9. května 2022

V nezaměstnanosti a průmyslu se válka zatím neodrazila, trh ale ovládá nejistota

V nezaměstnanosti a průmyslu se válka zatím neodrazila, trh ale ovládá nejistota

Praha 9. května (ČTK) - Válka na Ukrajině se zatím neodrazila ve vývoji nezaměstnanosti a průmyslu v Česku. Podíl lidí bez práce v dubnu dál klesl na 3,3 procenta, průmyslová výroba se v březnu vrátila k růstu. Trh práce zůstává podle analytiků silný, i když v létě může nezaměstnanost mírně vzrůst. V průmyslu ale navzdory lepšímu březnovému výsledku očekávají v dalším období vliv nejistoty a skepse. Na bilanci zahraničního obchodu nadále negativně působí drahá ropa a zemní plyn, na stavebnictví vysoké ceny materiálů a nedostatek pracovních sil, uvedli ekonomové.

Nezaměstnanost v dubnu se podle Úřadu práce ČR snížila o desetinu procentního bodu z březnových 3,4 procenta. Průmyslová výroba v březnu meziročně vzrostla o 0,4 procenta po únorovém poklesu o 0,3 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Zahraniční obchod ČR vykázal ve třetím měsíci roku podle statistiků schodek 13,8 miliardy korun, což byl meziročně o 30,5 miliardy horší výsledek. Tuzemská stavební výroba v březnu zpomalila meziroční růst na 8,2 procenta z únorových 18,9 procenta.

Volných pracovních míst je nadále víc než nezaměstnaných. Bez práce bylo v ČR v dubnu 243.658 lidí, asi o devět tisíc méně než v březnu. Počet volných pracovních míst se snížil přibližně o 16.000 na 344.350. Podle dostupných údajů nastoupilo od zahájení ruské invaze k zaměstnavatelům v Česku téměř 36.000 Ukrajinců, situace na pracovním trhu ovlivnily také sezonní práce. Nejnižší nezaměstnanost měl Pardubický kraj s 2,3 procenta, naopak nejvyšší byla v Ústeckém s 5,3 procenta.

"I přesto, že výsledek byl o něco horší, než jsme ve své prognóze očekávali, český trh práce zůstává velmi silný. Negativně se na něm neprojevuje válka na Ukrajině, ani příliv uprchlíků z této oblasti," komentoval čísla úřadu práce analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Prostor pro další zlepšování je ale podle něj omezený, rizikem je celková nejistota ohledně dopadů války na Ukrajině, která povede k větší opatrnosti firem. Známky ochlazování pracovního trhu vidí hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler. "Mírný růst míry nezaměstnanosti ve druhé polovině letošního roku tak vypadá nyní pravděpodobněji," podotkl.

Situace v průmyslu byla i v březnu velmi podobná té v předešlých měsících, uvedl ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. "Kvůli poklesu produkce ve výrobě motorových vozidel produkce českého průmyslu i v březnu stagnovala, stejně jako hodnota nových zakázek," doplnil.

Analytici očekávali v březnu další pokles průmyslu kvůli výpadkům v dodávkách souvisejícím s válkou na Ukrajině, tlaku na růst nákladů a obecně vysoké nejistotě. Lepší výsledek ale podle nich není příslibem do budoucna. "Válečný konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku budou pro nejbližší měsíce znamenat novou situaci ve smyslu zhoršení na straně průmyslové výroby, objednávek i exportů jak v české ekonomice, tak obecně napříč Evropou," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Hlavní přítěží výkonu průmyslu zůstala výroba aut a navazující výroba pryží a plastů, které obojí vykazují dlouhodobý meziroční pokles, poukázal analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Celkový průmyslový výstup se tak nyní nachází přibližně na úrovni z počátku roku 2020, tedy těsně před příchodem pandemie, upozornil analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil. Od průmyslu navíc zatím nelze očekávat, že by výrazně zbrzdil nadcházející útlum ekonomiky, doplnil analytik banky Creditas Petr Dufek.

Za březnovým zhoršením schodku zahraničního obchodu byly spolu se zdražením ropy a plynu také vyšší dovoz základních kovů a nižší vývoz automobilů. "Dokud se energetická krize nevyřeší, což bude trvat několik let, tak vysoké hodnoty dovozu budou stlačovat obchodní bilanci do deficitu," řekl ekonom ze společnosti Deloitte Václav Franče. Problémy podle něj přetrvávají také ve zpoždění a výpadcích dodávek důležitých surovin a dílů a ani zde není zlepšení v dohledu. Hlavní ekonom ČBA Seidler proto letos očekává historicky nejvyšší deficit zahraničního obchodu, což podle něj není dobrá zpráva pro kurz koruny.

Pozemní stavitelství, tedy výstavba budov, rostlo v březnu podle ČSÚ pomaleji než inženýrské stavitelství, což je budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí. "Růst brzdilo zejména pozemní stavitelství, produkce inženýrských staveb dále rostla dvouciferným tempem," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Petra Cuřínová.

Negativní faktory jako skokové zdražení materiálů a jejich nedostatek, odliv pracovníků z Ukrajiny či růst úroků se ve stavebnictví projeví zejména ve druhé polovině letošního roku, uvedl odborník na stavebnictví z poradenské společnosti KPMG Pavel Dolák. "Více než kdy jindy bude proto důležitá aktivita státu, a to nejen v roli největšího investora," dodal. Další analytici nicméně odhadují, že obor letos může nadále růst. Pozitivně vidí poptávku. "Když se podíváme na počty nově stavěných bytů od roku 2006, je aktuální výsledek v podstatě rekordní," podotkl Dufek.

Zdroj: ČTK