22. prosince 2022

Vyjednavačské desatero Radima Paříka na rok 2023

Vyjednavačské desatero Radima Paříka na rok 2023

Radim Pařík je profesionálním vyjednavačem, který za svůj život vyjednal více než dva tisíce smluv za desítky miliard korun. Absolvoval výcvik vyjednávání podle modelu americké FBI a program vyjednávání na Harvardu a přednáší vyjednávání na vysokých školách v ČR a na univerzitě ve švýcarském St. Gallenu. Přečtěte si jeho deset rad, podle kterých vést úspěšné vyjednávání.

Zahoďte strach i stud

Vyjednávání je o emocích. Proto je důležité nastavení mysli na vítězství. Strach ve vyjednávání nemá co dělat. Stejně jako otázka, co si o mně ostatní pomyslí? Začněte tím, že si při každé příležitosti o něco řeknete. O slevu, dárek k nákupu… Ostatní vám začnou závidět odvahu.

Stanovte si cíl

Pokud nevíte, co chcete, nemůžete to dostat. Musíte vědět, pod jakou hranici by byl pro vás výsledek ztrátou. To je minimální cíl. Aby se vám dobře vyjednávalo, potřebujete ještě maximální cíl. Tím získáte rozmezí, ve kterém se můžete pohodlně pohybovat. 

Připravte se

Vyjednávání často neztroskotají na tom, že něco chcete, ale na tom, jak a kdy si o to řeknete. Připravte se a s někým si to nanečisto natrénujte. Ze skokanského můstku byste taky neskočili jen proto, že jdete náhodou okolo. 

Budujte vztah

Zajímejte se o člověka na druhé straně. Začněte společenskou konverzací a na jejím konci položte otevřenou otázku, takovou, na kterou není možné odpovědět jen ano, nebo ne. A naslouchejte, bez komentářů, bez nevyžádaných rad. Sami budete překvapeni, co všechno se dozvíte.

Hoďte rybu na stůl

Přešlapování a chození kolem horké kaše nemá nikdo rád. Vědci na Harvardu zjistili, že byste měli svůj požadavek vznést nejpozději do 3 minut. Prostě řekněte, co chcete, hned na začátku vyjednávání.

Mlčte

Mlčení je jedna z nejúčinnějších taktik vyjednávání. Řekněte, o co vám jde, opřete jazyk o patro a prostě mlčte. Uvidíte, protistrana se rozmluví a dost často sama ustoupí ze své pozice ve váš prospěch.

Nechte ego za dveřmi

Ať naproti vám sedí, kdo chce, nesuďte jej, respektujte ho. Nemusíte s dotyčným souhlasit, jednoduše ho neodsuzujte. Vyjednávání není přetahovaná o něčí názor nebo postoj. Ego, a to nejen ve vyjednávání, je tou nejdražší věcí na světě.

Buďte nejmilejším člověkem v místnosti 

Vyjednávání je o partnerství. Protistrana není soupeř ani nepřítel. Čím milejší vystupování budete mít, tím lepšího výsledku dosáhnete. Děkuji a prosím říkejte co nejčastěji.

Směňujte

Slovo vyjednávání v mnoha lidech evokuje souboj, asi kvůli hollywoodské produkci. Není to tak, vyjednávání je o reciprocitě. Něco dostanu a něco zase dám. Buďte kreativní, připravte si hromadu požadavků a směňujte je. 

Konflikt je dobrá věc

Dobrý vyjednavač miluje konflikt. Konflikt pomáhá budovat vztah. Jen vyhrocená situace jde uklidnit. Ve vyjednávání tomu říkáme mačkání červených a zelených tlačítek. Pracujeme s emocemi. Zvyšujeme a snižujeme tak hladinu adrenalinu lidí na druhé straně.