9. září 2021

Miliony lidí přišly kvůli pandemii o práci. Jak znovu nastartovat kariéru?

Miliony lidí přišly kvůli pandemii o práci. Jak znovu nastartovat kariéru?

Mnoha lidem dává práce naplnění a utváří jejich hodnotu. Najednou ale o tuto nedílnou část života přišli. Možná už ztrácí motivaci hledat dál nové zaměstnání, je jim líto, že o svou oblíbenou práci přišli. Smutek je určitě na místě, ale ne na dlouho. Pro případ, že byste se ocitli ve stejné situaci, zde je pár tipů, jak znovu najít váš dream job.

Když Covid-19 udeřil, změnil svět práce. Ekonomika se dostala do recese. Tam, kde dříve chyběly pracovní síly, se začala situace dramaticky měnit a současně je zde nedostatek pracovních míst. Jen v České republice stoupla nezaměstnanost na 4 procenta, což je nejvíce za tři a půl roku. Reálná situace je ale pravděpodobně ještě horší, což se projeví až s časovým odstupem. Pro nezaměstnané to neznamená jen úbytek peněz, ale i obrovský vliv na psychiku. Jak v této situaci najít motivaci a nastartovat znovu kariéru?

Zhodnoťte svou finanční situaci

Kdy jindy je lepší čas na zhodnocení vašich výdajů než teď. Je dost možné, že mezi nimi naleznete výdaje zbytečné a jejich zrušení vám pomůže peníze ušetřit. Čas bez práce je tudíž dobré využít pro plánování budoucích výdajů, možné zvýšení úspor a připravení si formálního rozpočtu. Zvažte dočasné zaměstnání nebo brigádu, které vám mohou pomoci získat peníze. Může z nich být i odrazový můstek pro vaše nové zaměstnání. 

Využijte technologií

Technologie dramaticky změnily způsob hledání práce. Dbejte na to, abyste měli správně vytvořený profil na LinkedInu a nezapomeňte aktualizovat informace. Dejte světu vědět, že se o práci ucházíte.

Rozhoďte kontakty

Veškeré nabídky práce nemusí být pouze online. Skvělým nápadem je oslovit někoho, s kým jste dříve pracovali. Nemusí to ale být jen vaši bývalí kolegové. Může se jednat o přátelé, rodinu, zákazníky nebo sousedy. Nikdy nevíte, kde se může příležitost vyskytnout. Doporučení od známých se stalo mocným nástrojem. 

Nečekejte, až se věci vrátí do normálu

Nikdo neví, kdy a jestli vůbec se věci vrátí do starých kolejí. Nyní je ale ten nejlepší čas pro zlepšení vašich současných dovedností nebo rozvinutí těch úplně nových. Přemýšlejte nad tím, co by mohlo přinést užitek k získání vašeho nového zaměstnání. Informujte se o současných a budoucích trendech práce a podle nich vytvořte svůj plán.

Buďte trpěliví

Nedovolte, aby hledání práce kompletně pohltilo váš život. Stanovte si cíle na každý den, týden, měsíc. Zařaďte do svého života rutinu, snažte se o propojení s ostatními lidmi. Je dost možné, že nakonec naleznete práci, která bude mnohem lepší než ta předchozí. Stále jsou tu zaměstnanci, kteří nové pracovní síly hledají. Zůstaňte pozitivní a vytrvalí

Autor: Eliška Koňařová