11. ledna 2022

Bolavé oči při delší práci u počítače? Máme pro vás jednoduché triky i doplňky, které vám od strastí uleví

Bolavé oči při delší práci u počítače? Máme pro vás jednoduché triky i doplňky, které vám od strastí uleví

Stává se vám občas, že vás po delší práci u počítače pálí oči nebo bolí hlava? Patrně jde o poměrně častý takzvaný syndrom počítačového vidění. Ten se dá však pomocí jednoduchých triků výrazně potlačit.

Už od malička nám je do hlavy vštěpováno, abychom se nedívali přímo do sluníčka, protože to může způsobit problémy našemu zraku. Méně už se ale mluví o škodlivosti displejů. Obrazovky našich počítačů, tabletů nebo mobilů sice nejsou pro naše oči tak nebezpečné jako slunce, protože většinou UV světlo nevyzařují vůbec, nebo jen v malé míře, ale i tak mají svůj nešvar. Produkují totiž modré světlo.

Co to je modré světlo?

Vysokoenergetické krátkovlnné modré světlo může být pro naše oči nebezpečné. Při občasném koukání do mobilu nebo do obrazovky počítače nijak zvlášť škodlivé není. Pokud jste ale na počítači většinu svého pracovního dne, můžou se u vás projevit některé lehčí dočasné příznaky tzv. syndromu počítačového vidění. Mezi ty patří například svědění a vysílení očí nebo bolest hlavy. 

Při dlouhodobém vystavování se modrému světlu pak může docházet dokonce k poškození sítnicových buněk. To má za následek celou řadu trvalých problémů – zhoršení zraku, obtížnější zaostřování a rychlejší degeneraci očí. Dlouhodobé koukání do obrazovky může navíc zhoršit i náš spánek.

Jak se chránit proti modrému světlu?

Existuje několik způsobů, kterými se můžete před nebezpečnými účinky modrého i UV světla vyzařujícího z našich obrazovek chránit. 

Pravidlo 20-20-20

Tím asi nejjednodušším způsobem pro ochranu očí jsou pravidelné pauzy a cvičení očí. Existuje tzv. pravidlo 20-20-20. Podle toho byste měli po každých 20 minut koukání do obrazovky své oči zvednout a upřít svůj zrak po dobu 20 sekund na nějaký objekt vzdálený cca 20 stop (asi 6 metrů). 

Podle řady studií je to dostatečně na to, aby se vaše oči zregenerovaly, čímž se účinně předejde výskytu nejrůznějších problémů. Obecně se sice udává, že jakákoliv pauza od obrazovky je účinná a pomáhá očím ulevit, pravidlo 20-20-20 se nicméně ukázalo jako nejlepší způsob odpočinku v poměru účinek/čas. 

Správné světlo

Dalším důležitým faktorem je správné osvětlení místnosti. To by nemělo být příliš silné, aby vás nepálilo do očí, ale zároveň ve vaší kanceláři nesmí být tma. Kontrast mezi tmavým prostředím a svítící obrazovkou oči unavuje a zároveň může způsobit bolest hlavy.

Režim nočního zobrazení

Užitečnou funkcí, kterou většina moderních zařízení s obrazovkou disponuje, je pak režim nočního zobrazení. To si můžete v nastavení kdykoliv vypnout nebo zapnout. Při něm počítač nebo mobil používá k zobrazení teplejší barvy, které méně zatěžují oči. Úplně tím modré světlo neeliminujete, ale zejména v tmavých podmínkách může tato funkce vaším očím částečně ulevit.

Brýle proti modrému světlu

Posledním způsobem, kterým můžete své oči před modrým světlem chránit, jsou dioptrické i nedioptrické ochranné brýle k počítači. Ty jsou vytvořeny ze speciálního skla, které blokuje jak UV, tak modré světlo, ale zároveň propouští ostatní záření, takže s nimi můžete bez problémů pracovat. Takových brýlí však existuje celá řada. Pojďme se tedy podívat, jak vybrat ty nejlepší, aby vám sedly co nejlépe.

Kvalitní brýle k počítači vás při dlouhých hodinách strávených u počítače dokáží ochránit nejen před poškozením zraku, ale i ostatními problémy, jako je třeba bolest hlavy. Pojďte se s námi podívat na základní parametry, podle kterých byste měli brýle k počítači vybírat.

Dioptrie

Nosíte běžně dioptrické brýle, nebo ne? To je první bod, na který byste se při výběru měli zaměřit. Pokud dioptrické brýle nosíte, bude potřeba zajít do optiky a nechat si vytvořit na míru takové brýle, které budou krom dalších vlastností, které si popíšeme níže, splňovat i dioptrické funkce. Jestliže brýle nenosíte, návštěvě optiky se vyhnete, protože si můžete vybrat z jakýchkoliv univerzálních nedioptrických brýlí, kterých je v internetových i kamenných obchodech spousta.

Antireflexní vrstva

Antireflexní vrstva je jednou ze základních vlastností, kterou by měly mít každé ochranné brýle. Ta zajišťuje, že se vám při pohledu na sklíčkách nezobrazují nepříjemné odlesky, které jsou nejen otravné, ale zároveň nadměrně unavují oči.

Úspěšnost blokování UV a modrého světla

„Měřítkem kvality“ brýlí k počítači je jejich účinnost při tlumení výše zmíněného UV a modrého světla. Většina dnes nabízených modelů bez zhoršení viditelnosti blokuje až 100 % UV záření. U toho modrého je to však trochu komplikovanější. 

Téměř žádné nabízené brýle k počítači neblokují veškeré modré světlo. Taková sklíčka by totiž musela být velmi tmavá a výrazně by ztížila viditelnost. Doporučujeme však sahat po brýlích s alespoň 50% ochranou, což je dostatečně na to, abyste potlačili nepříjemné účinky modrého světla, ale zároveň stále dobře viděli na obrazovku i cokoliv ostatní.

Hmotnost

Při výběru je pak podstatné myslet i na to, že brýle na sobě budete mít i několik hodin. Pokud na jejich nošení nejste zvyklí, určitě dbejte na to, aby nebyly moc těžké a na hlavě vám nepřekážely. U brýlí je skvělé, že si je můžete bez problémů na pár dní běžného užívání vyzkoušet a v případě, že by vám neseděly, je jednoduše vrátit.

Konstrukce

Na konec je při výběru důležité sledovat i vzhled a konstrukci celých brýlí. Každé vypadají trochu jinak a mohou být tvořeny i z různých materiálů. Na trhu dnes můžete najít jak kovové, tak plastové obroučky, a to s jak kruhovými, tak obdélníkovými sklíčky. Výběr je jen na vás. 

Autor: Petr Hejčl