28. srpna 2022

Kavárna versus coworking. Kde se lépe pracuje?

Kavárna versus coworking. Kde se lépe pracuje?

Práce na dálku se i kvůli koronavirové pandemii stala nezadržitelným trendem. Pokud máte možnost pracovat z domova, jistě jste sami zaznamenali, že pracovat pouze na home office s sebou nese jistá rizika a čas od času jednoduše potřebujete změnit pracovní prostředí. Naštěstí s tím, jak se trend práce na dálku rozmáhá, přibývá možností, odkud lidé mohou pracovat. Zde ale můžete narazit na dilema. Je lepší pracovat v kavárně, nebo raději v coworkingovém prostoru?

Práce z kavárny

S rostoucím trendem práce na dálku se některé kavárny snaží tomuto modelu stále více přizpůsobovat. K práci v nich potřebujete minimálně dvě věci: dostatečný počet zásuvek a funkční Wi-Fi. Často se však stává, že toto “vybavení” nemusí být samozřejmostí, a proto je třeba dopředu zjistit, zda jej kavárna poskytuje. 

Nepředvídatelnost prostředí

Faktorem, který vás může nemile překvapit, je ten, že většina lidí do kavárny nepřichází kvůli práci, ale setkávání se s jinými lidmi. To znamená, že nikdy nevíte, jaká atmosféra bude v kavárně panovat. V jednu chvíli to může být perfektní místo pro vaši práci, v další chvíli se může kavárna proměnit ve směsici nepříjemných hluků a vjemů, které vaší koncentraci příliš nepomůžou.

Tendence si neustále objednávat 

Jste ponoření do práce a najednou si uvědomíte, že jste si dlouho nic neobjednali? To představuje další nevýhodu, která vás může při práci v kavárně trápit a způsobovat vám nepříjemné pocity. Důsledkem toho je pak je ztráta koncentrace, neschopnost dokončit své úkoly nebo větší než předpokládaná útrata peněz.

Pokud vám však nevadí pracovat převážně z domova, ale cítíte, že občas potřebujete své pracovní prostředí změnit, kavárny mohou být dobrou volbou. Z ekonomického hlediska by pro vás mohly znamenat větší finanční úlevu než měsíční poplatky za coworking.

Práce z coworkingu

Trend pracovat v coworkingu je celosvětový. Jejich obliba stoupá, a není se proto čemu divit, že coworkingové prostory exponenciálně rostou. Očekává se, že jejich počet na celém světě dosáhne do roku 2024 40 tisíc s ročním tempem růstu více než 21 %.

Coworking, stejně jako ostatní flexibilní pracovní prostory, nabízí pracovní prostředí, které podporuje spolupráci a kreativitu. Využívají jej nejen freelanceři, ale i menší společnosti a startupy, a dokonce i korporace, které v nich umožňují svým zaměstnancům pracovat.

Místo pro inspirativní a podobně smýšlející lidi

Pravděpodobně největší výhodou v coworkingu je komunita. Můžete zde potkávat zajímavé, inspirativní a stejně smýšlející lidí, kteří mohou pomoci vašemu podnikání. Komunita bývá v coworkingových prostorech poměrně konzistentní, a to i díky společným eventům či workshopům.

Jednodenní vstupy

Pokud potřebujete změnit pracovní prostředí jen na pár dnů a nechcete se na delší dobu zavazovat, můžete využít jednodenní vstupy. V drtivé většině coworkingů je součástí těchto vstupů i neomezená konzumace nápojů, a tak vám odpadá ta nepřijemnost, že by za vámi někdo neustále chodil s dotazy na další objednávku.

Tuto možnost můžete využít například u WorkLounge nabízející tzv. Day Pass, se kterým získáte vstup do společné lounge. V případě, že byste potřebovali větší klid na práci, další možností je tzv. Office Day Pass, s kterým získáte soukromou kancelář. Prostor ale můžete kdykoliv změnit, nechat své věci v zamčené kanceláři a jít se třeba najíst nebo seznámit do lounge. Výhodou je, že u jednodenních vstupů nemusíte uzavírat smlouvu. Stačí ten den přijít na pobočku a Day Pass si zařídit na recepci.

(Ne)dostupnost ve větších městech

Nevýhodou coworkingových prostor může být jejich nedostupnost. I když počet coworkingových prostor roste, minimálně v rámci České republiky se jejich koncentrace soustředí především do větších měst. Zde pak přichází výhoda kaváren, které najdete i v periferiích a menších městech. 

Vyzkoušejte obě varianty

Nakonec je volba na vás, záleží na vašich preferencích a pracovním rozvrhu. Obě tyto možnosti mají své výhody a nevýhody, ale je důležité, abyste mysleli na dlouhodobé výhody, které pomáhají růstu vašeho podnikání. 

Autor: Eliška Koňařová