27. ledna 2022

Jak funguje členství v coworkingu?

Jak funguje členství v coworkingu?

Koncept coworkingu se v posledních letech stal celosvětovým trendem. A není se čemu divit. Coworking nabízí nespočet výhod, mezi které patří například práce v komunitě a kontakt s ostatními, podobně smýšlejícími lidmi. Je také skvělým pomocníkem pro oddělení pracovního života od osobního. Pokud jste se rozhodli práci v coworkingu vyzkoušet, přečtěte si, jak členství v coworkingu funguje a jak si vybrat ten pravý.

Coworking je označení pro sdílené kancelářské prostory, kde je možné si pronajmout individuální pracovní místo za poměrně nízkou částku. Je to ideální řešení zejména - ale nejen - pro ty, kdo pracují ve svobodných a kreativních povoláních a nemají za sebou stabilní zázemí jednoho jediného zaměstnavatele. 

Koncept coworkingu však není založen jen na otevřeném prostoru, kde lidé mohou společně pracovat. Coworking nabízí několik prostorových variant, které se snaží přizpůsobit potřebám pracovníkům. Proto coworkingová centra odlišují několik členství i podle toho, pro jaký typ pracovního místa se zájemce rozhodne.

Začněte s porovnáním na internetu

Ve většině velkých měst pravděpodobně naleznete hned několik možností coworkingu. K výběru je vhodné zhodnotit několik faktorů, jako jsou například umístění coworkingu, jeho vybavení, efektivita nákladů nebo pořádání různých eventů. Pokud patříte mezi lidi, kteří hodně cestují, můžete klidně využít členství i v několika coworkingových prostorech najednou. 

Prvním krokem je uvědomit si, co od coworkingu očekáváte, a srovnat, co jednotlivé coworkingy nabízí, a který vám bude pro vaši práci nejlépe vyhovovat.

Sjednejte si prohlídku prostor

Pokud vám informace poskytnuté na internetu nestačí, neváhejte do coworkingu zavolat a zjistit si o něm detailnější informace. Mnoho coworkingů nabízí i možnost prohlídky prostor, díky kterým získáte možnost nasát atmosféru, která v coworkingu panuje a přes fotky se jen těžko přenese.

Nejvhodnější je se na termínu prohlídky domluvit předem, aby na vás bylo coworkingové centrum připraveno a byli schopni vám pomoct s výběrem správného pracovního prostoru.

Vyzkoušejte coworking na den zdarma

Prohlídka prostor vám nestačila? Vyzkoušejte si coworking na jeden den zdarma. Tuto možnost současně nabízí většina coworkingů. 

Poté, co si zjistíte detailní informace o jednotlivých coworkingových centrech, je jen na vás, pro jakou možnost či členství se nakonec rozhodnete. Pak už není problém sepsat s coworkingem smlouvu a začít hned pracovat. 

Pro porovnání jsme pro vás vybrali tři coworkingová centra, která nabízí různé druhy členství.

WorkLounge

Coworking WorkLounge nabízí možnost prohlídky prostor, a to buď prostřednictvím formuláře, který naleznete na jejich stránkách, nebo si schůzku můžete sjednat telefonicky. Coworking nabízí také vyzkoušet si jejich zázemí na jeden den zcela zdarma bez nutnosti uzavřít smlouvu. 

WorkLounge nabízí hned několik druhů členství. Prvním z nich je Basic Membership, který je nejlevnější variantou a umožňuje čtyři celodenní vstupy měsíčně do jakékoliv pobočky coworkingu. Je vhodný pro lidi, kteří chtějí být součástí komunity a zároveň potřebují změnu a pár dní v měsíci.

Dalším druhem členství je Hot Desk. Ten lidem umožňuje flexibilní pracovní místo s neomezeným přístupem 24/7. Stačí si tak jen přinést svůj vlastní notebook, vybrat si své pracovní místo a pustit se do práce.

Pokud si nechcete do práce každý den nosit svůj vlastní notebook či dokumenty, bude pro vás nejvhodnější Dedicated Desk. Jedná se o sdílenou kancelář s kapacitou až 6 osob.Toto členství vám umožní přístup 24/7 do vybrané pobočky, kde budete mít svůj vlastní stůl ve sdílené kanceláři. 

Další možností je pronajmout si svou vlastní kancelář, která je plně vybavená. Zároveň tento typ členství, označovaný jako Private Office, nabízí do coworkingového prostoru také neomezený přístup. 

Pokud potřebujete klidné prostředí na práci jen na pár dní v měsíci, můžete využít Day Pass, jednorázové vstupy do coworkingu nebo pronájem kanceláří bez nutnosti uzavírat smlouvu.

Výběr členství závisí také na tom, pro jak velký tým coworking hledáte. Výhodou je, že se jednotlivá členství dají kombinovat. To znamená, že pro kolegy, kteří by chtěli pracovat v coworkingu jen občasně, můžete uzavřít jiný druh členství, jako je Hot Desk nebo jen jednorázové vstupy.

Pokud se rozhodnete pro členství ve WorkLounge, začít pracovat můžete ihned, není třeba čekat na začátek měsíce. Platí se ode dne, kdy jste členství započali. Ke členství je potřeba uzavřít dohodu, kterou můžete podepsat i elektronicky. U každého členství je měsíční výpovědní lhůta, která začíná běžet od 1. dne následujícího měsíce.

Scott.Weber

Možnost prohlídky coworkingových prostor nabízí i společnost Scott.Weber. Vybrat si můžete hned z několika lokalit, které Scott.Weber nabízí. Co se týče členství, prvním z nich je Day Pass, což je jednorázové denní členství. Flexible Desk umožňuje vybrat si vámi zvolené pracovní místo v coworkingu a neomezený přístup 24/7. Posledním členstvím je Dedicated Desk nabízející vlastní stůl ve sdílené kanceláří. Využít můžete také Private Office, plně vybavené kanceláře pro jednotlivce i velké týmy. 

Práci v coworkingu lze vyzkoušet na jeden den zdarma. Stačí vyplnit jednoduchý formulář nebo coworking kontaktovat telefonicky. Pro práci v coworkingu je nutné uzavření smlouvy a sjednání dalších náležitostí související se zařízením kanceláře a souvisejících služeb. 

Impact Hub 

Podobné možnosti nabízí i Impact Hub, který má rozšířenou síť coworkingů po celé České republice. Opět lze po předchozí domluvě vyzkoušet coworking na den zdarma

Zajímavou možností je virtuální členství, které umožňuje výhody coworkingu přenést do online prostředí. Díky tomuto tarifu se můžete stát součástí komunity, získat mnohé výhodné kontakty a nabídky, ať už pracujete kdekoliv. Zvolit si kromě virtuálního členství můžete hodinový tarif, neomezený přístup, vlastní místo nebo samostatnou kancelář

Autor: Eliška Koňařová