24. března 2022

Zařiďte si originální odpočinkovou zónu, díky níž se budou zaměstnanci do kanceláře stále těšit

Zařiďte si originální odpočinkovou zónu, díky níž se budou zaměstnanci do kanceláře stále těšit

Kvalitně rozvržená a vybavená kancelář je základním předpokladem pro vytvoření příjemného prostředí, kde práce půjde od ruky. Nesmíme ale zapomínat ani na pravidelné dobíjení baterek. Odpočinkové zóny jsou důležitou součástí každého pracoviště a v souvislosti s work-life balance se jim dostává čím dál větší pozornosti.

Při vytváření zázemí pro práci je nutné nahlížet nejen na využití prostoru nebo ergonomii, ale je třeba zohlednit i kvalitní odpočinek zaměstnanců. Pokud se nebojíte experimentovat, můžete tím originálně vyjádřit i firemní identitu

Relaxační zóna v kancelářích je dnes téměř nutností. Nemusí přitom jít o žádné obrovské zázemí s vířivkami a tělocvičnou. Když ale koncept odpočinkové zóny uchopíte originálně, můžete svým zaměstnancům, a tím pádem i své společnosti, přinést značné benefity.

Místo, kde se rodí nápady

Open space je prostorové řešení kanceláře, které s sebou přináší celou řadu výhod, ale i nevýhod. Pro náročné pracovní úkoly, při kterých si nemůžeme dovolit udělat chybu, nebo pro psaní důležitých e-mailů to není příliš vhodné prostředí. Právě v případech, kdy potřebujeme opravdu klid, často postrádáme koutek, kde nás nebude nikdo a nic rušit. 

Pokud si nemůžete dovolit dopřát každému zaměstnanci vlastní kancelář, nebo to zkrátka není potřeba, vyčleňte alespoň jeden tichý kout, kde pracovníci mohou spřádat své myšlenky, nebo si jen v klidu vypít kávu. Pořiďte pohodlná křesla, stoličky nebo sedací vaky, které jsou pro hluboké úvahy jako stvořené. Celý prostor nezapomeňte oddělit třeba květinovou stěnou, nebo matným sklem. 

Aktivní odpočinek v kanceláři

Benefity v podobě příspěvků na sportovní aktivity patří v současné době mezi ty nejoblíbenější. Po dlouhém pracovním dni ale často chybí čas i nálada na dojíždění do posilovny nebo na skupinové lekce pilates. I v tomto směru zaměstnanci nejvíce ocení pohodlí. 

Nadstandardní služby a prostory na pracovišti, jako je právě třeba mini posilovna, se v roce 2018 zařadily na čtvrté místo v oblíbenosti firemních benefitů. Vyplývá to z výzkumu americké HR společnosti Robert Half. 

Zkuste uklidit sklad se starými šanony a přeměnit ho třeba v jógový sál. Nezapomeňte na tlumené barvy stěn, pohodlné podložky a nevtíravou hudbu. S jógou je velmi úzce spjata meditace. Samozřejmě v něm ale lze provozovat celou řadu dalších pohybových aktivit. Stačí pořídit nějaké základní vybavení (míče, činky, podložky atd.) a každý si přijde na své.

Herní zóna

Ztráta času nebo skvělé odreagování? Hry představují obojí – záleží jen na tom, jak k nim přistupujete. Místo toho, aby zaměstnanci prokrastinovali koukáním do mobilu, když si budou chtít na chvilku oddechnout, zařiďte jim oficiální herní stanici

Vyčleňte koutek například v blízkosti kuchyňky, na chodbě, nebo přímo samostatnou místnost. Prostor by měl být dostatečně světlý, laděný do veselých barev a také maximálně pohodlný. Základním bodem by měla být velká pohovka s polštářky a konferenčním stolkem pro odložení kávy. 

Nemusíte se však omezovat pouze na herní konzole nebo starý pinballový automat. Zkuste pořídit menší stolek pro dva na partii šachů nebo stůl, u kterého si celý tým může zahrát třeba Scrabble nebo jiné deskové hry. Velké oblibě se pak i u starších těší například stolní fotbálek, šipky nebo kulečník. Všechny tyto hry pomohou stmelit týmového ducha, zaměstnanci se při nich snadno odreagují, a navíc jsou na online bazarech k dostání za pár korun.

Ložnice v kanceláři

Pracovní produktivita se v průběhu dne mění. Zatímco nejlepší výkony podáváme po ranní kávě nebo s vidinou víkendu za dveřmi, po vydatném obědě motivace značně klesá. A není nic horšího, pokud v důsledku pomalého trávení (a tím mnohdy i myšlení) uděláme chybu, která se jen těžko bere zpět.

Masážní křesla znáte asi především z nákupních center. Proč se jimi neinspirovat i při zařizování kanceláře? Zajímavě řešené křeslo potažené koženkou nebo plyšovým povlakem může být velmi přínosným doplňkem do tichého koutku ve vaší kanceláři. Ideální kombinací je umístění v blízkosti kávovaru, barelu na vodu nebo knihovny pro dokonalý relax.

Poměrně novým a neokoukaným hitem jsou pak přímo spací boxy, které umístíte třeba na chodbu nebo přímo do open space – zaoblená kapsule s palandou je totiž uzavíratelná. Designové řešení v dekoru dřeva, odstínech černé nebo kovové industriální provedení skvěle doplní celý interiér. 

Autor: Petr Hejčl