20. října 2022

K čemu slouží hlasoví asistenti v kancelářích?

K čemu slouží hlasoví asistenti v kancelářích?

Poptávka po hlasových asistentech typu Amazon Echo či Google Nest stále stoupá. Může za to zejména neustále rostoucí počet možností, pro které je lze využít. Hlasoví asistenti jsou již dnes poměrně důležitou částí chytrých domácností. Stejně tak ale začínají pronikat i do chytrých kanceláří.

Ještě před několika lety se to mohlo zdát jako sci-fi. Dnes už však není ovládání hlasem čehokoliv žádný problém. V chytrých domácnostech si tak dnes jednoduchým povelem rozsvítíte, necháte si přečíst nové emaily nebo zahrát hudbu. Brzy by nám pak mohli hlasoví asistenti ulehčovat i každodenní práci.

Co to jsou hlasoví asistenti?

Za hlasového asistenta můžeme považovat třeba Siri, která je zabudována v každém současném mobilu od Applu, nebo Cortanu nacházející se v nových verzích Windows. Jednoduše řečeno, jde o technologii, která je schopna rozpoznat, co říkáte, a poté vám odpovědět, nebo provést takovou akci, o kterou žádáte.

Na mobilu či počítači nám dokážou hlasoví asistenti ušetřit čas (místo psaní dotazu do vyhledávače se prostě zeptáme), nebo díky nim můžeme částečně pracovat, i když máme třeba zrovna zaneprázdněné ruce. 

Stále populárnější jsou však i fyzičtí hlasoví asistenti typu Amazon Echo či Google Nest. To jsou celá zařízení určená pouze pro hlasovou komunikaci. Jejich výhodou je, že je lze připojit k internetu nebo k dalším zařízením (světla, žaluzie, televize apod.). Takže fungují jako takové prodloužené ruce, díky kterým můžete hlasem ovládat téměř cokoliv.

„V chytrých domácnostech můžete pomocí hlasových asistentů například otevřít troubu, spustit konkrétní program spotřebiče nebo si nechat uvařit kávu,“ vysvětluje Barbora Bártíková ze společnosti BSH domácí spotřebiče, která na našem trhu nabízí spotřebiče s technologií Home Connect.

K čemu jsou hlasoví asistenti v kancelářích?

Fyzičtí hlasoví asistenti většinou vypadají jako jakési reproduktory z budoucnosti. Pomalu se začínají stávat součástí běžných domácností. Své uplatnění ale snadno najdou i v kancelářských prostorách. Jak konkrétně vám ale dokáže takový hlasový asistent při práci pomoct?

Zjednodušení běžných úkonů

Tím nejzákladnějším, k čemu můžeme hlasové asistenty využít, ať už doma, nebo v kanceláři, je zrychlení a zjednodušení běžných úkonů, které bychom jinak museli dělat ručně.

Po propojení s dalšími aplikacemi a trochou nastavení (například vlastních příkazů, které by jinak asistent sám o sobě nepochopil) si můžete ušetřit spoustu času. Dejme tomu, že jste nákupčí a chcete zjistit, kolik kusů určitého materiálu máte na skladě. Místo zbytečného otevírání excelové tabulky a zdlouhavého hledání se prostě zeptáte například „Hej Google, kolik šroubků máme na skladě?“ a asistent vám poskytne odpověď během sekundy.

Již zmíněný Google například propojuje své hlasové asistenty s Google Kalendářem, takže v něm můžete pomocí hlasu dělat úpravy, diktovat poznámky nebo si svůj rozvrh nechat přečíst.

Je však potřeba počítat s tím, že většina hlasových asistentů je zatím dostupných pouze v angličtině. S postupným rozmachem by však snad mohla přijít i česká lokalizace.

Přijímání notifikací a „psaní“ zpráv bez mobilu

Pracujete zrovna na počítači, ale rádi byste měli přehled o tom, když vám přijde nový email, SMS nebo zpráva na WhatsAppu, aniž byste museli mít telefon neustále přímo u sebe? I k tomu vám může hlasový asistent posloužit. Abyste ale nebyli zahlceni všemi zbytečnými upozorněními, můžete si u většiny těchto zařízení nastavit filtr, který vás bude informovat třeba jen o zprávách od konkrétních odesílatelů.

Hlasový asistent vám ale dokáže pomoct nejen s přijímáním, ale i s odesíláním mailů. Microsoft například tímto způsobem implementoval Cortanu do Outlooku, díky čemuž můžete diktovat obsah zpráv a odesílat je pomocí pouhého hlasu.

Ovládání chytré kanceláře na dálku

Jak jsme zmínili již výše, hlasové asistenty lze snadno propojit s ostatními výdobytky chytrých domácností, potažmo i chytrých kanceláří. Možnosti jsou zatím sice do jisté míry omezené, ale například asistenta Google Nest můžete propojit se systémem chytrého osvětlení Philips Hue nebo s chytrými termostaty vybavenými Wi-Fi. Díky tomu pak lze měnit intenzitu či barvu světla nebo přizpůsobovat teplotu v místnosti z jednoho místa pomocí hlasu.

Možná úskalí ovládání hlasem

Hlasoví asistenti možná budou v budoucnu představovat nedílnou součást každé kanceláře. V současnosti u nich však musíme stále počítat s určitými omezeními. Jak jsme zmínili již výše, většina zařízení nepodporuje češtinu. Kvalita rozpoznávání navíc stále není úplně stoprocentní, tudíž občas může docházet k otravným omylům (vytočení špatného čísla, přečtení jiných informací apod.).

Dalším problémem, který budou muset výrobci hlasových asistentů překonat, jsou obavy o soukromí ohledně těchto zařízení. Ty má podle výzkumu společnosti IDC až 44 % uživatelů. Toto číslo navíc nejspíš ještě poroste, když půjde o citlivá firemní data, k nimž mohou mít asistenti přístup. Ovládání celé kanceláře pomocí hlasu zní lákavě. Než ale dojde k jeho úplnému rozšíření, bude ještě potřeba překonat celou řadu úskalí. 

Autor: Petr Hejčl