23. října 2022

Coworkingové prostory v hotelech nabírají na oblibě. Lidé stále častěji kombinují pracovní cesty s odpočinkovými

Coworkingové prostory v hotelech nabírají na oblibě. Lidé stále častěji kombinují pracovní cesty s odpočinkovými

Koronavirová epidemie urychlila růst trendu práce na dálku. Zatímco někteří zaměstnanci se zpět do kanceláře těšili, jiní si možnost pracovat odkudkoliv oblíbili. Zároveň přibývá těch, kteří kombinují práci na dálku s běžným cestováním, a svou lokaci tak mění neustále. Z toho profitují například hotely.

Stále více ubytovacích zařízení začíná ve svých prostorech nabízet coworkingové kanceláře určené pro lidi, kteří potřebují na svých cestách pracovat. Tím pracovníkům ulehčují volnočasové cestování a zároveň nabízí prostor pro splnění případných pracovních povinností, které je mohou na dovolené přepadnout.

Digitální nomádi na vzestupu

Coworkingové prostory v hotelech usnadňují život i jedincům, kteří se někam rozhodnou odcestovat na delší dobu, případně natrvalo. Při přesunu na jiné místo jim totiž stačí najít vhodný hotel, který takovou službu nabízí. 

Tzv. digitálních nomádů, tedy zaměstnanců či freelancerů, kteří pracují výlučně na dálku a přitom neustále cestují, rapidně přibývá. Jen ve Spojených státech se jejich počet od roku 2018 více jak zdvojnásobil. Zatímco před 4 lety jich bylo zhruba 4,8 milionů, za poslední rok toto číslo vzrostlo na asi 11 milionů

Coworking v hotelové lobby

K nabízení sdílených kanceláří se uchýlila například síť luxusních hotelů Crowne Plaza už v roce 2017. Kromě místa v běžném open space pracovišti si mohou hosté v rámci tzv. Plaza Workspace třeba jen na hodinu pronajmout rovnou celou zasedací místnost. 

„Lidé dnes chtějí cestovat se svými rodinami, milovanými, přáteli, ale zároveň přitom chtějí mít možnost udělat pracovní hovor, proto jsme se rozhodli vytvořit jim k tomu určená místa,“ vysvětluje pro magazín Travel Weekly motivaci k takovému kroku Ginger Taggartová, viceprezidentka pro globální řízení značky Crowne Plaza.

Rozmach tzv. smíšeného cestování, tedy že jsou lidé na dovolené, ale přesto na ní pracují, paradoxně podpořila pandemie v minulých letech. Právě díky ní si totiž spousta zaměstnanců na hybridní model práce zvyklo. Podle průzkumu společnosti McKinsey například ve Spojených státech až 87 % zaměstnanců, kteří mají šanci pracovat na dálku, tuto možnost využívá.  

Důležitá je samozřejmě i vzrůstající popularita samotných coworkingových kanceláří, které vyplňují mezeru mezi prací v kavárně a vlastní kanceláří. Coworkingová centra často fungují na bázi členství. Za určitý měsíční poplatek tedy (většinou v řádu stovek či nižších tisíců korun) získáte přístup do open space kanceláře, kde máte buď svůj přidělený stůl, nebo si můžete vždy vybrat takové místo, které zrovna potřebujete.

Coworkingové kanceláře volí stále více zaměstnanců či freelancerů i v tuzemsku. Coworking totiž vychází v porovnání s vlastní kanceláří mnohem levněji a zároveň nabízí možnost navázat užitečné kontakty. Přehled oblíbených coworkingových center v Praze, Brně i ostatních městech v Česku si můžete prohlédnout na našem webu. U každé nabídky zároveň najdete všechny potřebné informace ke členství. 

 

Autor: Petr Hejčl