28. dubna 2022

Otevření tří coworkingových center a jednoho co-livingového bydlení. WorkLounge letos slaví 5 let

Otevření tří coworkingových center a jednoho co-livingového bydlení. WorkLounge letos slaví 5 let

Coworking WorkLounge se stal jedním z hlavních lokálních coworkingových poskytovatelů v Praze. První pobočku otevřel již před pěti lety ve Foru Karlín. Její plocha se od té doby již dvojnásobně zvětšila a v české metropoli jí mezitím přibyly dvě další “sesterské” lokality a k tomu i co-livingové (komunitní) bydlení. Kde a jak začal příběh WorkLounge a co se během jeho pětileté existence událo?

I přes to, že pronajímatelé a financující banky neviděli v pronájmu menších kanceláří stabilitu a soustředili se zejména na velké firmy, které požadovaly velké prostory, rozhodl se zakladatel coworkingu WorkLounge Lubomír Šilhavý pro koupi administrativní budovy a její repasování na menší kanceláře. V roce 2011 se tak otevřela první pobočka na Floridě ve Spojených státech. O tom, že se jednalo o promyšlený a chytrý tah, svědčí fakt, že se během čtyř měsíců podařilo všech téměř sto dvacet kanceláří kompletně zaplnit. 

Koncept projektu však neskončil jen samotným poskytováním prostor k práci. Po otevření pobočky se začaly organizovat doprovodné akce, které členům umožnily se potkat a vzájemně navázat osobní či obchodní kontakty. A tak se začala postupně budovat komunita, kterou WorkLounge dosud udržuje organizací eventů, od společných pondělních snídaní až po různé workshopy či networkingové akce. 

Otevření první pražské pobočky ve Forum Karlín

V roce 2017 se Lubomír Šilhavý rozhodl přenést koncept coworkingu z USA do Česka, konkrétně do pražského Karlína. Otevírá se tak první pobočka, který je typická svým moderním interiérem v zajímavé kombinaci s klasickými cihlami. Její rozloha se od otevření dvakrát zvětšila a nyní má WorkLounge ve Foru Karlín k dispozici celé jedno patro o rozloze 2000 m². Najdete zde společné lounge zóny, několik desítek soukromých kanceláří s kapacitou 1 až 20 osob, kuchyňky, zasedací místnosti, eventový prostor a nově i podcastové studio

Pracovní prostory přímo na Václavském náměstí

V roce 2018 přibylo ke karlínské pobočce další pracovní místo, a to přímo na Václavském náměstí. Společnost WorkLounge si dlouhodobě klade za cíl, aby jejich pobočky byly snadno dostupné a umístěné v co největší blízkosti metra. A to tato pobočka zdárně splňuje – nachází se totiž zhruba 30 kroků od stanice metra Můstek. Mimo jiné je velmi oblíbená pro svůj reprezentativní charakter a dostupnost pro zahraniční klienty.

Nový trend komunitního bydlení

Třetí pražskou pobočkou je WorkLounge Smíchov, která byla otevřena v loňském roce. Zrekonstruovaná budova se nachází na Plzeňské ulici, nabízí možnost parkování a je vhodná i pro mimopražské členy

Kromě coworkingových center se WorkLounge zaměřil i na další koncept – komunitní bydlení neboli co-living. Nachází se na Žižkově a je vhodný pro freelancery, digitální nomády, mladé podnikatele, kteří hledají bydlení bez starostí a zároveň pracovní zázemí se stejně smýšlejícími lidmi. 

Další pobočky v zahraničí i v Česku

V současnosti čítá komunita WorkLounge přes 600 členů a rozlohu prostor okolo 4 500 m². O oblíbenosti tohoto coworkingu svědčí také pozitivní recenze jejich klientů: ,,WorkLounge je srdcovka. Jedna z věcí je design, druhou je poloha a výhled na Václavák, ale to nejlepší jsou lidi. Kdykoliv přijdu pracovat, jsem vítán. Je to pocit, že sem člověk prostě patří, a to je myslím k nezaplacení.“ 

A co plánuje společnost do budoucna? Cílem WorkLounge je v letošním roce přestavba celé smíchovské budovy a také otevření další pětiposchoďové pobočky coworkingu. Se svými plány jde ale dál. Další centra plánuje otevřít v Napples v USA a v rámci České republiky hodlá expandovat do Brna.

 

Autor: Eliška Koňařová