20. března 2022

Že jsou sdílené kanceláře vhodné jen pro extroverty? Možná vás překvapíme

Že jsou sdílené kanceláře vhodné jen pro extroverty? Možná vás překvapíme

Při práci v kanceláři má každý člověk rozdílné potřeby. Někomu vyhovuje společenství kolegů a ruch kolem, jiný se cítí nejlépe sám za zavřenými dveřmi. Jeden z trendů dnešní doby, kterým je práce v coworkingových prostorech, může kupodivu vyhovovat oběma typům lidí. Koncept je vhodný také při práci z domova, což je v posledních letech velký trend. Výhodná dnes často bývá i cena pronajímaných prostor.

Coworking je osvěžující změnou v porovnání s klasickou prací v kanceláři. Měl by stát na čtyřech pilířích: komunitě, spolupráci, otevřenosti a dostupnosti. Tím umožňuje změnit nejen už “okoukané” a fádní pracovní prostředí, ale přirozeně i způsob práce. Neformální prostředí dokáže učinit i z unavených kancelářských pracovníků produktivní jedince, a to ať už se jedná o komunikativní extroverty, nebo i zamlklejší introverty. Prostředí coworkingu má co nabídnout oběma skupinám, každé něco jedinečného.

Některé může napadnout, proč by se asi introverti chtěli při práci dobrovolně obklopovat neznámými lidmi. I když pro ně může být společnost druhých občas vyčerpávající, tak je nezbytná a nápomocná k získání nových znalostí a zlepšení pracovního výkonu. Navíc se v prostředí coworkingu introverti cítí méně izolovaní a osamocení. Na druhou stranu, u práce je nikdo neruší a mají na ni klid.

Introvertům lidé nevadí

Introverti sice socializaci nevyhledávají, není jim ale obvykle zcela nepříjemná. Práce v coworkingovém prostoru jim umožňuje vyhradit si svůj vlastní útulný koutek s pohodlným křeslem. Není na ně kladen přílišný tlak a atmosféra, ve které se mohou realizovat, bývá příjemná, a oni se tak cítí uvolněně. Kouzlo coworkingu je v tom, že podporuje různé styly práce a vyhovuje jak introvertům, tak i extrovertům. I ti si užijí společnost ostatních a čas od času rádi prohodí pár slov s člověkem poblíž, aby si provětrali hlavu, utřídili myšlenky a pak se zase dali do práce. Někomu jednoduše více vyhovuje aktivní odpočinek.

Práce v křesle nebo na zemi

Pracovních míst v coworkingových centrech je mnoho a do vkusu se trefí opravdu každému. Pokud byste místo sezení v pohodlném křesle raději upřednostnili kancelářskou židli a bytelný stůl, není problém. V podstatě můžete sedět i na zemi, pokud se vám tak pracuje nejlépe. Většina z nich nabízí všemožné druhy křesel a židlí u samostatných i společných stolů. Místa tady můžete mít kromě otevřeného prostoru i v menších sdílených kancelářích, nebo dokonce v soukromých kancelářích až pro deset osob. Ceny za neomezený měsíční přístup začínají v coworkingových centrech už na dvou tisících Kč měsíčně.

Inspirativní prostředí vám může pomoci zvýšit produktivitu práce z domova. V coworkingové kanceláři nebývá tolik rozptylujících faktorů jako doma, navíc ostatní co-workeři jsou na tom úplně stejně jako vy. V neposlední řadě, nové užitečné kontakty, na které může člověk při práci v coworkingovém prostoru narazit, se při práci hodí vždycky a z domu se neshánějí snadno. 

Autor: Eliška Koňařová