30. prosince 2021

Jak vybrat monitor pro práci v kanceláři i doma

Jak vybrat monitor pro práci v kanceláři i doma

Výběr toho správného monitoru je důležitý. Není radno jej podcenit zejména, pokud u počítače trávíte většinu svého pracovního dne. Je totiž potřeba, aby monitor splňoval veškeré kvalitativní požadavky a zároveň co nejméně zatěžoval vaše oči. Pokud ale netušíte, podle čeho ten správný monitor vybrat, jste na správném místě.

Byť se výběr monitoru může zdát jako zanedbatelná záležitost, úplně tomu tak není. Na trhu je dnes nepřeberné množství různých modelů. A vy potřebujete vybrat právě ten, který bude sedět vašim konkrétním účelům, vyzařovat nádherné barvy a zároveň nepoškodí vaše oči. V následujících řádcích se proto podíváme na konkrétní parametry, které byste měli při výběru svého nového monitoru zvážit, a nakonec doporučíme i konkrétní modely k různým způsobům využití. 

Typ a povrchová úprava

Na trhu se dnes nejčastěji se setkáme se 3 různými druhy panelů:

 

  • TN – TN panely jsou z těchto třech typů nejstarší. Mají nejhorší pozorovací úhly a zobrazují méně barev. Jejich výhodou je povětšinou nižší pořizovací cena a nejrychlejší odezva. Proto se hodí spíše pro hráče. Do kanceláře ale raději volte jednu z níže uvedených možností.
  • IPS – Oproti TN panelům jsou většinou IPS monitory ve všem, vyjma odezvy, lepší. Mají lepší pozorovací úhly, takže i když se na obrazovku nedíváte přímo rovně, stále se vám zobrazují správné barvy. Celková barevná škála je většinou mnohem lepší než u TN panelů. Jejich pořizovací cena jen bývá o trochu vyšší. Dnes jsou nejrozšířenějším druhem monitorů a pro práci jsou jako dělané.
  • VA – Představují jakýsi střed mezi IPS a TN panely. Ze všech zmíněných mají nejlepší kontrastní poměr (zobrazují více odstínů a živější barvy), ale většinou nabízejí nejpomalejší odezvu. Proto se příliš nehodí pro profesionální hráče, ale pro kancelářské použití je tento rozdíl absolutně zanedbatelný. Oproti IPS pak mívají o něco horší pozorovací úhly. 

Je tak jen na vás, zda je pro vás důležitější dobrá viditelnost i při koukání ze strany (IPS), nebo kvalita barev (VA). U posledního zmíněného je však potřeba zpravidla počítat s lehce vyšší pořizovací cenou.

Dalším velmi důležitým prvkem při výběru nového monitoru je jeho povrchová úprava. Můžete si vybrat mezi dvěma druhy:

 

  • Lesklá – Zobrazuje hezčí a jasnější barvy. Problémem jsou však odlesky, které na obrazovce tvoří okolní světlo. Pokud rádi pracujete v tmavém prostředí, nemusíte se u lesklých monitorů ničeho bát, a v klidu si vychutnejte krásy barev.
  • Matná – Matné obrazovky sice nezobrazují tak jasné a zářivé barvy, ale za to nebudete mít problém s odlesky při práci ve světlém prostředí.

Velikost

Pokud jste si určili, jaká technologie panelu pro vás bude nejvhodnější, je čas se rozhodnout nad velikostí. Ta se uvádí zpravidla jako úhlopříčka monitoru v palcích ("). Pokud nejste nijak náročný uživatel a na počítači děláte jen obyčejné úkony, jako je práce s tabulkami, videohovory, posílání mailů, tvoření prezentací atd., bohatě vám postačí 22-24" monitor

Pokud stříháte filmy nebo tvoříte grafiku, bude se vám možná hodit něco většího (třeba 27 " a více). U takto větších modelů někdo jistě ocení i zakřivení monitoru, díky kterému vidíte perfektně na celou obrazovku bez jakékoliv deformace. 

Stále oblíbenější je pak používání vícera monitorů najednou. Díky dvěma, nebo dokonce třem obrazovkám se vaše pracovní plocha zvětší a vy můžete dělat více věcí najednou (například mít otevřený hovor na prvním, na druhém mailovou schránku a na třetím třeba prezentaci). Je to pohodlnější a ušetříte si tím spoustu času. Vzhledem k náplni své práce tedy zkuste zvážit, zda by se i vám nehodil více než jeden monitor.

Rozlišení a poměr stran

Často se říká, že čím vyšší rozlišení, tím lepší obraz. To je sice pravda, nicméně je potřeba brát v potaz, že příliš vysoké rozlišení na malé obrazovce bude mít za následek, že některé informace budou velmi malé a vy stejně budete potřebovat většinu věcí zvětšit, abyste je viděli dobře. 

Pro běžné kancelářské použití na menších obrazovkách vám bohatě postačí Full HD rozlišení (1920 x 1080 pixelů), což už je dnes úplný základ. Pokud pracujete s grafikou, nebo si chcete dopřát hezčí obraz jen tak (QHD nebo 4K), doporučujeme sáhnout po větších, alespoň 27" monitorech. Nezapomeňte ale na to, že vyšší rozlišení vyžaduje i vyšší výkon počítače.

S rozlišením a velikostí monitoru se pak pojí i poměr stran. Nejčastěji dnes najdete formát 16:9 (na každých 16 pixelů na šířku připadá 9 pixelů na výšku). U širších monitorů se pak můžete setkat s poměrem 21:9, který je ideální třeba pro stříhání videa, protože díky němu najednou uvidíte větší část videostopy. Celkově na něm je více prostoru pro rozdělení obrazovky na dvě části. Ty největší modely pak nabízejí i 32:9, což jsou vlastně dva monitory spojený v jeden (2 x 16:9).

Svítivost 

Při výběru monitoru je potřeba si posvítit i na jeho svítivost. Ta se udává v nitech neboli cd/m2 (stejná jednotka s dvěma názvy). Čím vyšší je, tím více dokáže monitor zářit. Při práci ve tmě nepotřebujete, aby monitor hodně svítil. Ve světlých podmínkách (rozsvícená světla, roztažené záclony atd.), to však potřeba je.

Minimální hodnota, kterou by měl disponovat každý monitor, je 250 nitů. Pokud však můžete, určitě raději sáhněte po něčem jasnějším – 300, 400 i více nitů. Jas si můžete kdykoliv podle potřeby snížit, čím vyšší ale tato hodnota bude, tím více možností máte na výběr.

Barevnost

Důležitým ukazatelem kvality monitoru je nakonec kontrastní poměr. Ten udává, jaký může být maximální rozdíl mezi zároveň zobrazovanou nejtmavší a nejjasnější barvou na obrazovce. Jednoduše řečeno, čím větší kontrastní poměr, tím jasnější a živější barvy dokáže monitor zobrazovat. 

Základem dnes bývá poměr 1:1000, což je pro běžné kancelářské užití naprosto dostačující. Pro náročnější uživatele, kteří potřebují vše vidět v těch nejjasnějších barvách doporučujeme kontrastní poměr 1:2000, nebo i více.

Speciální funkce

Parametrů, na které se můžete při výběru monitoru zaměřit je ještě mnoho. My jsme si pro vás však vybrali pouze ty, které potřebujete zvážit při výběru správního monitoru pro práci. Mimo výše zmíněné však můžete při nákupu kouknout i na energetickou úspornost daného modelu. Třeba 6-8hodinový provoz monitoru sice stojí mezi 1-2 Kč, ale úsporný kus vám za rok pár stovek ušetřit dokáže. Pokud tedy váháte mezi několika modely, dejte přednost tomu s vyšší energetickou třídou (A je nejlepší, G nejhorší).  

Vzhledem k tomu jak moc práce na počítači zatěžuje naše oči, jsou skvělou vychytávkou i funkce tlumící nebezpečné modré světlo, jež monitory vyzařují. Samsung například u některých svých modelů nabízí technologii Eye Saver, která produkci modrého světla minimalizuje. Funkce Flicker Free pak redukuje neviditelné blikání monitoru, které naše oči taktéž zatěžuje. Některé monitory pak mohou být dotykové, nebo je lze otočit na výšku. To vše jsou speciální funkce, o kterých se, pokud vás zaujaly, ujistěte, že jimi vámi vybraný model disponuje.

Autor: Petr Hejčl