21. září 2021

Nový trend: Do hotelu se nejezdí jen na dovolenou, ale i pracovat

Nový trend: Do hotelu se nejezdí jen na dovolenou, ale i pracovat

Za poslední rok kvůli pandemii začaly miliony lidí pracovat z domova. I když se zpočátku tento způsob práce mohl zdát velmi výhodným, řada z nich si po nějaké době začala uvědomovat, že jim chybí kontakt s kolegy a mimo to potřebují změnu prostředí. 

Není snadné udržet doma neustálý klid a prostor pro soustředění, zvláště pokud máte děti. Dost často také nemusíte být vybaveni vhodným technickým zázemím. Hotely zase přišly o zahraniční cestovatele a jejich pokoje zely prázdnotou. V důsledku toho přichází nový trend: práce z hotelu.

Co může práce z hotelu nabídnout

Hotely během pandemie ztratily tok příjmů, a tak přišly s novou inovací jak využít své prázdné pokoje coby  kanceláře. Vytvořily balíčky, které pracovníkům nabízejí pronájem klidné a bezpečné oázy umožňující maximální pracovní produktivitu.

Cenová škála hotelů nabízejících své pokoje je různá. Ty nejdražší se pohybují až okolo 2 000 eur za den, levnější kolem 50 eur. Základní balíček, který hotely nabízejí, poskytuje rychlou Wi-Fi nebo tiskové zařízení. Rozšířený balíček zahrnuje například celodenní občerstvení, vstup do wellness nebo fitness centra. Minimální délka pobytu je ve většině případů dva dny až jeden měsíc. 

Pokud chtějí pracovníci měnit místa a vybírat si různé hotely stejného řetězce, musí zaplatit měsíční členský poplatek. Je to i jakási forma věrnostního programu, proto je velká pravděpodobnost, že pracovníci své členství budou obnovovat. Výhodou delšího pobytu v hotelu jsou vylepšené uklízecí standardy a využívání fitness nebo wellness center, které mohou v krátkodobém pronájmu chybět.

Vzhledem k tomu, že Covid-19 dostal služby spojené s ubytováním a gastronomií na kolena, mohl by být pravidelný měsíční příjem jejích záchranou. 

Práce v kombinaci s dovolenou

Balíčky hotely mnohdy navrhují tak, abyste mohli nejen pracovat, ale zároveň si užili to nejlepší z města, ve kterém jste právě ubytovaní. Kromě toho, že tento trend nabízí prostor pro únik z domova, představuje možnost, jak častěji navštěvovat své příbuzné a poznávat nová místa.

V Česku se trend příliš neuchytil, tvrdí realitní experti

Nabídky pronájmu hotelových pokojů se rozmohly především v zahraničí. Podle Gabriely Zmekové z obchodního oddělení Jan Hotels zájem o práci z hotelu roste. O nabídku mají zájem korporátní klienti, kteří potřebují delší ubytování nebo lidé, kteří rekonstruují své dosavadní bydlení. Realitní experti však tvrdí, že trend se v Česku příliš neuchytil. 

V celosvětovém měřítku se ale ukazuju, že tento trend je na vzestupu. Je to skvělý způsob, jak využít prázdné pokoje, dříve určené hlavně pro relaxaci, spánek a odpočinek. Místo toho, aby se hotely omezovaly pouze na zahraniční cestovatele, stávají se najednou využitelnější i pro obyvatele lokalit, ve kterých stojí.

Autor: Eliška Koňařová