28. listopadu 2021

Virtuální prohlídky kanceláří jsou čím dál žádanější. Pozadu nezůstává ani rozšířená realita

Virtuální prohlídky kanceláří jsou čím dál žádanější. Pozadu nezůstává ani rozšířená realita

S omezováním volného pohybu kvůli současné pandemii koronaviru přišla i nová výzva pro realitní makléře. Nejen kvůli úspoře času, ale i kvůli snížení šance na nákazu nemocí covid-19 si potenciální kupující vybírají stále pečlivěji, jakou nemovitost navštíví, a jakou oželí. Čím dál tím oblíbenějším způsobem prezentace nemovitostí se proto stávají virtuální prohlídky.

Virtuální 3D prohlídky bytů, domů či kanceláří dokáží ušetřit spoustu času. Dokážete si díky nim totiž prohlédnout své vysněné nemovitosti ze všech úhlů prostřednictvím svého mobilu nebo počítače. Během současné pandemie se navíc mnoho lidí snaží omezovat osobní kontakty s ostatními lidmi což je další fakt, který této technologii hraje do karet. Kupující nebo nájemce si díky ní totiž může nejprve prohlédnout vytipované nemovitosti online, a až poté osobně navštívit pouze ty, které se mu přes internet zalíbily nejvíce. Díky tomu ušetří spoustu času a naježděných kilometrů.

Jak fungují virtuální prohlídky

Vytvoření virtuální prohlídky přitom není nic složitého a extra nákladného. Postačí k tomu speciální 3D kamera, přičemž levnější modely lze sehnat v řádech nižších desetitisíců korun. Kamera se umístí na stativ a postupně se s ní naskenuje celá nemovitost. 

Projít si svůj vysněný byt či kancelář z pohodlí domova už je pak hračka. Stačí si nějakou online prohlídku najít na internetu. Poté se vám otevře speciální aplikace, ve které se můžete po nemovitosti libovolně pohybovat a prohlédnout si ji ze všech úhlů. Tím o ní získáte mnohem lepší představu než z pouhých fotek, které jsou většinou pořizované jen z těch nejlíbivějších úhlů. 

Je ale pravda, že realitní makléř přeci jen dokáže kupujícímu jednotlivé části nemovitosti lépe popsat a celkově dodat více informací, než které lze získat z němé virtuální prohlídky. Někteří prodejci tak začali nabízet virtuální prohlídky u sebe v kancelářích.

Zájemcům umožní zhlédnout virtuální prohlídku na obrazovce, dané místo jim představí a vše s nimi prodiskutují. Kupující si tak může s komentářem makléře na jednom místě detailně prohlédnout byty, domy či kanceláře po celé republice a až poté se rozhodne, která místa jej oslovila natolik, aby je navštívil osobně a nasál atmosféru místa. 

Virtuální prohlídka vám zprostředkuje velmi detailní obraz daného místa. Ostatní věci, jako je právě atmosféra či okolní hluk, už je ale potřeba pocítit na vlastní kůži. Pokud tedy třeba nad koupí či pronájmem kanceláře přemýšlíte, virtuální prohlídka vám může ušetřit dost času. Alespoň jedné cestě se ale nevyhnete. Před uzavřením smlouvy je vždy potřeba místo navštívit, protože jen tak ho uvidíte a zažijete “se vším všudy”.

Prohlídky s rozšířenou realitou

Jak jsme již zmínili, někteří makléři si své klienty zvou k sobě do kanceláře, kde jim pak virtuální prohlídky zprostředkují  a vše o daných místech řeknou. Brzy si však možná budete moci ušetřit i cestu k makléři. Některé virtuální prohlídky jsou totiž vybavené technologií rozšířené reality (AR). Ta na rozdíl od virtuální reality (VR) nevytváří žádné nové prostředí, ale pouze doplňuje to existující. 

Když se tak prostřednictvím obrazovky procházíte po svém vysněném bytě či kanceláři, můžete si přímo v prohlídce díky AR kliknout na zvolená místa a nechat si zobrazit jejich popis i další informace, které by vám poskytl makléř. Dále vám může rozšířená realita poskytnout další užitečné odkazy, můžete si díky ní měřit vzdálenost mezi jednotlivými body nebo třeba zobrazovat výhledy z oken.

Autor: Petr Hejčl