21. června 2022

Jaké novinky letos přináší svět smartphonů?

Jaké novinky letos přináší svět smartphonů?

S tlačítkovým telefonem dnes již velkou parádu neuděláte, pokud tedy neusilujete o záměrný “retro look”. Chytré telefony neboli smartphony nám už řadu let usnadňují pracovní život nespočtem způsobů. Svět elektroniky se však každý den vyvíjí a vedle včerejších novin není nic staršího než včerejší model mobilního telefonu a jeho funkce. A tak i letos přicházejí vývojáři a prodejci s řadou novinek.

Mezi nejočekávanější letošní modely patří například Samsung Galaxy S21 Fan Edition (FE), jehož cena se na českém trhu pohybuje okolo devatenácti tisíc korun. Vlajkovou lodí čínského giganta Xiaomi se pak stane model Xiaomi 12. Na své si přijdou i příznivci iPhonů. Apple naproti tomu vyrukoval s modelem iPhone SE 3, který zaujme svým barevným provedením. 

Always-on kamera

Always-on kamera, tedy stále zapnutá funkce fotoaparátu, pro uživatele znamená, že bude moci využívat vícero funkcí telefonu, aniž by musel telefon probudit z režimu spánku. Nejviditelnějším přínosem této inovace je možnost používat rozpoznávání obličeje k odemykání telefonu, aniž byste se ho museli dotknout. Současné telefony se systémem Android vyžadují stisknutí tlačítka nebo zvednutí telefonu, abyste jej probudili z pohotovostního režimu, ale budoucí telefony tento krok navíc vyžadovat nebudou. Bude se stačit na telefon jednoduše podívat, aby se rozsvítil displej.

Kvalitnější video

V budoucích telefonech s Androidem by se měl objevit čip Snapdragon 8 Gen 1, díky kterému budou telefony schopny nahrávat video v 8K HDR rozlišení, což je vyšší než 4K, které nabízejí konkurenční iPhony. Díky tomuto čipu budou telefony také schopny automaticky rozostřit pozadí videa, jak to doposud dokážou u fotek, což se především u selfies stalo velmi populárním. Samozřejmostí by měl být i lepší výkon, jehož nárůst se oproti předchozí generaci předpokládá o 20 %.

Rychlejší připojení 5G

Budoucí smartphony s Androidem budou moci využívat rychlost 5G až 10 Gb/s, což umožní dosud nejvyšší rychlost stahování dat z mobilního telefonu. Taková rychlost umožní stahovat 4K video během několika sekund, nebo dokonce videochatovat s rozlišením 8K, aniž by se váš stream zpožďoval. „Technologicky je stále zajímavé 5G sítě sledovat, jelikož více prostupují do cenově dostupnějších telefonů,“ říká Tomáš Hrouda, produktový manažer společnosti Datart.

„Letos stále očekáváme, že se trendem stanou nové ohýbací telefony, které si získávají stále větší oblibu mezi zákazníky – a očekáváme i první telefony s rolovacím displejem.“ Častým neduhem smartphonů je slabá výdrž baterie, s tím se výrobci snaží zápolit s využitím funkce rychlonabíjení. „Pomocí funkce rychlonabíjení je telefon možné nabít za méně než 30 minut,“ dodává Hrouda.

Autor: Radek Preis