17. dubna 2022

Nejlepší rostliny do kanceláří. Zlepší náladu i vzduch

Nejlepší rostliny do kanceláří. Zlepší náladu i vzduch

Značnou část našeho času trávíme stále ještě v kancelářích, a proto bychom neměli zapomínat pracovní prostředí doplnit rostlinami, které dokážou účinně čistit vzduch, zvyšovat vlhkost, absorbovat škodlivé látky a tlumit hluk. Podle studií přítomnost zeleně dokonce může zvýšit produktivitu a koncentraci pracovníků. Které rostliny jsou do kanceláří nejvhodnější?

Fíkus

Fíkus je velmi dobrým pomocníkem pro čištění vzduchu. Skvěle absorbuje amoniak, formaldehyd nebo benzen, a proto se výtečně hodí do blízkosti kopírek, tiskáren a podobných zařízení, která tyto látky produkují.

Fíkusy jsou vyhledávané také díky své rozmanitosti. Mohou být převislé, popínavé, stromkovité, s velkými či drobnými listy. 

Do kanceláře je vhodný například Ficus binnendijkii ‘Alii‘, kterému prospívá pokojová teplota a pravidelná zálivka (v létě dvakrát, v zimě jednou týdně). Další vhodnou variantou je velmi nenáročný Ficus lyrata. Ten rychle roste, navíc nemusí stát přímo u okna, takže se hodí i do menších kanceláří. Fíkus, který můžete položit na stůl a je krásnou dekorativní rostlinou, se jmenuje Fica elastica. Navíc je nejlépe hodnocen z hlediska schopnosti odstraňovat z ovzduší škodlivý formaldehyd.

Dracena

Dracena patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, a to zejména díky exotickému vzhledu a nenáročnosti. Její listy vás spolehlivě informují, zda má dracena žízeň, nebo je naopak přelitá. Pokud jsou špičky draceny hnědé, květina naznačuje, že byste ji měli zalít.

Dracenu umístěte do dostatečně velkého prostoru a nevystavujte ji průvanu. Je ideální rostlinou do kanceláře, protože velmi dobře absorbuje škodlivé látky.

Tchýnin jazyk

Tenura neboli tchýnin jazyk je elegantní a velice dekorativní rostlinou, o kterou se dokáže postarat i naprostý začátečník. Rostlinu můžete vystavovat i delšímu období sucha, a proto bez problému vydrží i vaši delší nepřítomnost v kanceláři. 

Každý druh této rostliny vypadá jinak, proto tenury nabízí širokou škálu uplatnění v interiéru. Můžeme ji umístit jako solitér na květinové stolky do potemnělých rohů nebo na schodiště. Hezky tyto květiny vypadají také ve výrazných a vysokých vázách

Palmy

Tyto rostliny se nejlépe hodí do vstupních hal kancelářských budov nebo do větších prosklených kanceláří. Většina palem totiž dobře snáší vyšší teploty a jasné světlo. Díky svému vzhledu dotváří v prostoru exotický vzhled, což dokáže vytvořit pozitivní prostředí kanceláře.

Lopatkovec

Tato půvabná, elegantní, a přitom nenáročná rostlina je původem z Kolumbie. Temně tmavé listy tvoří nádherný kontrast k bílým květům, ze kterých se můžete radovat dlouhodobě, protože lopatkovec, jinak též známý jako toulcovka, kvete na jaře i na podzim.

Je výborný v pohlcování alkoholu, acetonu, benzenu a formaldehydu a díky své zásobárně vody je vhodný na osvěžení vzduchu. Není náročný na pěstování, snáší i hůře osvětlená stanoviště a vyšší vlhkost.

Zamioculcas

Zamioculcas je velmi nenáročný sukulent, který můžete umístit kdekoliv, ať už na přímé slunce, nebo do stínu, proto je zcela vhodný do jakékoliv části kanceláře. Jelikož se jedná o sukulent, má raději spíše vysychání, není tedy třeba jej často zalévat. Zamioculcas si totiž dokáže zásoby vody uložit ve svých kožovitých stoncích a listech, díky čemuž pak může přispívat ke zvlhčení vzduchu v místnostech. 

 

Autor: Eliška Koňařová