31. května 2022

Chytré hodinky vám ulehčí práci a prospějí vaší fyzičce. Jak vybrat ty správné?

Chytré hodinky vám ulehčí práci a prospějí vaší fyzičce. Jak vybrat ty správné?

Do našich běžných životů se dostávají stále nové chytré vychytávky. Inteligentní hodinky už tu s námi ale nějaký ten pátek jsou a za tu dobu se staly oblíbeným doplňkem sportovců, studentů i běžných lidí. Možná jste ale nikdy nepřemýšleli nad tím, jak vám může taková věcička pomoci při práci.

chytrými hodinkami se v posledních letech roztrhl pytel. Už dávno nejde jen o výsadu technologických nadšenců nebo mladých fanoušků značky Apple. Náramky s digitálním displejem dnes můžeme vidět i u předškolních dětí nebo babiček pečujících o své zahrady. 

„Chytré hodinky zažily během koronavirové pandemie opravdu velký boom. Lidé je využívají jak pro práci, tak i při sportu ve volném čase. Efektivně ovšem pomáhají lidem nezapomínat na pohyb i v pracovní době,“ říká marketingová ředitelka společnosti Datart Lenka Mastešová. 

Patří chytré hodinky do práce?

Chytré hodinky vám dokáží ulehčit pracovní život v mnoha ohledech. Zde je několik příkladů: 

  1. Udržují vás v obraze – Díky chytrým hodinkám můžete během práce bez starostí hluboko do kapsy nebo do šuplíku schovat největšího zabijáka produktivity – mobil. Chytré hodinky totiž dokáží jeho důležité funkce, jako jsou zasílání upozornění nebo přijímání hovorů, suplovat. Takže budete mít neustále přehled o všem důležitém, ale nebudete rozptylováni sociálními sítěmi a dalšími mobilními aplikacemi. 
  2. Myslí na vaše zdraví – Většina chytrých hodinek je dnes vybavena nespočtem různých zdravotních funkcí a aplikací. Díky tomu vám mohou hodinky průběžně měřit tep, zaznamenávat vaši tělesnou aktivitu, případně vám připomínat, že byste si měli na chvilku zacvičit nebo třeba zameditovat.
  3. Pomáhají zjednodušovat běžné úkoly – Přestože jsou displeje i “vnitřnosti” hodinek podstatně menší než v případě běžných mobilních telefonů, dokáží vám i ony rychle pomoct s některými jednoduchými činnostmi. Pokud si například rychle potřebujete najít informace na internetu, zapnout kalkulačku nebo někomu zavolat, můžete to pomocí pár pohybů prstů udělat. 

Pro někoho mohou být samozřejmě chytré hodinky jen dalším prvkem rozptýlení. Zejména když je má po celou dobu práce na sobě. Proto je důležité umět fungovat i bez nich a čas od času je prostě sundat, třeba při poradách s kolegy nebo obědě. 

Jak vybrat chytré hodinky pro práci

Pokud jste začali pořízení chytrých hodinek reálně zvažovat, zaměřte se při výběru konkrétního typu zejména na následující faktory.

Tím prvním je kompatibilita s operačním systémem vašeho mobilu. Například hodinky značky Apple lze spárovat pouze s jinými zařízeními od Applu (se systémem iOS). Modely od jiných výrobců pak většinou podporují buď pouze Android, nebo oba systémy. 

Dále u hodinek nezapomínejte na design. Některé dnešní chytré hodinky dokáží naprosto věrně připomínat běžné natahovací hodinky, ale přitom skýtat spoustu dalších chytrých funkcí. Jiné se svým moderním vzhledem netají a nabízejí třeba i hranatý ciferník. Výhodou pak je, když hodinky nabízejí možnost vyměnit řemínek. Pro různé příležitosti se totiž může hodit jiný druh i jiná barva.

Důležitá je i konstrukce. Zejména pokud máte v plánu s hodinkami aktivněji sportovat (běhat, lézt po skalách) měli byste si dát na voděodolnost a provedení obzvlášť pozor.  

Co se baterie týče, průměrné hodinky by měly na jedno nabití vydržet zhruba 2-3 dny. Některé modely vás však zvládnou podržet i týden. Často ale záleží i na způsobu použití. 

Zbytek výbavy už je na vašich osobních preferencích. Určete si, co od hodinek očekáváte, a podle toho hledejte. Řekněte si například, jaká upozornění si přejete dostávat. Ne všechny modely totiž dokáží zobrazovat všechny druhy notifikací. 

Na trhu dnes najdete i hodinky s nejrůznějšími senzory (například akcelerometr, gyroskop, výškoměr) i funkcemi, jako jsou například monitoring spánku, měření rychlosti nebo výpočet spálených kalorií. Vyberte si tedy funkce které se vám zamlouvají, a poté jednoduše hledejte takové hodinky, které jimi disponují. 

Chytré hodinky versus ostatní “wearables” 

Kromě chytrých hodinek pak na trhu najdete i sporttestery nebo fitness náramky. První jmenované jsou však určené výhradně k měření sportovních aktivit (počet kroků, tep, tempo). Druhé zase nabízejí kromě hodinek jen velmi omezený výčet funkcí, jako například stopky, počítání kroků, měření tepu, případně část upozornění z mobilu. Tím pádem se hodí spíše jako levnější varianta běžných hodinek nebo možnost pro velmi nenáročné uživatele. 

Autor: Petr Hejčl