání gesty,“ vysvětluje produktový manažer společnosti Datart Michal Novák. 

Kognitivní vs. umělá inteligence

Kognitivní inteligence XR rozkouskuje obraz na tisíce malých částí. Ty pak všechny najednou velmi rychle analyzuje a pomocí několika nástrojů je upraví tak, aby celkový dojem působil co nejrealističtěji. Při sledování filmů se budete cítit uprostřed děje, při videohovorech zase budete mít skoro pocit, že sedíte se svými kolegy ve stejné místnosti. 

Nejvýznamnější funkcí kognitivní inteligence XR je, že dokáže rozpoznat, na jakou část obrazu se lidské oko dívá nejpřirozeněji, a podle toho přizpůsobit vše ostatní. Právě to je podle Sony největší rozdíl mezi touto a běžnou umělou inteligencí. Ta totiž dokáže analyzovat určité prvky, jako jsou například barvy, kontrast nebo jas, jednotlivě. Kognitivní inteligence naproti tomu zpracovává vše jako celek. To stejné přitom funguje i u zvuků. 

Nový rozměr videohovorů 

Kromě kognitivní inteligence bude navíc možné nové televize Sony vybavit již zmíněnou Bravia Cam. S tou si pak budete moci užívat videohovory tak jako nikdy předtím. Kromě toho, že by měla nabízet velmi kvalitní rozlišení, dokáže sama rozpoznat, kde v místnosti se nacházíte, a podle toho automaticky přizpůsobit i zvuk a obraz.

Pokud chcete volat s kolegy nebo kamarády online v té nejlepší kvalitě a přitom vše vidět na velké obrazovce, jsou televize Sony XR skvělou volbou. Zároveň jsou k dostání v různých velikostech, tudíž si určitě vyberete, ať už potřebujete menší televizi do kanceláře nebo velkou plochu pro hromadné konference do firemní zasedačky. 

Autor: Petr Hejčl