9. prosince 2022

11 tipů na neotřelý teambuilding pro vaši firmu

11 tipů na neotřelý teambuilding pro vaši firmu

S koncem roku se blíží sezóna vánočních večírků a firemních akcí, kdy by asi každé vedení chtělo své zaměstnance ocenit, stmelit a povzbudit je k co nejlepším výkonům v roce příštím. Možná vás ale už trochu nudí představa „besídky“ s rozdáváním dárků, posezení v restauraci nebo společná návštěva muzea. Připravili jsme pro vás tipy na rozmanité aktivity, které se svými zaměstnanci můžete podniknout během celého roku.

Dobrodružné

Únikové hry, noční výsadky nebo chůze po žhavém uhlí se stávají přitažlivými pro čím dál větší část firem. Nejspíš to bude tím, že při vypjatých situacích, ať už v jakkoli bezpečném prostředí, se o lidech dozvíte i věci, kterých byste se v běžném životě nenadáli. A tyto nové znalosti pak můžete využít třeba při rozdělování náročných pracovních úkolů, takže kromě zábavy a poznání vlastních limitů má takový teambuilding i praktický přesah.

1. Pevnost Boyard

Hra na motivy oblíbeného televizního pořadu, v unikátní hře prověříte týmového ducha a dočkáte se zábavy i adrenalinu, potrápíte mozkovny a trochu se zapotíte. Za každý zdolaný úkol získáte jednu z indicií, které vám pomohou otevřít bonusové místnosti a otevřít truhlici se zlatem. Pořádá například TEPFaktor.

2. Chůze po žhavém uhlí

Agentury nabízejí program na celý večer, od společného rozdělání ohně, chození po střepech a stání na hřebících až po bubnování, rituální tanec a samotný přechod žhavých uhlíků a následné sdílení dojmů. Smyslem je uvědomit si, že strach a překážky jsou často jen iluzí, která nám nedovolí pohnout se vpřed, nikdo však chodit po uhlí nemusí, pokud se na to necítí. Pořádá například Bosá turistika, z. s.

3. Curling

Pokud je na vás a vaše zaměstnance oheň už trochu moc, zkuste curling. Původně skotský týmový sport, ve kterém se hráči snaží dopravit po ledu své kameny co nejpřesněji do vyznačeného prostoru, se dostal i na olympiádu a získal si mnoho příznivců. Trenér vám zpočátku vysvětlí pravidla, ukáže, jak se po ledě správně pohybovat a pak už můžete rovnou hrát. Pořádá například Sportovní centrum Třešňovka.

4. Únikovky, survivaly, detektivky

Nic neprověří chování v týmu lépe než pořádná únikovka. Na výběr je nepřeberné množství od těch mobilních, které si s trochou zručnosti dokážete připravit ve firmě sami, po velkolepé dobrodružství spojené s nočními přesuny v neznámé krajině. Výhodou tohoto typu teambuildingu je velká variabilita, kdy si můžete na míru vybrat, co by vám a vašim lidem vyhovovalo. Pořádá například The Chamber, MindMaze nebo Scavenger Hunt, a to i v online formě.

Rodinné a stmelující

Jestli dobrodružně a sportovně laděné teambuildingy nejsou nic pro vás, zkuste to jinak. Zacilte na posilování kreativity, pocitu sounáležitosti i zapojení členů rodiny vašich zaměstnanců. 

5. Rodinný den

Agentura pro vaši firmu připraví zábavné atrakce a soutěžní disciplíny pro malé i velké. Zaměstnanci si také mohou s sebou vzít své ratolesti a poznat se tak i v kontextu rodinných vazeb. Takový rodinný den může být volněji organizovaný, stanoviště s jednotlivými úkoly si každá rodina může procházet ve svém tempu a samozřejmě nemůže chybět dobré občerstvení. Pořádá například OMT Group.

6. Stavba hmyzích domečků a hotelů

Ideální příležitost, jak udělat i něco prospěšného pro přírodu, a ještě se kreativně vyřádit. Hmyzí domky nebo hotely tvoří úkryty pro nejrůznější brouky a vyrábí se z přírodních materiálů, jako je bambus, kůra nebo kousky větviček. Výhodou této varianty teambuildingu je její nesporně nižší cena. Pořádá například Z-Agency.

7. Degustace vín v online formě

Klasickou řízenou degustaci v době covidu nahradily online ochutnávky, kdy zaměstnanci předem dostanou jednotlivá vína v malých lahvičkách, následně se všichni připojí na videohovor a vinaři svá vína představují. Výhodou je uvolnění atmosféry ve firmě nebo jednotlivých týmech a také to, že nemusíte nikam složitě jezdit. Pořádá například Vinařství Aurora.

8. Outdoor vaření 

Naučte se se svým týmem něco neobvyklého a zkuste školu vaření v přírodě a na otevřeném ohni. Pořádající agentury dodají recepty, ingredience, know-how i kuchaře instruktora. Bonusem navíc bude pobyt na čerstvém vzduchu a nové znalosti, které vaši zaměstnanci mohou zúročit třeba při letním stanování s dětmi. Pořádá například Camp Fuego.

Filantropický teambuilding

Jestli chcete vašemu teambuildingu dodat kromě stmelovacího prvku ještě něco navíc, zkuste se zamyslet, jaká organizace ve vašem okolí potřebuje dobrovolníky. Nebo můžete sázet stromy či se starat o opuštěná zvířata. Navíc se klidně může stát, že se takový teambuilding přetaví v trvalou spolupráci a vaši zaměstnanci nebo vy někomu v tom nejlepším smyslu slova změní život.

9. Dobrovolnická práce v sociálních zařízeních a neziskovkách

Domovy seniorů, centra pro Alzheimer nemocné, dětské domovy, ekologické organizace a mnohé další veřejně prospěšné společnosti jsou rády za každou pomoc, které se jim dostane. Vyberte si, ve kterém odvětví cítíte, že byste se chtěli angažovat, a pusťte se do toho. Pořádá například Filantrop.cz.

10. Sázení stromů

Možností, jak se zapojit, je více. Můžete na výsadbu stromů i keřů věnovat peníze, můžete se také při výsadbě s kolegy aktivně zapojit nebo můžete stromem obdarovat obchodní partnery. Tato zahradní terapie je přínosná nejen pro tělo a duši, ale i pro planetu. Pořádá například Sázímestromy.cz.

11. Farma naděje

Můžete svou pomoc věnovat azylu pro hospodářská zvířata zachráněná z nevyhovujících podmínek. Farma naděje se věnuje péči o zvířata, se kterými jsme zvyklí zacházet spíše jako se zbožím než se živými tvory. Vyzkoušíte si krmení zvířat, čištění stájí nebo různé drobné údržbářské práce. V případě zájmu kontaktujte Farmu naděje.  

Autor: Adéla Felklová, foto: timetoasters.cz, chuzepoohni.cz, omt.cz, sazimestromy.cz