14. listopadu 2021

Sedm tipů, jak bojovat se stresem na pracovišti

Sedm tipů, jak bojovat se stresem na pracovišti

Podrážděnost, únava, neschopnost soustředit se – to jsou klasické příznaky stresu. Ten podle průzkumu pociťuje v práci stále více lidí, a dokonce ho považují za běžný stav. Koronavirová pandemie této situaci příliš nepomohla. Stres se přesunul do domácích kanceláří kvůli scházejícím sociálním interakcím a chybějící hranici mezi soukromým a pracovním životem. Jak tedy stresu čelit a zachovat si chladnou hlavu?

Je dokázáno, že určitá dávka stresu není škodlivá, ale naopak může povzbudit a vést k lepším výsledkům. Problém ale nastává, pokud se stres stane chronickou záležitostí. Dlouhodobý stres se totiž může vážně odrazit na zdravotním stavu člověka a může vést až k vážným depresím. 

Najít práci bez stresu je těžké, možná až nemožné. Realističtějším přístupem je tak naučit se zvládat techniky, které ho dokážou alespoň snížit. Přečtěte si sedm tipů, jak v práci předcházet a čelit stresovým situacím.

Nastartujte svůj den správně

Vstanete na poslední chvíli, místo plnohodnotné snídaně vypijete pouze šálek kávy a stihnete se rozčílit už při cestě do práce kvůli dopravní situaci. Není pak divu, že vás stres provází po zbytek celého dne.

Místo toho zkuste začít s pomalejším ránem. Už večer si naplánujte, jak byste chtěli, aby váš den vypadal a dopřejte si dobrou a výživnou snídani. Pokud svůj den nastartujete správně, mohou vás nepříjemné situace během dne méně rozhodit.

Ujasněte si požadavky

Faktorem, o kterém je známo, že přispívá ke konfliktním situacím, a tudíž i stresu, jsou nejasné požadavky na zaměstnance. Pokud přesně nevíte, co se od vás očekává, nebo pokud se požadavky na vás neustále bez upozornění mění, můžete být velmi vystresování. Pomoct vám může promluvit si s vaším nadřízeným a tyto požadavky si společně ujasnit.

Vyhýbejte se zbytečným konfliktům

Konfliktům se na pracovišti nejspíše nevyhnete, můžete však předejít zbytečným hádkám s nadřízenými a kolegy. Rozpory na pracovišti si totiž vybírají daň na vašem psychickém i fyzickém zdraví. Pokud přece jenom ke konfliktu dojde, řešte pouze problém, kterého se konflikt týká, jednejte otevřeně, slušně a bez urážek a za žádnou cenu nevyhrožujte a nikoho neponižujte.  

Plánujte dopředu

Naplánovat si čas efektivně je jednou z klíčových věcí, kterou pro zvládnutí stresu můžete udělat. Začátkem efektivního plánování je schopnost udělit úkolům priority a umět si úkoly rozplánovat dopředu na celý týden. Naplánujte si čas tak, abyste na začátku dne splnili ty nejtěžší úkoly a s koncem dne ubírejte na náročnosti povinností. Nezabývejte se nepodstatnými úkoly, které mohou zbytečně odpoutat vaši pozornost.

Naplánujte si přestávky

Pro spousta lidí představují přestávky ztrátu času a myslí si, že když budou naplno dřít, udělají toho víc. Avšak příliš dlouhá intenzivní práce se nevyplácí, protože koncentrace a výkonnost klesají. Abyste vydrželi pracovat co nejdéle, měli byste práci prokládat několikaminutovými přestávkami. Ty můžete vyplnit krátkou procházkou na čerstvém vzduchu, protažením, dechovým cvičením nebo si poslechem vaší oblíbené hudby.

Jezte zdravě a dobře spěte

To, že byste měli jíst zdravě a dostatečně spát, jistě neslyšíte poprvé. Jsou to faktory, které jsou pro zvládnutí stresu opravdu důležité. Nezdravé jídlo vaše tělo zbytečně namáhá a pokud nespíte dobře, nemáte čas obnovit své síly a hladina emocionálního stresu roste.

Jestliže se potýkáte s tím, že se vám v hlavě neustále honí myšlenky a nemůžete kvůli nim usnout, vyzkoušejte relaxační techniky a vytvořte si zdravé spánkové návyky, které vám mohou pomoci usnout. 

Dělejte to, co vás baví a naplňuje

Místo toho, abyste proti stresu bojovali nezdravým jídlem nebo dokonce alkoholem, udělejte si čas na aktivity, které vám přináší radost a potěšení. Cvičení je skvělým pomocníkem proti stresu. Vyplavují se při něm hormony štěstí a pomůže vám vypnout na chvíli hlavu. Udělejte si čas také na své koníčky, choďte do divadla a na koncerty nebo si jen přečtěte knihu. Důležité je najít aktivitu, která vás bude bavitAutor: Eliška Koňařová