7. listopadu 2022

Roste zájem o menší průmyslové prostory, meziročně o 10 až 15 procent

Roste zájem o menší průmyslové prostory, meziročně o 10 až 15 procent

Praha 6. listopadu (ČTK) - V Česku roste zájem firem o menší průmyslové prostory o velikosti od 400 do 2000 metrů čtverečních. Společnosti je využívají například pro skladování, menší výrobu či jako showroom i obchody. Developer průmyslových a komerčních nemovitostí CTP v tiskové zprávě uvedl, že zaznamenal meziroční nárůst o 10 až 15 procent.

Velký zájem o menší plochy v průmyslových parcích se projevuje mimo jiné v Brně, Hradci Králové, Ostravě či Plzni. "Koncept Small Business Units je na českém trhu velmi populární, i když ne zcela rozšířený. Hlavní devízou pro nájemce je flexibilita jednotek, která umožňuje umístění rozličných typů společností a přesahuje více segmentů," řekl Jiří Kristek, partner a vedoucí pronájmu průmyslových ploch a nákupních parků ze společnosti Cushman & Wakefield.

Menší průmyslové plochy ale v Česku podle Roberta Sgariboldiho z realitní poradenské společnosti JLL prakticky nejsou. Důvodem je podle něj fakt, že výnos z pozemků je v tomto případě daleko menší než třeba z bytů nebo obchodních center. Do 400 metrů čtverečních se podle něj ještě najdou, na jejich výstavu se například specializuje developer CID. "Ale kolem 1000 až 1500 metrů čtverečních je problém. V Praze a v Brně nejsou vůbec," uvedl Sgariboldi.

Developer CTP nabízí budovy takzvaného typu CTBox, které postavil například v brněnském byznys parku Ponávka, CTPark Brno Líšeň a v Hradci Králové. "Vnímáme, že stále více firem požaduje menší prostory. Možnost mít provoz v menších, a přesto vysoce kvalitních prostorech pomůže řadě firem v růstu," řekl Jakub Kodr, obchodní ředitel CTP pro Česko.

Podle Kristka je zájem o menší prostory od maloobchodních prodejen po drobnou výrobu. Poptávka se objevuje i v sektoru firem e-commerce a prostory slouží jako prodejna, výdejní místo, kanceláře a skladovací prostory.

"Pro mnoho společností jde o vítanou kombinaci a řešení všech firemních nemovitostních požadavků v rámci jednoho projektu, čímž se výrazně zvyšuje efektivita a produktivita takového provozu. Koncept přispívá k dlouhodobé udržitelnosti rozvoje nájemců, kteří mohou obvykle růst v rámci jedné lokality bez nutnosti relokace," řekl Kristek.

Martin Kratochvíl z CTP dodal, že v CTBoxech je například i zázemí pro montáže doplňků do automobilů, výrobce pracovních ochranných pomůcek, firma na zpracování plastů nebo sklad strojů na zpracování druhotných surovin. Nájemci můžou začít na v prostorech od 400 metrů čtverečních, ale jejich maximální velikost je omezena pouze velikostí budovy.

Autor: ČTK