17. července 2022

Česká Spaceflow získává investici 200 milionů Kč na transformaci realitního trhu

Česká Spaceflow získává investici 200 milionů Kč na transformaci realitního trhu

Česká softwarová společnost Spaceflow, která prostřednictvím digitální platformy zjednodušuje a zkvalitňuje život v budovách, míří k naplnění globální vize. Investici vedla švédská investiční skupina Hydda, finance podpoří vývoj produktu, růst týmů a posílení strategických trhů.

Nové strategické partnerství se skupinou specializující se na proptech (tedy uvádění moderních technologií do segmentu trhu s nemovitostmi) pomůže Spaceflow potvrdit pozici předního hráče na poli proptech a to prostřednictvím zapojení do ekosystému dalších produktů skupiny. Švédská skupina vedle toho se svým proptech portfoliem plánuje vstup na evropskou burzu. Získané finance poputují zejména na vývoj produktu, budování obchodních týmů a upevnění pozic na strategických trzích ve Skandinávii, Velké Británii, Beneluxu a německy mluvících zemích.

„Každá budova potřebuje digitální srdce. Strategické partnerství s Hyddou pro nás znamená jedinečnou možnost, jak tuto vizi realizovat na klíčových evropských trzích a dále postupovat v globální expanzi. Spolupráce nám odkrývá hluboké znalosti trhu a propojení s dalšími předními proptech hráči,“ uvedl spoluzakladatel a CEO společnosti Spaceflow Lukáš Balík. Podle něj teď realitní trh zažívá podobný moment jako byl příchod internetu. Rozmach na poli digitalizace bude obrovský.

Propojuje nájemníky s ostatními

Cílem společnosti je rozšířit tým ze současných 45 členů na 70. „Věřím, že se Spaceflow pro potenciální kandidáty stává ještě atraktivnější. I s ohledem na nové partnerství máme totiž nakročeno k opravdu zlomové změně v rámci celého odvětví,“ komentuje Balík.

Český software zvládne propojit nájemníky a návštěvníky, majitele a správce budov, provozovatele služeb, ale také specializovaný hardware a internet of things v jednom prostředí dbajícím na maximální komfort uživatele. To přináší nájemníkům i pronajímatelům přehled nad všemi důležitými aspekty rezidenčních i komerčních budov. Právě univerzálnost a různorodost řešení či důraz na nové možnosti monetizace činí z proptech řešení zakladatelů Lukáše Balíka a Jana Jílka projekt, který nabírá na globálních obrátkách. V současnosti jejich platformu využívají někteří z největších vlastníků nemovitostí v 18 zemích světa.

Důraz na zákazníka

„Způsob, jakým lidé využívají nemovitosti se zásadně mění. Lidé chtějí flexibilitu pokud jde o lokalitu, způsob bydlení a práce. Pronajímatelé proto musí implementovat nové technologie, plně využít potenciál svého portfolia a postavit do centra pozornosti koncové uživatele,“ dodává Balík.

Platforma Spaceflow je jedním z hybatelů na poli „space as a service“ (SPaaS). Tak se označuje koncept, kdy je fyzický prostor poskytován jako služba s maximálním důrazem na zákazníka. Cílem SpaaS je nejen skrze technologie maximalizovat užitnou hodnotu budov a prostor jak pro nájemníky, tak pro majitele. Pronajímatel přestává být pouze vlastníkem určitého prostoru a pasivním příjemcem nájmu, ale mění se na poskytovatele komplexních služeb. Nájemce se zase mění z pouhého uživatele prostoru na aktivního účastníka využívajícího všech možností budovy a jejího okolí.

Autor: Radek Preis